Դատարանը մասնակիորեն բավարարել է News.am-ի հայցն ընդդեմ 1in.am-ի լրագրող Սոնա Հարությունյանի (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մասնակիորեն բավարարել է News.am-ի հայցն ընդդեմ 1in.am-ի լրագրող Սոնա Հարությունյանի։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Սոնա Հարությունյանն ասաց, որ դատարանը News.am-ի հայցը բավարարել է այն հիմքով, որ ինքն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում կատարելիս չի նշել տեղեկատվության աղբյուրը և բացի դա՝ որևէ գործողություն չի ձեռնարկել՝ ճշտելու այդ փաստերի իսկությունը։ Սոնա Հարությունյանի խոսքով՝ այդ ամենից պետք է եզրակացնել, որ իր գրառումը պետք է հետաքննական հոդված լիներ։
Հիշեցնենք, որ Սոնա Հարությունյանը 2018 թվականի օգոստոսի 30-ին ֆեյսբուքում կատարել էր գրառում, որում ակնարկ էր կատարել, որ Քոչարյանը գնել է News.am կայքը, ինչն էլ հայցի առարկա էր դարձել։
Լրագրողը դատարանի որոշումը աբսուրդային է համարում, որովհետև նրա խոսքով՝ որևէ լուրջ հիմնավորում այդ որոշման մեջ չկա։ Ամբողջ դատաքննության ընթացքում ինքն ու իր փաստաբանը դատարանին փորձում էին բացատրել, որ ֆեյսբուքյան գրառումը հոդված չէ, որին պետք է վերաբերվել նույն բծախնդրությամբ, ինչպես լրագրողական հոդվածին։
Սակայն դատարանը գտել է, որ ինքը վերլուծություն է կատարել այն փաստերի շուրջ, որոնց վերաբերյալ որևէ ստույգ տեղեկություն չի ունեցել։
Սոնա Հարությունյանն այս մասով այն մտավախությունն ունի, որ սա կարող է վատ նախադեպ լինել խոսքի ազատության սահմանափակման իմաստով, և ինքը չի կարծում, որ որևէ մեկը իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում կատարելիս նշում է տեղեկատվության աղբյուր, կամ ակտիվ հղում դնում։ Դա անում են լրագրողներն իրենց առօրյա աշխատանքում։
Այս որոշումը Սոնա Հարությունյանը կբողոքարկի Վերաքննիչ դատարանում։
Ի դեպ, դատարանը մեկ շաբաթ ժամանակ է տրամադրել լրագրողին, որպեսզի նա մեկ շաբաթվա մեջ հերքում գրի իր ֆեյսբուքյան էջում և եթե հերքումը չգրի, ապա դա կարվի դատական ակտերի հարկադիր ծառայության միջոցով։
«Ես մի քիչ չեմ պատկեացնում, թե ԴԱՀԿ-ն ինձ ինչպես կարող է ստիպել, որ ես իմ ֆեյսբուքյան էջում հերքում գրեմ։ Ես չեմ պատրաստվում մեկշաբաթյա ժամկետում որեւէ հերքում տպագրել իմ ֆեյսբուքյան էջում։ Եվ կարծես թե նման նախադեպ չկա էլ։Եվ նշեմ, որ ինձ համար ընդհանրապես զարմանալի չէր այս որոշումը։ Գործում շոշափվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի անունը, և այս քաոսային վիճակում, որ ներկայումս տիրում է Հայաստանի դատական համակարգում, ես այդքան վստահ չէի, որ կարող էր այլ որոշում լինել»,- ասաց Սոնա Հարությունյանը։
Դատարանի կայացրած որոշման վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է նաև Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի հետ։ Նա նշեց, որ իրենք ուշի-ուշով հետևում են այս գործին և դատարանի այս որոշումն իրենց մոտ բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում և կարծում է, որ այս որոշումն իմաստ ունի բողոքարկելու այն պատճառով, որ այն այս ձևակերպումներով իր մեջ պարունակում է լուրջ վտանգներ՝ խոսքի ազատության առումով։
Աշոտ Մելիքյանի խոսքով՝ ըստ էության, Սոնա Հարությունյանը, հիմնվելով բազմաթիվ հրապարակումների վրա, ֆեյսբուքյան ստատուս է գրել և ինքը չի պնդել, որ հենց Քոչարյանին է պատկանում այդ լրատվամիջոցը, և նախքան այս ստատուսը բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել։

Суд частично удовлетворил иск News.am против журналистки 1in.am Соны Арутюнян (видео)
Поддержи А1+!Суд общей юрисдикции города Еревана частично удовлетворил иск News.am против журналистки 1in.am Соны Арутюнян.
В беседе «А1+» Сона Арутюнян сказала, что суд удовлетворил иск News.am на том основании, что она, делая запись на своей странице в фейсбук, не указала источник информации и, кроме того, не предприняла никаких действий для уточнения достоверности этих фактов. По словам Соны Арутюнян, из всего этого следуеет заключить, что ее запись должна была быть следственной статьей.
Напомним, что Сона Арутюнян 30-го августа 2018 года сделала запись в фейсбук, в которой намекала, что Кочарян купил сайт News.am, что и стало предметом иска.
Журналистка считает решение суда абсурдным, потому что по ее словам, в этом решении нет никакого серьезного обоснования. На протяжении всего судебного расследования она и ее адвокат пытались обьяснить суду, что пост в фейсбуке – это не статья, к которому нужно относиться с той же придирчивостью, что и к журналистской статье.
Однако суд счел, что она произвела анализ тех фактов, о которых не имела точной информации.
По этой части у Соны Арутюнян есть опасение, что это может быть плохим инцидентом в плане ограничения свободы, и она не считает, что кто-либо, делая запись в фейсбук, указывает источник информации или размещает активную ссылку. Это делают журналисты в своей повседневной работе.
Это решение Сона Арутюнян обжалует в Апелляционном суде.
Кстати, суд предоставил журналистке неделю, чтобы она в течении недели написала на своей странице в фейсбук опровержение, и если не напишет опровержение, это будет сделано посредством принудительной службы судебных актов.
«Я не очень хорошо представляю, как ПИСА может заставить меня, чтобы я писала пост на своей странице в фейсбук. Я не собираюсь публиковать на моей странице в фейсбук никаких опровержений в недельный срок. И похоже, что подобных прецедентов и нет. И отмечу, что для меня это решение вообще не было удивительным. В деле затрагивается имя Роберта Кочаряна, и в этой хаотической ситуации, которая в настоящее время царит в судебной системе Армении, я не была уверена, что могло быть иное решение», - сказала Сона Арутюнян.
Относительно вынесенного судом решения «А1+» побеседовал и с председателем Комитета по защите свободы слова Ашотом Меликяном. Он отметил, что они внимательно следят за этим делом и это решение суда вызывает у них множество вопросов и считает, что это решение имеет смысл обжаловать по той п ричине, что оно с этими формулировками содержит в себе серьезные угрозы в плане свободы слова.
По словам Ашота Меликяна, по сути, Сона Арутюнян, основываясь на многочисленных публикациях, написала статус в фейсбук и она не утверждала, что это СМИ принадлежит именно Кочаряну, и до этого статуса были многочисленные публикации.