Արցախում և Հայաստանում ռոումինգի ծառայությունների սակագները կնվազեն. Ն. Փաշինյան
«Հայաստանի եւ Արցախի իշխանությունների ներկայացուցիչների միջեւ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ից կիսամյակային պարբերականությամբ մինչև 2021 թվականի հունվարի 1-ը կնվազեցվեն Արցախում և Հայաստանում օպերատորների կողմից մատուցվող ռոումինգի ծառայությունների սակագները։
Արդյունքում 2020 թվականի հունվարի 1-ից՝
- Դեպի Արցախ զանգերի սակագները կնվազեն շուրջ 25%-ով, այնուհետև նշված ժամանակահատվածում նվազումը կհասնի մինչև 30%,
- Արցախից զանգերինը՝ շուրջ 40%-ով, այնուհետև՝ մինչև 45%,
- տվյալների փոխանցման և ինտերնետ հասանելիության ծառայություններինը՝ շուրջ 50%-ով, այնուհետև՝ մինչև 65%,
- կարճ sms հաղորդագրություններինը՝ շուրջ 65%-ով, այնուհետև՝ մինչև 75%:
Հիշեցնենք նաև, որ սույն թվականի օգոստոսի 1-ից արդեն նվազեցվել են «Բիլայն» և «Յուքոմ» ընկերությունների կողմից ելքային և մուտքային զանգերի սակագները, 45 դրամ սակագնի փոխարեն կիրառվում է համապատասխանաբար ելքային զանգերի համար 38 դրամ, մուտքայինի համար 25 դրամ, sms կարճ հաղորդագրության համար գործող 60 դրամ սակագնի փոխարեն 40 դրամ:
Այս գործընթացի վերջնական նպատակը, իհարկե, միասնական գնային համակարգ ունենալն է Հայաստանում եւ Արցախում»:

Тарифы на роуминг в Арцахе и Армении снизятся: Н. Пашинян
В результате обсуждений в Комиссии по регулированию общественных услуг РА было достигнуто соглашение между КРОУ Армении иАрцахскойКомиссией по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции,а также  операторами мобильной связи Армении и Арцаха с 1 января 2020 года с полугодовой  периодичностью к 1 января 2021 года— снизить тарифы на услуги роуминга, предоставляемые операторами в Арцахе и Армении.
С 1 января 2020 года:
×тарифы на исходящие звонки будут снижены примерно на 25%, а затем снизятся до 30% в указанный период.
×тарифы на входящие звонки — до 40%, затем до 45%,
×передача данных и доступ в интернет —до 50%, затем до 65%;
×SMS— около  65%, потом до 75%.
С 1 августа 2019 года снижены тарифы  на исходящие и входящие звонки от VEON Армения и Ucom:  вместо  тарифа на 45 др. соответственно применяется тариф  38 и  25 драмов, SMS — вместо тарифа на  60 драмов применяется тариф 40 др.