Քաղաքագետի կարծիքով՝ օրինագիծը կարող է օգտագործվել մամուլի վրա ճնշում գործադրելու համար
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար, քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանի խոսքով՝  մի քանի ամիս առաջ կատարված ուսումնասիրություններով՝ տպագիր մամուլի օրական քանակը նվազում է և չի անցել 15-20 հազարից:
«Համեմատած մյուս արագ աճող առցանց լրատվամիջոցների հետ՝ այսօր օրաթերթերը կամ թերթերը մեծ դեր չեն խաղում, չնայած, իհարկե, նրանք ունեն իրենց սպեցիֆիկ աուդիտորիան և սպեցիֆիկ արդյունքը»,- նշեց քաղաքագետը:
Ըստ նրա՝ ՀՀ Արդարադատության նախարարության կողմից ԶԼՄ-ների մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծով փորձ է արվում ստեղծել թերթերի գրացման համար նոր պայմաններ, ինչը չի արվում օնլայն մամուլի համար. «Միայն ես չէ, շատ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ կարծում են, որ այսօր առաջին հերթին օնլայն հարթակներն ունեն կարգավորման կարիք»:
Ենոքյանը պարզաբանում է, որ խոսքը այն ֆեյք լրատվամիջոցների մասին է, որոնք մի օր, մի ամսով գոյատևող են, որոնց գրանցման որևէ տվյալ գտնելու և հասանելի դարձնելու հնարավորոթյուն չկա, որոնք կարող ցանկացած ձևի զրպարտություն և բռնության կոչ տպագրել:
Քաղաքագետը կարծում է, որ ԱՆ-ի այս օրինագիծն անիմաստ է, նման է «թիթեռ նկարելու», և դրա փոխարեն կան ավելի կարևոր հարցեր, ինչպիսիք են՝ պետության առջև կանգնած մարտահրավերները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Ըստ Ենոքյանի՝ այս օրինագծի դեպքը նմանվելու է Սահմանադրական դատարանի «անդամի» և «դատավորի» շուրջ ծավալված բառախաղին. «Ես վախենում եմ, որ այս օրենքի մեջ էլի մի ստորակետ, որի վրա մենք ուշադրություն չենք դարձրել, իշխանությունները կարողանան օգտագործել՝ մամուլի հանդեպ ճնշումների համար»:

По мнению политолога, законопроект может использоваться для оказания давления на прессу
Поддержи А1+!По словам главы инициативы «Медиа адвокат», политолога Агаси Енокяна, согласно проведенным несколько месяцев назад исследованиям, суточное количество печатной прессы уменьшается и не превышает 15-20 тысяч.
«По сравнению с другими быстро растущими онлайн СМИ, сегодня ежедневные газеты или газеты не играют большой роли, несмотря на то, что, конечно, у них есть специфическая аудитория и специфический результат», - отметил политолог.
По его словам, по проекту о внесении поправок и дополнений в закон о СМИ со стороны Министерства юстиции РА, делается попытку создать новые условия для регистрации газет, что не делается для онлайн прессы: «Не только я, многие представители СМИ считают, что сегодня в первую очередь нуждаются в регулировании онлайн платформы».
Енокян поясняет, что речь идет о тех фейковых СМИ, которые существуют один день, один месяц, нет возможности найти и сделать доступной какую-либо информацию об их регистрации, которые могут опубликовать любой призыв к клевете и насилию.
Политолог считает, что этот законопроект МЮ бессмысленен, похож на «рисование бабочки», и вместо этого есть более важные вопросы, такие как стоящие перед государством вызовы, борьба с коррупцией. По словам Енокяна, случай этого законопроекта похож на каламбур, развернувшийся вокруг «члена» Конституционного суда и «судьи»: «Боюсь, что в этом законе есть еще одна запятая, на которую мы не обратили внимания, власти смогут использовать для оказания давлений на прессу».