Հակամարտությունները փոխկապակցված չեն. քաղաքագետը` տարածաշրջանային սրացումների մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎրաստանում շարունակվում են հակառուսական և հակաիշխանական տրամադրությունները, միաժամանակ ավելի են սրվել Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունները։
Տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանի խոսքով՝ տարածաշրջանում սրված երկու հակամարտությունները փոխկապակցված չեն։
Դիտարկմանը, որ վրացական խորհրդարանի դիմաց ակցիաների ընթացքում երևացել են ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի դրոշներ, և սա հաշվի առնելով՝ արդյո՞ք չի կարելի օտարերկրյա «հետքի» մասին ենթադրություն անել, քաղաքագետն ասաց, որ խնդիրն այն է, որ վրացական հասարակությունը ցանկանում է ինտեգրվել Եվրոպական Միությանը, ՆԱՏՕ-ին և հնարավորինս սերտ հարաբերություններ ունենալ Միացյալ Նահանգների հետ։
Իսկ թե Հայաստանը այս հակամարտությունների «արանքում» ինչպե՞ս պետք է գործի, Սարգսյանը շեշտեց, որ պետք է պատրաստ լինել նույնիսկ 1 տոկոս հավանականություն ունեցող սցենարի։

Конфликты не взаимосвязаны: политолог о региональных обострениях (видео)
В Грузии продолжаются антироссийские и антивластные настроения, в то же время обострились отношения Иран-США.
По словам эксперта по региональным вопросам, политолога Сурена Саркисяна, обострившиеся в регионе два конфликта не связаны друг с другом.
На наблюдение, что во время акций напротив грузинского парламента были видны флаги США и ЕС, и учитывая это, нельзя ли сделать предположение об иностранном “следе”, политолог сказал, что проблема в том, что грузинское общество хочет интегрироваться в Евросоюз, НАТО и иметь как можно более тесные отношения с Соединенными Штатами.
А как должна действовать Армения “посреди” этих конфликтов, Саркисян отметил, что нужно быть готовым даже к сценарию, вероятность которого 1%.