«Հայաստանն առանձին, Արցախն առանձին» սա անհեթեթություն է արդեն Ալեք Ենիգոմշյան (տեսանյութ)
Մենք բոլորս պետք է իմանանք, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Գուրգեն Յանիկյանը. ասաց ԱՍԱԼԱ-ի մարտիկ, «Սասնա ծռեր» կուսակցության անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը։
Յանիկյանի գործի շարունակությունը, քաղաքական գործչի խոսքով, 1980-90-ականներին սկսված Արցախյան շարժումն էր նաև. «Այսօրվանից սկսած Գուրգեն Յանիկյանի նշանակությունը մեր ժողովրդի, հատկապես նոր սերունդների համար նորովի է ընկալվելու»։
Անդրադառնալով Արցախյան հիմնահարցին՝ Ենիգոմշյանն ասաց, որ հայկական կողմը տարածքային զիջումների խնդիր չունի և պետք է պատերազմից ստացված ձեռքբերումներն ամրագրել։
«Ամրագրումը նշանակում է ՀՀ-ն դարձնել ամբողջական։ «ՀՀ-ն առանձին, ԱՀ-ն առանձին» - սա անհեթեթություն է արդեն։ Հետևաբար` խնդիրն այստեղ միացումն իրականություն դարձնելն է։ Փաստացի դա իրականություն է, բայց իրավական, դե յուրե իրականություն դարձնելու միջոցների շուրջ պետք է լինեն քննարկումները», - ընդգծեց նա։

«Армения отдельно, Арцах отдельно» это уже нелепость: Алек Енигомшян (видео)
Все мы должны знать, что представляет собой Гурген Яникян, сказал боец АСАЛА, член партии «Сасна црер» Алек Енигомшян.
Продолжение дела Яникяна, по словам политического деятеля, это также Арцахское движение, начавшееся в 1980-90-х годах: «Начиная с сегодняшнего дня значение Гургена Яникяна будет восприниматься по новому для нашего народа, в особенности для новых поколений».
Обратившись к Арцахской проблеме, Енигомшян сказал, что у армянской стороны нет вопроса уступки территорий и нужно закрепить достижения, полученные от войны.
«Закрепление значит сделать РА полной. «РА отдельно, АР отдельно» - это уже нелепость. Следовательно здесь задача в том, чтобы сделать присоединение реальностью. Фактически это – действительность, но по средствам того, чтобы сделать правовым, де-юре, должны быть обсуждения», - подчеркнул он.