Օրացույց.17-ը ապրիլի . Երեւանի փողոցներում ցանկանում են այրել նախագահ Քլինթոնի խրտվիլակը (տեսանյութ)
1999-ի ապրիլի 17-ին վերաբացվեց Նորավանքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որն անձամբ օծեց Գարեգին Առաջին կաթողիկոսը։
Հայ կոմերիտականները ամերիկյան ագրեսիայի ենթարկված սերբ ժողովրդի կողքին են։ 1999-ի այս օրը նրանք Երեւանի փողոցներում բարձրացրել են նախագահ Քլինթոնի խրտվիլակը եւ սպառնում են այրել այն։
2000-ի այս օրը «Միասնություն» դաշինքն անհանգստացած է, որ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսան Հարությունյանի խափանման միջոցը փոխվում է։ Դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանը զարմանում է՝ բայց կալանքի փաստերը չեն փոխվել
Պարույր Հայրիկյանի հավատարիմ զինակից Արամ Հարությունյանը լքում է իր առաջնորդին եւ ԱԻՄ կուսակցությունը։ 2000 թվականի այս օրը նա հայտարարում է, որ ստեղծում է նոր կուսակցություն՝ «Ազգային Համաձայնությունը»՝ ժամանակն է համաձայնվել միմյանց հետ։
2000 թվականի այս օրվանից Կարեն Դեմիրճյանի անունով են կոչվելու Երեւանի Մարզահամերգային համալիրը, Երեւանի մետրոպոլիտենը եւ գլխավոր պողոտան։
2001-ի ապրիլի 17-ին Ազգային Ժողովը քննարկում է ապօրինի հանրահավաքներ եւ երթեր կազմակերպելու համար նախատեսված պատժաչափերը։ Ըստ այդ օրենքի՝ եթե ապօրինի հանրահավաքի ժամանակ մարդ է զոհվում, կազմակերպիչը դատապարտվում է երեքից տաս տարվա ազատազրկման:

Календарь: 17-е апреля: на улицах Еревана хотят сжечь чучело президента Клинтона (видео)
17-го апреля 1999-го года вновь открыта церковь Святой Богородицы Нораванка, которую лично освятил католикос Гарегин Первый.
Армянские комсомольцы находятся рядом с подвергшимся агрессии сербским народом.  В этот день 1999 года они подняли на улицах Еревана чучело Клинтона и угрожают сжечь его.
В этот день 2000 года альянс “Единство” обеспокоен, что мера пресечения бывшего руководителя аппарата Алексана Арутюняна изменилась. Глава альянса Андраник Маргарян удивляется, но факты ареста не изменились.
Верный соратник Паруйра Айрикяна Арам Арутюнян покидает своего лидера и партию ОНС. В этот день 2000 года он объявляет, что создает новую партию – “Национальное Согласие”  - в свое время согласились друг с другом.
С этого дня 2000 года именем Карена Демирчяна будет называться Спортивно-концертный комплекс Еревана, Ереванский метрополитен и главный проспект.
17-го апреля 2001 года Национальное Собрание обсуждает незаконные митинги и санкции, предусмотренные для организации эфира. По этому закону, если во время незаконного митинга погибает человек, организатор осуждается на лишение свободы от трех до десяти лет.