«Սանիթեքը» քաղաքային իշխանությանը փաստի առաջ է կանգնեցրել. Վահագն Խաչատրյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սանիթեքը», որը պատասխանատու է ոչ միայն աղբի մաքրման, այլև սանմաքրման աշխատանքների համար, ոչինչ չի անում և քաղաքային իշխանությանը փաստի առաջ է կանգնեցրել: Այս մասին, անդրադառնալով Երևանի քաղաքի խնդիրներին, նշեց Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը:
«Սանիթեքը պատերազմ է հայտարարել, մեկը մյուսին դատի է տալիս, բայց արդյունքում տուժում ենք մենք՝ քաղաքացիներս։ Եթե հիմա հարցում էլ անցկացնենք, բոլորը կասեն, որ Երևանի համար առաջին խնդիրը աղբահանությունն է: Ես կուզենայի՝ քաղաքային իշխանությունը ներկայացներ ամբողջ պայմանագիրը, որ մենք ի վերջո հասկանայինք՝ ո՞վ է պատասխանատուն։ Մենք այդ թափանցիկության կարիքը ունենք, սակայն չգիտեմ ՝ինչ հանգամանքերից ելնելով չի ասվում: Բայց ես համոզված եմ, որ Հայկ Մարությանի թիմը շատ սրտացավ է, և ուզում են մեկ օր առաջ լուծել այս խնդիրը»:
Անդրադառնալով Նուբարաշենի աղբավայրի խնդրին՝ նա նշեց, որ այս խնդիրն ավելի մեծ է, քան կարելի է պատկերացնել:
Վահագն Խաչատրյանի համար մտահոգիչ են նաև բնակֆոնդում առաջացած խնդիրները ՝ հին վերելակները, աղբահանման տեխնոլոգիան, շենքերում չիրականացվող ընթացիկ վերանորոգումները և այլն:
Նա կարծում է, որ այս հարցում ՀՀ կառավարությունը պետք է օգնի քաղաքային իշխանությանը, քանի որ այդ ամենի համար մեծ գումարներ են հարկավոր: Նա նաեւ համոզված է, որ մեծ փոփոխությունների հասնելու համար պետք է հեռացնել նախկին աշխատակիցներին, քանի որ «նրանք փորձում են աշխատել նախկին ձևով».
«Նիկոլ Փաշինյանի թիմը կոռուպցիոն համակարգը քանդել է, բայց մարդիկ դեռ շարունակում են աշխատել: Ի՞նչ է՝ այդ մարդը փոխվե՞ց, դարձավ նոր մա՞րդ։ Եվ սա վերաբերվում է ամբողջ կառավարման համակարգին։ Պետք է կադրային քաղաքականության հարցում զիջումներ չլինեն»:

5d28d26da8797a8a85682d40555ddc00_XL
«Санитек», который отвечает не только за вывоз мусора, но и за работы по саночистке ничего не делает и поставил власти перед фактом. Об этом, обращаясь к проблемам города Еревана, отметил бывший мэр Еревана Ваагн Хачатрян.
«Санитек обьявил войну, они судятся друг  с другом,  но в результате страдаем мы – граждане. Если сейчас провести опрос, все скажут, что первоочередной проблемой для Еревана является вывоз мусора. Я бы хотел, чтобы городская власть представила весь договор, чтобы мы наконец поняли, кто отвечает. Мы нуждаемся в этой прозрачности, но я не знаю, исходя из каких обстоятельств не говорится. Но я уверен, что команда Айка Марутяна очень беспокоится, и хочет как можно скорее решить эту проблему».
Обратившись к проблеме вывоза мусора Нубарашенской свалки, он отметил, что эта проблема больше, чем можно представить.
Ваагна Хачатряна также беспокоют проблемы, возникшие в жилищном фонде: старые лифты, технология вывоза мусора, непроводимые в зданиях текущие ремонты и др.
Он считает, что в этом вопросе правительство РА должно помочь городской власти, поскольку для всего этого нужны большие деньги. Он также уверен, что для того, чтобы достичь больших изменений, нужно уволить прежних сотрудников,  поскольку «они пытаются работать по-старому».
«Команда Никола Пашиняна разрушила коррупционную систему, но люди продолжают работать. Что этот человек изменился, стал новым человеком? И это касается всей системы управления. Не должно быть уступок в вопросе кадровой политики».