Գեներալ Օգանովսկու խումբը քեֆի սեղանի շուրջ գլուխ է գովացել, որ մարտի 1-ին գնացել և խփել են․ Ս․Սաֆարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 1-ի գործով փաստաբանական խմբի անդամ Սեդա Սաֆարյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, թե Սահմանադրական դատարանը կմերժի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը դիմել էր ՍԴ՝ պարզելու, թե արդյոք Սահմանադրությանը համապատասխանո՞ւմ են Քրեական օրենսգրքի 300․1 և մի քանի այլ հոդվածներ։
«Ւմ կարծիքով՝ դիմումները կմերժվեն, ՍԴ գործառույթը չի նախատեսում 300․1 հոդվածի հանցակազմի ամբողջական տարրերի առկայության ստուգումը»,- հավելեց Ս․Սաֆարյանը։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ն օգոստոսի 29-ին գրավոր ընթացակարգով կսկսի քննել Մարտի 1-ի գործով մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը։ Իսկ մինչ այդ ՍԴ-ն դիմել էր ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով՝ այդ հարցով խորհրդատվություն ստանալու համար։ Վենետիկի հանձնաժողովն անցած շաբաթ հայտարարեց, որ խորհրդատվություն կտրամադրի, մինչդեռ Սեդա Սաֆարյանը գտնում է, որ ՍԴ-ում գործի քննության ժամանակ եվրոպական այդ կառույցների խորհրդատվությունը չի կարող ազդեցություն ունենալ ։
Անդրադառնալով բուն գործին՝ փաստաբանը նշեց, որ 2008թ մարտի 1-ին ցուցարարների վրա կրակողներից ու դիպուկահարներից շատերն այսօր չկան՝ նրանք մահացել կամ սպանվել են։
«Իմ կարծիքով՝ այդպիսով փորձել են մաքրել Մարտի 1-ի հետքերը։ Դրա համար են ասում, թե ՀՔԾ-ն ինչու չի գտնում Մարտի 1-ի սպանողներին»,- ասում է Ս․Սաֆարյանը։
Հակադարձելով Արցախի գեներալ Սամվել Կարապետյանի՝ Օգանովսկու ցուցմունքի այն հատվածին, թե ԼՂՀ-ից բերված և իր ենթակայության տակ եղած սպաներից որևէ մեկը ցուցարարների վրա չի կրակել, կամ իր խմբից 20 հոգի նախագահականի նկուղում չեն եղել, Ս․Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ հենց իրենք են հետո այդ մասին խոսել։ Փաստաբանը գործի ցուցմունքներից հիշեց, թե «Օգանովսկու խումբը ԼՂՀ-ում քեֆի սեղանի շուրջ գլուխ է գովացել, որ գնացել և խփել են»։
Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այս գործով ձերբակալելու քննարկումներին, Ս․Սաֆարյանը նշեց, որ բավարար հիմքեր կան նրան ևս մեղադրանք առաջադրելու համար։

Группа генерала Огановского во время застолья хвасталась, что 1-го марта пошли и застрелили: С. Сафарян (видео)
Поддержи А1+!Член адвокатской группы по делу 1-го Марта Седа Сафарян в беседе с “А1+” выразила мнение, что Конституционный суд отклонит заявление бывшего президента Роберта Кочаряна.
Напомним, что второй президент РА обратился в КС, чтобы выяснить, соответствуют ли Конституции 300.1 и несколько других статей Уголовного кодекса.
«Думаю, что заявления будут отклонены, функция КС не предусматривает проверку наличия полных элементов состава преступления 300.1 статьи»,- добавила С. Сафарян.
Напомним, что КС 29-го августа письменной процедурой начнет расследовать заявление обвиняемого по делу 1-го Марта Роберта Кочаряна. А до этого КС обратился в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию для получения консультации по этому вопросу. Венецианская комиссия на прошлой неделе заявила, что предоставит консультацию, между тем Седа Сафарян считает, что при рассмотрении дела в КС консультация этих европейских структур не может оказать влияние.
Обратившись к самому делу, адвокат отметила, что многих из стрелявших и снайперов 1-го марта 2008г. сегодня нет: они умерли или были убиты.
«Думаю, что таким образом пытались стереть следы 1-го Марта. Поэтому говорят, почему ССС не находит тех, кто убил 1-го Марта»,- говорит С. Сафарян.
Возражая на ту часть показания генерала Арцаха Самвела Карапетяна – Огановского – что никто из привезенных из НКР и находящихся в его подчинении офицеров не стрелял на демонстрантов или 20 человек из его группы не были в президентском подвале, С. Сафарян вспомнила, что они сами говорили потом об этом. Адвокат из показаний по делу вспомнила, что “группа Огановского в НКР во время застолья хвасталась, что пошли и убили”.
Что касается обсуждения об аресте по этому делу третьего президента РА Сержа Саркисяна, С. Сафарян отметила, что есть достаточно оснований для выдвижения обвинения и против него.