«Ոչ մի ծառ չեն սրսկում, բլոճները տուն են լցվում» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀողը ջրազուրկ, թփերը չորացած, տերևներն էլ դեղնած։ Այս պատկերը Արաբկիր վարչական շրջանի Հակոբ Հակոբյան փողոցում է։
«Հունիս ամսից Հակոբյան 6, 8 և շարունակությունը առհասարակ չի ոռոգվում»,- ասում է տարածքի բնակիչ Նորայր Հակոբյանը։
Նա բազմիցս է դիմել թե՛ քաղաքապետարանի, թե՛ վարչական շրջանի թեժ գծերին, բայց սայլը տեղից չի շարժվել։
«Քաղաքապետարանի թեժ գիծ ծառայության աշխատակիցները ասում են, որ քաղաքապետարանի համապատասխան բաժնի աշխատակիցները տեղյակ են խնդրից, ցավալին դա է ու ոչինչ չի արվում։ Սա վարչական շրջանի տարածքն է, բայց բնակիչներս որոշ ծառեր տնկել ենք ու հետևաբար մեր սիրտը ցավում է»,- շարունակում է նա։
Տարածքի բնակիչներին ոչ այլ ինչ, քան սեփական ուժերով ջրելն է մնացել։
«Ես պարբերաբար ոռոգում եմ դույլերով, բայց դա գրեթե չեղածի հաշիվ է, որովհետև չի օգնում։ Այդ 60, 80, նույնիսկ 100 լիտր ջուրը այս 2-3 ծառին չի բավարարում»,- նկատում է նա։
Տեսախցիկի առաջ ոչ բոլորն են համաձայնում խոսել, բայց դժգոհ են՝ ծառերը չորացել են, միջատներն էլ շատացել։
«Ոչ մի ջուր չկա, ոչ մի ծառ չեն սրսկում, բլոճները տուն են լցվում։ Ո՞վ է տեսել ամառվա այս օրերին արդեն տերև չկա»,- նշում է տարածքի մեկ այլ բնակիչ Սևակ Մնացականյանը։
Փողոցի ջրագծերը լավ վիճակում չեն գտնվում, փականերրն էլ լավ չեն աշխատում, ասում է քաղաքացիներից մեկը։2 օր առաջ անձամբ է քանդել, կարգավորել ու հաջողվել է մի փոքր հատված ջրել։
«Փականի հետ խնդիր կա, բայց չէին արձագանքում, կարող էին գալ, ստուգեին։Վերջում մենք քանդեցինք, բացվեց ու սկսեցինք ջրելը, բայց ոնց որ խորը աշուն լինի։ Աղբը, տերևները փողոցով գնում լցվում է ցածր օբյեկտների դռներից ներս»,- ասում է Հրանտ Վարդանյանը։
Արաբկիր վարչական շրջանի կանաչապատմամբ զբաղվող «Արաբկիր-Կամար» ՓԲԸ-ի տնօրեն Հովսեփ Հովսեփյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշում է, որ ջուրը սակավ է, երբ որ ջուր լինում է, ոռոգվում է, իսկ եթե՝ ոչ, ապա ջրցաններով է կանաչապատ տարածքը ջրվում։ Նրա խոսքով՝ փողոցի ծառերը ջրցաններով ջրվել են մի քանի օր առաջ։ Ըստ գրաֆիկի՝ Հակոբ Հակոբյան փողոցի ծառերը այսօր կրկին պետք է ջրվեին։
Ջրցաններն, իրոք, այսօր, եկել են, բայց այս հատվածը կրկին մնացել է չոր։ Ոռոգումն արվել է հարեւանությամբ։

«Ни одно дерево не опрыскивают, мошкара проникает в дом» (видео)
Поддержи А1+!Земля без воды, кусты высохшие, а листья – пожелтевшие. Такова картина на улице Акопа Акопяна административного района Арабкир.
«С июня Акопяна 6, 8 и так далее вообще не орошается»,- говорит местный житель Норайр Акопян.
Он неоднократно обращался по горячей линии и мэрии, и административного района, но воз и ныне там.
«Сотрудники горячей линии мэрии говорят, что сотрудники соответствующего отдела мэрии осведомлены о проблеме, это больно и ничего не делается. Это – территория административного района, но мы, жители, посадили несколько деревьев, и у нас болит сердце»,- продолжает он.
Жители территории включили воды не иначе, как собственными средствами.
«Я периодически поливаю ведрами, но это все равно, что ничего, потому что не помогает. Эти 60, 80, даже 100 литров воды для этих 2-3 деревьев не хватает»,- отмечает он.
Не все соглашаются говорить перед камерой, но недовольны: деревья засохли, число насекомых увеличилось.
«Нет никакой воды, никакое дерево не опрыскивают, мошкара проникает в дом. Где это видано, чтобы летом уже не было деревьев»,- отмечает другой житель Севак Мнацаканян.
Водные линии на улице находятся в плохом состоянии, клапаны плохо работают, говорит один из граждан. 2 дня назад лично разобрал, урегулировал и удалось полить небольшую территорию.
«Нет проблемы с клапаном, но не реагировали, могли прийти, проверить. В конце мы разобрали, открылось и начали поливать, но как будто здесь глубокая осень. Мусор, листья движутся по улицу и попадают внутрь расположенных невысоко объектов»,- говорит Грант Варданян.
Директор ЗАО “Арабкир-Камар”, занимающегося озеленением административного района Арабкир, Овсеп Овсепян в беседе с “А1+” отмечает, что воды мало, когда бывает вода, орошается, а если нет, то озелененная территория орошается водометами. По его словам, деревья на улице были политы водометами несколько дней назад. По графику деревья на улице Акопа Акопяна должны быть вновь политы сегодня.
Водометы, действительно, сегодня приехали, но этот участок вновь остался сухим. Орошение было произведено по соседству.