Վարչապետ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը հյուրընկալել են աշխարհահռչակ դիրիժոր Ջորջ Փեհլիվանյանին և ՌԴ ժողովրդական արտիստ Գեորգի Իսահակյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, տիկնոջ Աննա Հակոբյանի հետ հյուրընկալել են աշխարհահռչակ դիրիժոր Ջորջ Փեհլիվանյանին, անվանի բեմադրիչ, ՌԴ ժողովրդական արտիստ Գեորգի Իսահակյանին և Հայաստանի պետական Ֆիլհարմոնիա ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գագիկ Մանասյանին։ Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի և ‹‹Ներկա›› կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Ադոլֆ Հասսեի ‹‹Տիգրան Մեծ›› օպերայի բեմադրման նախապատրաստական և կազմակերպչական հարցերը։ Գագիկ Մանասյանը պատմել է, թե ինչպես է գերմանական արխիվներում պատահաբար գտնվել Հասսեի ‹‹Տիգրան Մեծ›› օպերան, որը գրված լինելով 1700-ական թվականներին երբևէ չի բեմադրվել։ ‹‹Երաժշտական աշխարհում Հայոց արքա Տիգրան Մեծին նվիրված շուրջ 40 օպերա է հայտնի։ Սա որքան որ ուրախալի է, նույնքան էլ ամոթալի է, քանի որ նրանցից ոչ մեկը չի բեմադրվել Տիգրան Մեծի հայրենիքում››,- ասել է Գագիկ Մանասյանը՝ հավելելով, որ Հասսեի օպերայի բեմադրությունը ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային ասպարեզում կարևոր նախաձեռնություն և մեծ երաժշտական իրադարձություն է համարվելու։
‹‹Ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ մեր բոլոր թագավորներին մասին պետք է օպերաներ լինեն, որովհետև թագավորների հետ կապված յուրաքանչյուր գաղափար, դա պետության գաղափար է, քանի որ նրանք պետականության խորհրդանիշեր են։ Ցավոք, ես նայում էի, որ մենք մեր ոչ բոլոր թագավորների անուններով փողոցներ ունենք ու պարտադիր չէ, որ նրանց անուններով փողոցներ, արձաններ լինեն միայն Երևանում››,- ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ողջունելով օպերայի բեմադրության գաղափարը։ Ջորջ Փեհլիվանյանն էլ շեշտել է, որ նպատակ կա ապագայում բեմադրել Տիգրան Մեծի վերաբերյալ բոլոր օպերաները։ Նա շեշտել է, որ ‹‹Տիգրան Մեծ›› օպերայի բեմադրումը նաև լուրջ երաժշտական դրդապատճառներ ունի։ Հիմնական պատճառն այն է, որ օպերաները գրված են ‹‹Բարոկկո›› երաժշտական ոճով, որն այսօր եվրոպական ժամանակակից երաժշտական աշխարհում ամենաընդգծվածներից է և ունի հստակ օրենքներ, երաժշտական ինքնատիպ գործիքակազմ։ Հենց այդ խնդիրներն են լրացուցիչ դժվարություններ ստեղծում օպերայի բեմադրության համար։ Գևորգ Իսահակյանի փոխանցմամբ ներկայումս համատեղ ջանքերով փորձում են հաղթահարել այդ դժվարություններն՝ ի նպաստ բարոկկո երաժշտության տարածմանը Հայաստանում։ Այժմ բանակցություններ են ընթանում բարոկկո երաժշտական ուղելար գործիքներ ձեռք բերելու և համապատասխան երաժիշտներ վերապատրաստելու ուղղությամբ։ Գագիկ Մանասյանը շեշտել է, որ ծրագրվում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի կազմում ստեղծել մշտական գործող ‹‹Բարոկկո նվագախումբ››՝ և այդ երաժշտության տարածման համար բարենպաստ միջավայր։ Աննա Հակոբյանն էլ ներկայացրել է ‹‹Իմ քայլը›› հիմնադրամի շրջանակում ‹‹Հայաստանի դասական երաժշտության բարեկամների›› խմբի առաքելությունը՝ շեշտելով, որ հիմնադրամն իր աջակցությունը կունենա նաև ‹‹Տիգրան Մեծ›› օպերայի բեմադրման հարցում։ ‹‹Օգտվելով այս առիթից թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ձեզ դասական երաժշտության հարցում ունեցած ձեր նախաձեռնության համար։ Դա իսկապես շատ մեծ օժանդակություն է և ես հարկ եմ համարումն ձեզ շնորհակալություն հայտնել››,- ասել է Գագիկ Մանասյանը։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև օպերայի բեմադրության կազմակերպչական հարցերը։ Նախնական պայմանավորվածությամբ օպերան կբեմադրվի 2020 թվականի աշնանը։

Премьер-министр Пашинян и Анна Акопян приняли всемирно известного дирижера Джорджа Пехливаняна и народного артиста РФ Георгия Исаакяна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян посетили всемирно известного дирижера Джорджа Пехливаняна, известного постановщика, народного артиста РФ Георгия Исаакяна и директора ГНКО “Государственная филармония Армении” Гагика Манасяна.
На встрече были обсуждены подготовительные и организационные вопросы по постановке оперы Адольфа Хассе “Тигран Великий” по инициативе Государственной филармонии Армении и культурно-образовательной общественной организации “Настоящее”.
Гагик Манасян рассказал, как в немецких архивах случайно нашлась опера Хассе “Тигран Великий”, написанная в 1700-х годах и никогда не ставившаяся. “В музыкальном мире известно около 40 опер, посвященных армянскому царю Тиграну Великому. Это, насколько радостно, столь же и постыдно, поскольку ни одна из них не ставилась на родине Тиграна Великого”, - сказал Гагик Манасян, добавив, что постановка оперы Хассе будет считаться важной инициативой и большим музыкальным событием не только в Армении, но и на международной арене.
“Я вообще считаю, что обо всех наших царях должны быть оперы, поскольку любая идея, связанная с царями, является идеей государства, так как они являются символами государственности. К сожалению, я заметил, что у нас есть улицы с именами не всех наших царей, и необязательно, чтобы улицы, памятники с их именами были бы только в Ереване”, - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, приветствуя идею постановки оперы. Джордж Пехливанян подчеркнул, что есть намерение в будущем поставить все оперы о Тигране Великом.
Он отметил, что постановка оперы “Тигран Великий” имеет также и серьезную музыкальную мотивацию. Основная причина в том, что опера написана в музыкальном стиле барокко, который сегодня является одним из самых популярных в современном европейском музыкальном мире и имеет четкие законы, своеобразный музыкальный инструментарий. Эти проблемы создают дополнительные трудности для постановки оперы. По словам Геворга Исаакяна, в настоящее время во благо распространения музыки барокко в Армении они совместными усилиями пытаются преодолеть эти трудности. Сейчас ведутся переговоры по приобретению музыкальных инструментов барокко и переподготовке соответствующих музыкантов.
Гагик Манасян подчеркнул, что они планируют создать постоянно действующий в составе государственной филармонии Армении “Барокко оркестр” и благоприятную среду для распространения этой музыки.
Анна Акопян представила миссию группы “Друзей классической музыки Армении” в рамках Фонда “Мой шаг”, подчеркнув, что фонд предоставит свою поддержку и в вопросе постановки оперы “Тигран Великий”.
“Пользуясь случаем, позвольте поблагодарить Вас за Вашу инициативу в вопросе классической музыки. Это действительно очень большое содействие, и я считаю нужным поблагодарить Вас”, - сказал Гагик Манасян.
На встрече обсуждались также и организационные вопросы постановки оперы. По предварительной договоренности опера будет поставлена осенью 2020 года.