Օրացույց. 30-ը ապրիլի. հայկական ուժերը կորցրեցին Գետաշենն ու Մարտունաշենը (տեսանյութ)
1991-ի ապրիլի 30-ին հայկական ուժերը կորցրեցին Գետաշենն ու Մարտունաշենը։ Այդ լուրը հնչեց Երեւանի Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքում։ Մարդիկ արտասվում էին։
1992-ի ապրիլի 30-ին Հայաստանի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես է գալիս հայտարարությամբ, որով անդրադառնում է ադրբեջանցիների տարածած այն լուրերին, թե հայերը լայնամասշտաբ պատերազմ են սկսել Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության դեմ։Հայկական եւ արտասահմանյան լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը նախագահը նկատում է, որ վերջին օրերին հենց Նախիջեւանի տարածքից էին կրակում հայկական բնակավայրերի վրա, մենք նույնիսկ երեք սահմանային գյուղ ենք էվակուացրել։
2000 թվականի ապրիլի 30-ին երիտասարդ դաշնակցականներին չհաջողվեց տապալել Երեւանի եւ Անկարայի համալսարանների միջեւ կնքվելիք համաձայնագրերի ստորագրումը։ Նրանց սակայն հաջողվեց ԵՊՀ-ի հենց դիմացն այրել Թուրքիայի պետական դրոշը, որը դաշնակցականներից մեկի խոստովանությամբ, կուսակցության սուղ միջոցներից ձեռք է բերվել հենց այս օրը վառելու համար։
Կառավարությունն Ազգային Ժողովին առաջարկում է պետական ձեռնարկությունների սեփականաշնորհումից ստացած 29 միլիոն դոլարից 20 միլիոնը տրամադրել Ռուսաստանի Դաշնության տրամադրած պետական վարկի սպասարկմանը։ Ավելի վաղ մեր ռազմավարական գործընկերը հրաժարվել էին մեր այն առաջարկից, որ վարկը մարվի Հրազդան ՊՇԵԿ-ի հիմքի վրա համատեղ ձեռնարկության ստեղծումով, որտեղ ներդրումի փոխարեն մեզ կզիջվեր վարկը։

Календарь: 30-е апреля: армянские силы потеряли Геташен и Мартунашен (видео)
30-го апреля 1991 года армянские силы потеряли Геташен и Мартунашен. Эта новость прозвучала на митинге, который проходил на Площади Свободы в Ереване. Люди плакали.
30-го апреля 1992-го года президент Армении Левон Тер-Петросян выступает с заявлением, в котором обращается к распространенным азербайджанцами слухам, что армяне начали широкомасштабную войну против Нахиджеванской Суверенной Республики. На встрече с армянскими и зарубежными СМИ президент отмечает, что в последние дни именно с территории Нахиджевана стреляли по армянским населенным пунктам, мы даже эвакуировали три пограничных села.
30-го апреля 2000 года молодым дашнакам не удалось сорвать подписание соглашений между Ереванским и Анкаринским университетами. Им однако удалось прямо напротив ЕГУ сжечь государственный флаг Турции, который, по признанию одного из дашнаков, был приобретен на скудные средства партии специально для того, чтобы сжечь в этот день.
Правительство предлагает Национальному Собранию предоставить 20 миллионов из полученных от приватизации 29 миллионов на обслуживание государственного кредита, предоставленного Российской Федерации. Ранее наши стратегические партнеры отказались от нашего предложения, чтобы кредит был погашен созданием совместного предприятия путем создания совместного предприятия на основе Разданской ГРЭС, где вместо инвестиции нам списали бы долг.