Հայաստանը շատ կարևոր պետություն է ԵԽ համար․ ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը մրցանակներ հանձնեց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայի խորհրդի գրասենյակում տեղի ունեցավ Եվրախորհրդի հիմնադրման 70-ամյակին նվիրված «Ապագա եվրոպացին Ձեր պատկերացմամբ» թեմայով էսսեների մրցույթի հաղթողների մրցանակաբաշխությունը։
Մրցույթը կազմակերպվել էր 14-18 տարեկան աշակերտների միջև։ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթին մասնակցել է շուրջ 20 աշակերտ ամբողջ Հայաստանից։
Մրցանակները հանձնեց Եվրախորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան։
Առաջին տեղը զբաղեցրել է Աբովյանի քաղաքի 9-րդ դպրոցի 12-րդ դասարան փոխադրված Անի Կարապետյանը, երկրորդը՝ Էջմիածնի թիվ 10 ավագ դպրոցն այս տարի ավարտած Ռուբեն Օհանյանը, երրորդը՝ Սյունքի մարզի Գորիսի ավագ դպրոցի 12 դասարան փոխադրված Լուսինե Հայրապետյանը։
Նատալյա Վուտովան իր ելույթում շնորհակալություն հայտնեց մրցույթը Եվրախորհրդի հետ համատեղ կազմակերպած կրթության և գիտության, արտաքին գործերի նախարարություններին։
«Եվրոպայի խորհրդի հիմնական սկզբունքներն են՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը։ Եվրախորհուրդը շատ կարևոր կազմակերպություն է Հայաստանի համար, ինչպես նաև Հայաստանը շատ կարևոր պետություն է ԵԽ-ի համար»,- շեշտեց գրասենյակի ղեկավարը։
Հաղթող ճանաչված Անի Խաչատրյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս թեմայի շուրջ իր գրած շարադրությունում իրեն մտավոր պատկերացրել է Եվրոպայում եվրոպացու հետ քայլելիս և տեսել նրա վերափոխման ճանապարհը։ Այնուհետև վերադարձել է Հայաստան՝ հույս հայտնելով, որ եվրոպացիներն ավելի հոգատար կլինեն իրենց շրջապատի նկատմամբ և մարդկային շփումն ավելի կարժևորվի Եվրոպայում։
Ռուբեն Օհանյանն իր էսսեում հաղորդագրություններ է ներառել՝ ուղղված խաղաղությանը։ «Քանի որ մենք էլ Հայաստանում ենք ապրում և մենք կիսապատերազմական վիճակում ենք, կարծում եմ, որ նաև մենք պետք է ունենանք խաղաղության կոչեր անելու նախաձեռնությունը»,- ընդգծեց նա։
Լուսինե Հայրապետյանի պատկերացումներում ապագա եվրոպացին պետք է լինի հանդուգն, համարձակ և պետք է միշտ իր պարտականությունները սիրի, ինչպես իր իրավունքները։ Իսկ թե ինչո՞ւ է մարդու իրավունքներին ու պարտականություններին անդրադարձել, պատասխանեց․ «Ներկայումս մարդիկ այնպիսի դաստիարակություն են ստացել, որ իրենց իրավունքներն ավելի են շատ են գերադասում, քան իրենց պարտավորությունները և պարտականությունները»։
Հաղթող ճանաչված Անի Խաչատրյանն այս տարվա հոկտեմբերին կմասնակցի Ստրասբուրգում կայանալիք կազմակերպության 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։

Армения – очень важное государство для СЕ: глава офиса СЕ вручил призы (видео)
В офисе Совета Европы состоялась раздача призов победителям конкурса эссе на тему “Будущий европеец в Вашем представлении”, посвященного 70-летию основания Совета Европы.
Конкурс был организован среди учеников в возрасте 14-18 лет. В конкурсе, объявленном Министерством образования и науки РА, приняли участие около 20 учеников со всей Армении.
Призы вручила глава офиса Совета Европы Наталья Вутова.
Первое место заняла перешедшая в 12-й класс 9-й школы города Абовян Ани Карапетян, второе место – Рубен Оганян, в этом году окончивший старшую школу номер 10 в Эчмиадзине, третье – Лусине Айрапетян, перешедшая в 12-й класс Горисской старшей школы Сюникской области.
Наталья Вутова в своем выступлении поблагодарила министерства образования и науки, иностранных дел, организовавших конкурс совместно с Советом Европы.
“Основные принципы Совета Европы – защита прав человека, демократия и верховенство права. Совет Европы – это очень важная организация для Армении, а также Армения – очень важное государство для СЕ”, - подчеркнула глава офиса.
Признанная победительницей Ани Хачатрян в беседе с “А1+” отметила, что в своем изложении на эту тему она представила себя шагающей по Европе с европейцем и увидела путь его изменения. Затем вернулась в Армению, надеясь, что европейцы будут более заботливы по отношению к своему окружению и общение людей будет больше цениться в Европе.
Рубен Оганян включил в свое эссе коммуникации, направленные на мир. “Поскольку мы живем в Армении и мы находимся в полувоенной ситуации, думаю, что мы также должны иметь инициативу призывов к миру”, - подчеркнул он.
В представлениях Лусине Айрапетян будущий европеец должен быть мужественным, смелым и должен всегда любить свои обязанности, также как и свои права. А почему обратилась к правам и обязанностям человека, ответила: “В настоящее время люди получили такое воспитание, что большее значение придают своим правам, нежели своим обязанностям и обязательствам”.
Признанная победительницей Ани Хачатрян в октябре сего года примет участие в мероприятии, посвященном 70-летию организации, которое состоится в Страсбурге.