Գնդակն ԱԺ-ի դաշտում է. պատգամավորը՝ նվազագույն աշխատավարձի վերաբերյալ նախագիծն ընդունելու մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարությունը քաղաքական որոշում ունի, որ Հայաստանում աշխատող մարդը պետք է նվազագույն սպառողական զամբյուղից ավելի աշխատավարձ ստանա, այդ պատճառով էլ գործադիրը հավանություն է տվել նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման նախագծին, որով նախատեսվում է այն 55 հազար դրամից 68 հազար դրամ դարձնել:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Գեմոֆին Գասպարյանի խոսքով՝ Կառավարությունը 4 մեթոդով հետազոտություն է անցկացրել, որպեսզի հասկանա՝ նվազագույն աշխատավարձը որքանո՞վ կարելի է բարձրացնել: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հարցում է արել՝ պարզելու համար, թե հնարավո՞ր է նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման պարագայում պետությունը մեծ բեռ դնի փոքր բիզնեսի վրա:
«Որպեսզի նորաբաց, փոքր բիզնեսի վրա մեծ բեռ չդնենք, 2019 ապրիլ- մայիսին հետազոտություն ենք արել գործատուների շրջանում։ Ըստ հարցման՝ 70 142 դրամը նվազագույն աշխատավարձի ընդունելի չափն է»,- ասաց Գեմոֆին Գասպարյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման պարագայում պետական ոլորտում 35 000 մարդու աշխատավարձ կբարձրանա, իսկ մասնավորում՝ շուրջ 45 000-ի:
Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման մասին նախագիծ ներկայացրել էին նաև Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանն ու Վարազդատ Կարապետյանը, որոնք առաջարկում էին նվազագույն աշխատավարձը 55 հազար դրամից դարձնել 63 000 դրամ:
Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ՝ հիմա գնդակը Ազգային ժողովի դաշտում է:
«63 000 դրամը կարող ենք համարել, որ 100%-անոց կոնսենսուսային տարբերակ է, իսկ դրանից ավելը արդեն կքննարկենք»,- ընդգծեց ԱԺ պատգամավորը: Թե ինչո՞ւ են պատգամավորները դեմ նվազագույն աշխատավարձը 68 000 դրամ դարձնելուն, Բաբկեն Թունյանը պատճառաբանեց.
«68 000-ը ավտոմատ բերելու է նաև բազային աշխատավարձերի բարձրացման, դրա հետ էլ կապված՝ բաձրանալու են պետական պաշտոնյանների աշխատավարձերը: Դրույքաչափեր կան, որով, օրինակ, պատգամավորը ստանում է բազային աշխատավարձի տասնապատիկը, նախարարը՝ տասներկուապատիկը և այլն։ Որպեսզի մենք չազդենք բազային աշխատավարձի վրա, նվազագույն աշխատավարձը ֆիքսել ենք այն չափով, որ ավտոմատ չբերի ազդեցության»,- ասաց Բաբկեն Թունյանը՝ հավելելով, որ եթե Կառավարությունը 68 000 դրամի հետ մեկտեղ մեխանիզմ կառաջարկի, որով բազային աշխատավարձը կմնա անփոփոխ, ապա խորհդարանը կընդունի այդ օրենքի նախագիծը:
ԱԺ պատգամավորը նաև համակարծիք չէ, որ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման պարագայում միայն 80 000 քաղաքացու աշխատավարձ կբարձրանա: Կարծում է, որ խոսքը շուրջ 100 000 մարդու մասին է:
«80 000-ը այն մարդիկ են, որոնք այսօր ստանում են նվազագույն աշխատավարձ, բայց օրինակ, եթե մարդ կա, որ ստանում է 60 000 դրամ աշխատավարձ, իրենց աշխատավարձը նույնպես բարձրանալու է»,- ասաց պատգամավորը:

Мяч находится на поле НС: депутат о принятии проекта о минимальной зарплате (видео)
Поддержи А1+!У Правительства есть политическое решение, что в Армении работающий человек должен получать зарплату выше минимальной потребительской корзины, поэтому исполнительный орган одобрил проект повышения минимальной зарплаты, которым предусмотрено повысить ее от 55 тысяч драм до 68 тысяч.
По словам заместителя министра труда и по социальным вопросам Гемофина Гаспаряна, Правительство провело исследование 4 методами, чтобы понять, насколько можно повысить минимальную зарплату. Министерство труда и по социальным вопросам провело опрос, чтобы выяснить, может ли в случае повышения минимальной зарплаты государство возложит большой груз на малый бизнес.
«Для того, чтобы не возлагать большой груз на только что открывшийся, малый бизнес, в апреле-мае 2019 года мы провели исследование среди бизнесменов. Согласно опросу, минимальная зарплата 70142 драм – приемлемый размер», - сказал Гемофин Гаспаррян.
По словам замминистра, в случае повышения минимальной зарплаты в государственной отрасли повысится зарплата 35000 человек, а в частном – около 45000.
Проект о повышении минимальной зарплаты представили также депутаты Национального собрания от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян и Вараздат Карапетян, предлагавшие повысить минимальную зарплату от 55 тысяч драм до 63000 тысяч.
По оценке Бабкена Туняна, сейчас мяч на поле Национального собрания.
«63 000 драм можем считать, что 100%-й консенсусный вариант, а выше этого уже обсудим», - подчеркнул депутат НС. Почему депутаты против того, чтобы сделать минимальную зарплату 68000 драм, Бабкен Тунян пояснил:
«68 000 автоматически приведет и к повышению базовых зарплат, в связи с этим повысятся и зарплаты государственных чиновников. Есть ставки, по которым, к примеру, депутат получает десятикратную базовую зарплату, министр – двенадцатикратную и др. Чтобы мы не повлияли на базовую зарплату, мы зафиксировали минимальную зарплату в том размере, чтобы фактура не привела к влиянию», - сказал Бабкен Тунян, боавив, что если Правительство наряду с 68000 драм предложит механизм, по которому базовая зарплата останется неизменной, парламент примет этот законопроект.
Депутат НС также не согласен, что в случае повышения минимальной зарплаты повысится зарплата 80000 граждан. Думает, что речь идеет об около 100000 человек.
«80 000 – это те люди, которые сегодня получают минимальную зарплату, но, к примеру, если есть человек, который получает зарплату 60000 драм, их зарплата также повысится», - сказал депутат.