Ռուսաստանից, Ղազախստանից  դրամական փոխանցումների հետ կապված  որևէ սահմանափակում չկա. «Իմ քայլը» պատգամավոր (տեսանյութ)
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանից հետաքրքրվեց, թե որտեղ է Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ նշելով, որ վերջինիս զեկույցի վերաբերյալ ելույթներ են լինելու և նրա բացակայությունը խորհրդարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք է, և ԱԺ փոխխոսնակը պետք է ապահովի նրա ներկայությունը։
Ի պատասխան Մարուքյանի պահանջին՝ Սիմոնյանն ասաց, որ չի կարծում, որ պետք է այսպիսի խիստ գնահատականներ տալ. «Ես Ձեզ հետ համաձայն եմ, որ շատ ավելի ճիշտ ու շատ ավելի նորմալ կլինի, որ այս պահին այստեղ ներկա լինի... Համաձայն եմ Ձեզ հետ»։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը նույնպես միացավ Մարուքյանի դիտողությանը. «Բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել շփվելու ԿԲ ներկայացուցիչների հետ և ստացել ենք նմանատիպ վերաբերմունք։ Սա իսկապես վիրավորական է Ազգային ժողովի նկատմամբ, խնդրում եմ միջոցներ ձեռնարկել»։
Արձագանքելով Աղազարյանին՝ ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ համաձայն է, և Ջավադյանն անձամբ կգա ու կպատասխանի։ Այնուհետ ելույթով հանդես եկավ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Գևորգ Պապոյանը։
Արտաքին տնտեսական միջավայրում այսօր, 2018 թ. երկրորդ կեսից սկսած, Եվրոպայում, Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում նկատվում է տնտեսական աճի դանդաղեցման տեմպեր։ Դրան ի հակառակ, ի ուրախություն մեզ՝ ՀՀ տնտեսության մեջ տնտեսական աճի տեմպերն առաջանցիկ են. ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց տնտեսագետ պատգամավորը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանն առաջ է տարածաշրջանային հարևան բոլոր պետություններից, եթե վերջինների միջին զարգացման տեմպը 1-4 տոկոսի սահմաններում է, ապա Հայաստանում անցած տարի 5,2 տոկոս է։ «Եթե առաջին եռամսյակի 4-ամսյա կտրվածքով նմանատիպ տնտեսական աճ է ամբողջ տարածաշրջանի երկրների մոտ, այդ թվում՝ մեր հարևանների մոտ, Հայաստանում առաջին 4 ամսվա տվյալներով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է  7,1 տոկոս»,- ընդգծեց տնտեսագետ պատգամավորը։
Դրամական փոխանցումների հետ կապված խնդիր չկա, ըստ Պապոյանի, և ՀՀ գործընկերներից՝ Ռուսաստանից, Ղազախստանից որևէ սահամանափակում չկա։
«Գերխնդիր պետք է լինի տնտեսական աճը և տնտեսական աճի բարձր տեմպերը, այո՛, կարող են իրենց կարող են, երբեմն, գնաճ թույլ տալ։ Իսկ գնաճ չկա այն ժամանակյ, երբ չկա տնտեսական աճ։ Ընդհակառակը, երբ որ նույնիսկ ռեցեսիա է տեղի ունենում, կարող է լինել գնանկում»,- տնտեսական աճի հետ կապված նշեց «Իմ քայլը» պատգամավորը՝ հավելելով ԿԲ-ի ներկայացրած գնաճից չպետք է վախենալ և պետք է վախենալ, եթե սահմանված տնտեսական աճից ավելի ցածրն  ունենանք։
Անդրադառնալով գյուղատնտեսությանը՝ Պապոյանն ասաց, որ խնդիր կա վարկային վարքագծի հետ և վարկառուները, գյուղացիական տնտեսությունները պետք է հասկանան, որ գյուղատնտեսական վարկերը պետք է օգտագործել միայն գյուղատնտեսական նպատակով. «Դրանք չպետք է հատկապես սպառողական նպատակներով օգտագործել, որովհետև դա շատ հաճախ բերում է նրան, որ գյուղատնտեսները, գյուղաբնակները չեն կարողանում այդ վարկերը փակել»։

Нет никаких ограничений, связанных с денежными переводами из России, Казахстана: депутат “Моего шага” (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян поинтересовался у вице-председателя НС Алена Симоняна, где находится президент Центробанка Артура Джавадяна, отмечая, что будут выступления относительно доклада последнего, и его отсутствие является неуважительным отношением к парламенту, и вице-спикер НС должен обеспечить его присутствие.
В ответ на требование Марукяна, Симонян сказал, что не считает, что нужно давать столь строгие оценки: “Я согласен с Вами, что будет гораздо более правильно и нормально, чтобы он в этот момент присутствовал здесь… Согласен с Вами».
Депутат от фракции «Мой шаг» Овик Агазарян также присоединился к наблюдению Марукяна: “У нас было множество поводов для общения с представителями ЦБ и получали подобное отношение. Это действительно оскорбительно по отношению к Национальному собранию, прошу предпринять меры”.
Отвечая Агазаняну, вице-спикер НС сказал, что согласен, и Джавадян лично придет и ответит. Затем выступил депутат от фракции “Мой шаг”, экономист Геворг Папоян.
Во внешнеэкономической среде сегодня, со второй половины 2018г., в Европе, России, США наблюдаются темпы снижения экономического роста. Вопреки этому, на радость нам, в экономике РА темпы экономического роста являются прогрессивными: заявил с кафедеры НС депутат-экономист.
По его словам, Армения опережает все соседние государства региона, если средний темп развития последних находится в пределах 1-4%, то в Армении в прошлом году было 5,2%. “Если в 4-месячном разрезе первого квартала подобный экономический рост у стран всего региона, в том числе у наших соседей, в Армении по данным первых 4 месяцев показатель экономической активности составил 7,1%”, - подчеркнул депутат-экономист.
В связи с денежными переводами проблемы нет, по словам Пипояна, и от партнеров РА России, Казахстана нет никаких ограничений.
«Сверхзадачей должен быть экономический рост и высокие темпы экономического роста, да, они могут иногда показывать рост цен. А роста цен нет тогда, когда нет экономического роста. Напротив, когда происходит рецессия, может быть падение цен»,- в связи с экономическим ростом отметил депутат от “Моего шага”, добавив, что не нужно бояться роста цен, представленного ЦБ, и нужно бояться, если будем иметь ниже установленного экономического роста.
Обращаясь к сельскому хозяйству, Папоян сказал, что есть проблема с кредитной линией и кредитодержатели, крестьянские хозяйства должны понимать, что сельскохозяйственные кредиты нужно использовать только с сельскохозяйственной целью: “Их не следует в особенности использовать с потребительскими целями, поскольку это очень часто приводит к тому, что сельские жители не могут покрыть эти кредиты”.