62112687_303274570554678_9043894175417761792_n
Ներկայումս ընթանում է հիբրիդային պատերազմ. մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» նախագահ Կարեն Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ երրորդ համաշխարհային պատերազմը սկսված է և այն ընթանում է տեղեկատվության միջոցով, որն ուղղված է մարդկային ուղեղներին, սրտին, գիտակցությանը։ Նա նշեց «ԴԱՐՓԱ» անունը կրող կազմակերպության անունը, որը գործում է տեղեկատվական պատերազմի ոլորտում։ Ատոմային ռումբն այլևս անիմաստ է, որովհետև պատերազմի «զենքը» ներկայումս տեղեկատվությունն է։
Ադրբեջանագետ Տարոն Հովհաննիսյանի խոսքով Հայաստանը պետք մեծապես օգտագործի Սփյուռքի ներուժը։ Հայկական կողմը, ըստ Հովհաննիսյանի, պետք է մեծապես պայքար մղի լրատվամիջոցներով և տեղեկատվական հարթակներով։ Նա նշեց, որ Ադրբեջանում հատուկ օրենք կա, որով սահմանափակումներ են մտցված Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության, ռազմական քաղաքականության վերաբերյալ տեղեկատվություն տարածելու վերաբերյալ և եթե խախտում է գրանցվում, ապա տեղեկատվություն տարածած համապատասխան լրագրողը, բլոգերը պատասխանատվության է կանչվում։
Ադրբեջանագետի համար մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ հայկական լրատվամիջոցները Ադրբեջանի արտգործնախարարության կամ իշխանությունների հայտարարություններին են տեղադրում առանց վերլուծության, ինչն էլ լուրջ խնդիր է։
Առաջին հետախուզադիվերսիոն ջոկատի հիմնադիր, հրամանատար Վովա Վարդանովի խոսքով՝ պետությունը թերանում է անվտանգության կարգավորման հարցում և ռազմական իրավիճակում քաղաքացիների ապաստարանների խնդրի վերաբերյալ որևէ քայլ չի կատարվում։
«Բոլոր ուժային կառույցները պետք է դասընթացներ անցկացվեն դպրոցներում, տարբեր հիմնարկներում, նույնիսկ մանկապարտեզներում», - շեշտեց Վարդանովը՝ հավելելով, որ եթե պատերազմը գա չի հարցնելու հայրենասեր ես, թե «լիբեռաստ»։
Վարդանովը համաձայն է Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների քննությանը՝ նշելով, որ պետք է սխալներն ուղղել և հասկանալ, թե ինչպես եղավ, որ հողեր կորցրեցինք, փամփուշտների վերջացան և այլն։ Ազատամարտիկի համար ոչ այնքան կարևոր է մեղավորների գտնելը, որքան սխալներն ու խնդիրները վեր հանելը և դրանք լուծելը։

Третья мировая война началась и идет посредством информации: Карен Варданян
Поддержи А1+!В настоящее время идет гибридная война: сказал на пресс-конференции председатель «Союза предприятий информационных технологий»: Карен Варданян.
По его словам, третья мировая война началась и уже идет посредством информации, которая направлена на человеческий мозг, сердце, сознание. Он отметил компанию под названием «ДАРПА», которая действует в сфере информационной войны. Атомная бомба уже бессмысленна, потому что «оружим» войны сейчас является информация.
По словам азербайджановеда Тарона Ованнисяна, Армения должна активно использовать потенциал Диаспоры. Армянская сторона, по мнению Ованнисяна, должна бороться посредством СМИ и информационных площадок. Он отметил, что в Азербайджане есть закон, согласно которому внесены ограничения относительно распространения информации, касающейся внешней политики Азербайджана, его военной политики и если отмечается нарушение, соответствующий журналист, блогер, распространивший информацию, привлекается к ответственности.
Азербайджанаведа беспокоит то обстоятельство, что армянские СМИ размещают заявления министерства иностранных дел или властей Азербайджана без анализа, что является серьезной проблемой.
По словам основателя первого разведочно-диверсионного отряда, командира Вовы Варданова, государство недостаточно уделяет внимания вопросу национальной безопасности и не совершается никаких шагов касательно проблемы убежища граждан в военном положении.
«Все силовые структуры должны провести занятия в школах, в различных учреждениях, даже в детских садах», - подчеркнул Варданов, добавив, что если придет война, она не будет спрашивать ты патриот или «либераст»?
Варданов согласен с расследованием обстоятельств Апрельской войны, отмечая, что нужно исправить ошибки и понять, как случилось, что мы потеряли земли, закончились патроны и др. Для воина-освободителя не столь важно найти виновных, сколько выявить ошибки и проблемы и решить их.