ՊԵԿ-ը՝ սննդի առաքման գործունեության հարկման մասին
Օրերս մի շարք էլեկտրոնային լրատվամիջոցներ անդրադարձել էին սննդի առաքման գործունեության հարկման համակարգին, ինչի առնչությամբ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է. Օրենսդրական պահանջի վերաբերյալ.
1. Արտոնագրային վճարների մասին ՀՀ օրենքի N7 հավելվածի՝
1. 1-ին կետի 1-ին ենթակետի համաձայն՝ արտոնագրային վճարով հարկվող գործունեության տեսակ է համարվում հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունը,
2. 2-րդ կետի 1-ին ենթակետի համաձայն՝ հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեություն է համարվում խոհարարական արտադրանքի սպառման կազմակերպումը:
1. Արտոնագրային վճարների մասին ՀՀ օրենքի N8 հավելվածի 13-րդ կետի 1-ին ենթակետի համաձայն՝ հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեության համար արտոնագրային վճարի հաշվարկման համար հիմք ընդունվող ելակետային տվյալներն են հանրային սննդի սպասարկման սրահի մակերեսը, որն իր մեջ ներառում է պատրաստի խոհարարական արտադրանքի իրացման և սպառման կազմակերպման համար նախատեսված տարածքը, իսկ բացօթյա վայրերում հանրային սննդի սպասարկման սրահ է համարվում հանրային սննդի գործունեության իրականացման ընդհանուր մակերեսը` արտահայտված քառակուսի մետրով:
Միաժամանակ, Արտոնագրային վճարների մասին ՀՀ օրենքով կարգավորված են հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեության մասով արտոնագրային վճարների հաշվարկման և վճարման հետ կապված հարաբերությունները: Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ հայտնում ենք, որ առաքման ցանցերի միջոցով առաքվող խոհարարական արտադրանքի սպառումն իրականացվում է ոչ թե հանրային սննդի սպասարկման սրահում, այլ դրա սահմաններից դուրս: Այսինքն, առաքվող խոհարարական արտադրանքի մասով տնտեսվարող սուբյեկտը պարզապես իրականացնում է խոհարարական արտադրանքի վաճառք և ոչ թե նաև՝ սպառման կազմակերպում: Հետևաբար, առաքվող խոհարարական արտադրանքի իրացումն ինքնին արտոնագրային վճարի օբյեկտ չի համարվում, և այս գործունեության մասով հարկումն իրականացվում է շրջանառության հարկի կամ ավելացված արժեքի հարկի համակարգում՝ կախված տնտեսվարող սուբյեկտի՝ շրջանառության հարկ վճարող կամ ավելացված արժեքի հարկ վճարող լինելու հանգամանքից: Ընդ որում, վերոնշյալը օրենքի ուղղակի պահանջ է և ոչ թե խնդրո առարկա հարցի վերաբերյալ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի դիրքորոշում կամ մեկնաբանություն: Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ ի պատասխան տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ներկայացված հարցումների, օրենքի վերոնշյալ պահանջի մասին ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն բազմիցս տեղեկացրել է տնտեսվարող սուբյեկտներին: Հետևաբար, տնտեսվարող սուբյեկտները կարող էին նախապես տեղյակ լինել օրենքի պահանջի մասին և իրենց գործունեության մասով վարել համապատասխան հարկային հաշվառում: Միջազգային փորձի վերաբերյալ. Ինչ վերաբերում է միջազգային պրակտիկայում և, մասնավորապես, հարևան Վրաստանում հանրային սննդի գործունեության հարկման համակարգին, ապա հայտնում ենք, որ գործունեության այս տեսակի մասով Վրաստանում առհասարակ չի գործում հարկման այլընտրանքային համակարգ, ինչը նշանակում է, որ գործունեության այս տեսակի մասով ընդհանուր սահմանված կարգով վճարվում է ԱԱՀ, իսկ իրացման շրջանառությամբ ԱԱՀ-ի շեմը չգերազանցող հարկ վճարողները վճարում են շրջանառության հարկ:   Հարկումից խուսափելու հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ. Առաքման ցանցերի միջոցով առաքվող խոհարարական արտադրանքի իրացումն արտոնագրային վճարով հարկելու մոտեցումը ոչ միայն չի բխում օրենքի պահանջներից, այլ նաև պարունակում է հարկումից խուսափելու մեծ ռիսկեր: Մասնավորապես, այդ մոտեցման պարագայում հանրային սննդի գործունեության շրջանակներում, որպես հարկման համար հիմք հանդիսացող ելակետային տվյալ, կարող է հայտարարագրվել ընդամենը 2 քմ սպասարկման սրահի մակերես և առաքման ցանցերի միջոցով առաքվող ամբողջ խոհարարական արտադրանքի իրացումը վերագրվել այդ փոքր սպասարկման մակերեսին՝ դրանով իսկ ակնհայտորեն խուսափելով հարկումից:   ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին

КГД о налогообложении деятельности по доставке питания
Поддержи А1+!На днях ряд электронных СМИ затронули систему налогообложения деятельности по доставке питания, в сязи с чем Комитет государственных доходов ПП РА сообщает:
Относительно законодательного требования:
- Приложения N7 Закона РА о льготных выплатах
- Согласно 1-му подпункту 1-го пункта, видом деятельности, налогооблагаемой льготной выплатой, считается деятельность, осуществляемая в сфере общественного питания,
- Согласно 1-му подпункту 2-го пункта, деятельностью, осуществляемой в сфере общественного питания, считается организация потребления кулинарной продукции.
- Согласно 1-му подпункту 13-го пункта приложения N8 к Закону о льготных выплатах, исходными данными, принимаемыми за основу для расчета льготной выплаты для деятельности, осуществляемой в сфере общественного питания, яляются площадь зала обслуживания общественного питания, включающая в себя территорию, предназначенную для организации реализации и потребления готовой кулинарной проудкции, а залом обслуживания общественного питания в открытых местах считается общая площадь реализации деятельности общественного питания, выраженная в квадратных метрах.
В то же время, Законом РА о льготных выплатах урегулированы отношения, связанные с расчетом и выплатой льготных выплат по части деятельности, осуществляемой в сфере общественного питания.
Учитывая вышеуказанное, сообщаем, что потребление кулинарной продукции, доставляемое посредством сетей доставки, осуществляется не в зале обслуживания общественного питания, а за его пределами. То есть по части доставляемой кулинарной продукции хозяйствующий субьект просто осуществляет продажу кулинарной продукции а не – организацию потребления. Следовательно, реализация доставляемой кулинарной продукцией сама по себе не является обьектом лицензионной выплаты, а налогообложение по этой деятельности осущестляется в системе налога на оборот или налога на добавленную стоимость, в зависимости от того обстоятельства, является ли хозяйствующий субьект плательщиком налога на оборот или налога на добавочную стоимость.
Причем, вышеуказанное является прямым требованием закона, а не позицией или комментарием Комитета государственных доходов ПП РА относительно данной проблемы.
В то же время, сообщаем, что в ответ на опросы, представленные хозяйствующими субьектами, Комитет государственных доходов ПП РА неоднократно информировал хозяйствующих субьектов. Следовательно, хозяйствующие субьекты могут предварительно быть проинформированы о требовании закона и по части своей деятельности вести соответствующий налоговый учет.
Относительно международного опыта:
Что касается системы налогообложения деятельности общественного питания в международной практике и, в частности, в соседней Грузии, то сообщаем, что по части этого вида деятельности в Грузии вообще не действует альтернативной системы налогообложения, что означает, что по части этого вида деятельности в установленном порядке выплачивается НДС, а налогоплательщики, выплачиваемые налог, не превышающий порог НДС по обороту реализации, платят налог на оборот.
Относительно возможных рисков уклонения от налогов:
Подход к налогообложению льготной выплатой реализации кулинарной продукции, доставляемой посредством сетей доставки, не только не вытекает из требований закона, но и содержит большие риски уклонения от налога. В частности, в случае этого подхода, в рамках деятельности общественного питания, в качестве исходного данного, служащего основанием для налогообложеия, могут быть обьявлены площадь зала обслуживания 2 кв.м и реалиация всей кулинарной продукции, доставляемой посредством сетей доставки, предписаны этой поверхности обслужиавния, тем самым очевидно уклоняясь от налогообложения.