Հեծանվորդների տոնական երթը շարժվեց դեպի Սարդարապատ
Ավելի քան 100 հեծանվորդներ մայիսի 28-ի վաղ առավոտյան մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված տոնական երթով Հանրապետության հրապարակից շարժվեցին դեպի Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր: Նախագիծն իրականացնում է «Հեծանվորդների, սիրողական հեծանվասպորտի և սպորտային տուրիզմի միջազգային ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությունը՝ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի կողմից տրամադրված դրամաշնորհային ծրագրի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակներում:
«Հեծանվորդների, սիրողական հեծանվասպորտի և սպորտային տուրիզմի միջազգային ֆեդերացիա» ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Արման Անտոնյանը նշեց, որ իրենց կազմակերպությունը մշտապես մասնակցում է բոլոր համապետական տոներին. «Մեր այս նախաձեռնությամբ քարոզում ենք ոչ միայն առողջ ապրելակերպ ու հեծանվային մշակույթը, այլև առհասարակ հեծանվային փիլիսոփայությունը, որն իր մեջ ներառում է շատ-շատ դրական լիցքեր, և հուսով ենք՝ մեր այսօրվա միջոցառումը ոչ միայն քաղաքին կհաղորդի տոնական շունչ, այլև շատերը կվարակվեն հեծանվային վարակով»։
Նա նաև նշեց, որ Երևանն իդեալական քաղաք է հեծանիվ վարելու համար, սակայն պետք է որոշակի նախապայմաններ ստեղծել հեծանվային երթևեկությունն է՜լ ավելի անվտանգ կազմակերպելու համար։
Հեծանվային երթին մասնակցում էին Երևանի և մարզերից ժամանած հեծանվորդներ։ Արշավը մեկնարկելուց առաջ բոլոր հեծանվորդները ծանոթացվեցին երթի կանոններին։

Праздничный велопробег двинулся в направлении Сардарапата
Свыше 100 велосипедистов ранним утром 28-го мая праздничным шествием, посвященным 100-летию майских героических боев, с площади Республики двинулись в направлении мемориального комплекса Сардарапат. Проект осуществляет общественная организация «Международная федерация велосипедистов, любительского велоспорта и спортивного туризма», в рамках грантовой программы, предоставленной аппаратом Президента РА и конкурса, обьявленного Молодежным фондом Армении.
Учредительный президент НПО «Международной федерации велосипедистов, любительского велоспорта и спортивного туризма» Арман Антонян отметил, что их органиция постоянно участвует во всех общегосударственных праздниках: «Этой нашей инициативой мы пропагандируем не только здоровый образ жизни и велосипедную культуру, но и велосипедную философию в целом, которая включает в себя множеством позитивных зарядов, и надеемся, что наше сегодняшнее мероприятие не только придает городу праздничное дыхание, но и многие заразятся велосипедной инфекцией».
Он также отметил, что Ереван идеальный город для езды на велосипеде, однако нужно создать некоторые предусловия для еще более безопасной организации велосипедного движения.
В велопробеге принимали участие велосипедисты из Еревана и регионов. Перед началом пробега все велосипедисты ознакомились с правилами пробега.