Օրացույց. 27-ը օգոստոսի. Սփյուռքահայերը հիացած են Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայությունից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎեհափառ Գարեգին Առաջինն այնքան էլ ոգեւորված չէ 1997-ի օգոստոսի 27-ին իր ծննդյան օրը Փարաջանովի տուն թանգարանում տեսած Մեծ վարպետի կոլաժներից։Նա ուզում է հասկանալ, թե ի՞նչ է նկատի ունեցել Փարաջանովը, երբ կոլաժներում օգտագործել է Խաչեր եւ Գավազաններ։ Նրան բացատրում են, որ Փարաջանովը այդպես է տեսնում իր ֆիլմերից մեկի նախնական պատկերը։
1998-ի այս օրը հայտնի է դառնում, որ «Հայֆիլմ» կինոստուդիան կսեփականաշնորհվի։Կինոռեժիսոր Վիգեն Չալդրանյանին վարչապետ Արմեն Դարբինյանի խորհրդականն ասել է՝ եթե պետք եղավ, «Հայֆիլմը» կվերածվի կազինոյի։
Նույն օրը Ռոբերտ Քոչարյանը Կոտայքի մարզի մի քանի գյուղերի հողերի ինքնահոս ոռոգման խողովակաշարի բացմանը։Միջոցառման ընթացքում խողովակներից այդպես էլ ջուր չի հոսում, մինչդեռ 477 հազար ամերիկյան դոլար են ծախսել։
2000 թվականի այս օրը Արտաշես Գեղամյանը դեռ դժգոհ, որ երեք ամիս առաջ Ռոբերտ Քոչարյանը վարչապետք է նշանակել Անդրանիկ Մարգարյանին։3 օր առաջ վարչապետը Գեղամյանին անվանել էր հուղարկավոր։ Գեղամյանն ասում է, որ ինքն, իհարկե, մտադիր չէ խանգարել Անդրանիկ Մարգարյանին, միեւնույն է, նրա ծրագրերը դատապարտված են ձախողման։
2000 թվականի օգոստոսի 26-ին Դավիթաշենում բացվում է «Տասից տաս» հրաձգարանը։ Բոլորս պետք է կարողանանք զենքի հետ վարվել սովորել,-պարզաբանում է Դավիթաշենի թաղապետը։ Կրակելն էլ կարծես թե թանկ հաճույք չի լինելու։
Նույն օրը շախմատիստի տանը մեկնարկում է Հայաստանի շախմատի 60-րդ առաջնությունը։Առաջնությանը մասնակցում են նաեւ իրանցիներ։ Բացմանը հնչում է երկու երկրների հիմները։ Առաջնության բացառիկություններից է եւ այն, որ տղամարդկանց պայքարին կմասնակցի մեկ կին շախմատիստ։
Նույն օրը կառավարության շենքի առջեւ են թոշակառու զինվորականները՝ նրանց իրավունքները ոտնահարված են։Կառավարությունից պահանջում են սոցիալական արդարություն՝ ինչու՞ մինչեւ 95 թվականը թոշակի անցած զինվորական սպան 65-70 հազար դրամի փոխարեն պետք է ստանա 10-12 հազար դրամ թոշակ։
Դաշնակցական Էդիկ Հովհաննիսյանը ոչ մի հույս չի կապում հայ-թուրքական հաշտեցման հանձնաժողովի հետ։Այնտեղ դեռ վիճարկում են ցեղասպանությունը պատմաբաններին թողնելու հարցը։ Ուստի վատ չէր լինի, եթե բանակցություններին հայաստանցիներ չմասնակցեն։
Նոր Խարբերդի այգեգործական ընկերությունների այգեգործները էներգետիկայի նախարարությունից պահանջում են վերականգնել այգիների համար անհրաժեշտ 7 օր առաջ անջատված էլեկտրականությունը։Էրեբունիի էլեկտրացանցն անջատել են, քանի որ տեղամասային եւ անհատական հաշվիչների ցուցմունքները չեն համապատասխանում։
Համահայկական երկրորդ խաղերի մասնակիցների մեջ կան հայեր, որոնք իրենց կյանքում չեն տեսել այնքան հայ, որքան խաղերի օրերին։2001-ի այս օրը Մարզահամերգային համալիրում փակվում են երկրորդ համահայկական խաղերը։ Սփյուռքահայերը հիացած են Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայությունից։
Ահա այսպես Ազգային համաձայնության ճակատի ներկայացուցիչ Աշոտ Մանուչարյանը գլխավոր դատախազությունից ժամանած քննիչին բացատրում է, թե ինչ է նկատի ունեցել, երբ մի քանի օր առաջ Գյումրիի հանրահավաքում ուղղակի կապ է տեսել հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության եւ Ռոբերտ Քոչարյանի միջեւ։
Ստեփանավանի Ուրասար գյուղի տարածքում մոտ 100 տարի պեղումներ են իրականացրել ֆրանսիացիները։ Թե ինչ են փնտրել, գյուղացիներն էլ չգիտեն։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո հանքահորի մուտքը պայթեցվել է։
2002-ի օգոստոսի 27-ին Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարում է՝ Հայաստանը լինելու է տարածաշրջանի ամենակազմակերպված երկիրը։ Նա նկատի ունի, որ մենք ունենալու ենք տարածաշրջանի լավագույն ճանապարհները, ջրամատակարարումը լինելու է շուրջօրյա։
2004-ի այս օրը ընդդիմադիր «Արդարություն» խմբակցությունը որոշում է ընդունում, ըստ որի՝ բոյկոտելու է նաեւ խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանը։ «Չի վերացվել նաեւ այն պատճառը, որի համար մենք լքեցինք Ազգային ժողովը. այն է` կատարել Սահմանադրական դատարանի որոշումը, փոփոխություններ կատարել «Հանրաքվեի մասին» օրենքում եւ անցկացնել վստահության հանրաքվե»,-ասում է խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը։

Календарь: 27-е августа. Армяне диаспоры восхищены присутствием Роберта Кочаряна (видео)
Поддержи А1+!Католикос Гарегин Первый не восхищен коллажами Великого мастера, которые он увидел в доме-музее Параджанова в день его рождения 27-го августа 1997 года. Он хочет понять, что имел в виду Параджанов, когда использовал в коллажах Кресты и Трости. Его объясняют, что Параджанов так видит предварительное изображение одного из своих фильмов.
В этот день 1998 года становится известно, что киностудия “Армфильм” будет приватизирована. Кинорежиссеру Вигену Чалдраняну советник премьер-министра Армена Дарбиняна сказал: если понадобится, “Армфильм” превратится в казино.
В тот же день Роберт Кочарян присутствовал на открытии трубопровода по самотечному орошению земель нескольких сел. Во время мероприятия из труб так и не потекла вода, между тем потратили 477 тысяч долларов США.
В этот день 2000 года Арташес Гегамян еще недоволен, что три месяца назад Роберт Кочарян назначен премьер-министром Андраника Маргаряна. 3 дня назад премьер-министр назван Гегамяна могильщиком. Гегамян говорит, что он, конечно, не намерен мешать Андранику Маргаряну, тем не менее, его программы обречены на провал.
26-го августа 2000 года в Давиташене открывается тир “Десять из десяти”. Все мы должны научиться обращаться с оружием, - поясняет глава районной администрации Давиташена. Стрелять, похоже, не будет дорогим удовольствием.
В тот же день в доме шахматиста стартует 60-й чемпионат Армении по шахматам. В чемпионате участвуют также иранцы. Во время открытия звучат гимны двух стран. Особенностью чемпионата также является то, что в борьбе мужчин примет участие одна женщина-шахматистка.
В тот же день напротив здания правительства военные-пенсионеры – их права попраны. Они требуют от правительства социальной справедливости: почему военный, вышедший на пенсию до 95 года, вместо 65-70 тысяч драм должен получать пенсию 10-12 тысяч драм.
Дашнак Эдик Ованнисян не связывает никаких надежд с комиссией по армяно-турецкому примирению. Там еще обсуждают вопрос того, чтобы оставить геноцид историкам. Следовательно, было бы неплохо, если б жители Армении не участвовали в переговорах.
Садоводы садоводческих компаний Нор Харберда требуют от министерства энергетики восстановить необходимое для садов электричество, отключенное 7 дней назад. Электросеть Эребуни отключили, поскольку показатели участковых и индивидуальных счетчиков не соответствуют.
Среди участников вторых панармянских игр есть армяне, которые не видели в своей жизни столько армян, сколько в дни игр. В этот день 2001 года в Спортивно-концертном комплексе закрываются вторые панармянские игры. Армяне диаспоры восхищены присутствием Роберта Кочаряна.
Вот так представитель Фронта национального согласия Ашот Манучарян обьясняет следователю, прибывшему из генеральной прокуратуры, что он имел в виду, когда несколько дней назад на митинге в Гюмри увидел прямую связь между террористическим актом 27-го октября и Робертом Кочаряном.
На территории степанаванского села Урасар около 100 лет французы проводили раскопки. Что они искали – не знают и сельчане. После развала Советского Союза вход в скважину был взорван.
27-го августа 2002 года Роберт Кочарян объявляет: Армения будет самой организованной страной в регионе. Он имеет в виду, что у нас будут лучшие в регионе дороги, водоснабжение будет круглосуточным.
В этот день 2004 года оппозиционная фракция “Справедливость” принимает решение, согласно которому будет бойкотировать также осеннюю сессию парламента. “Не устранена и та причина, из-за которой мы покинули Национальное собрание, а именно: выполнить решение Конституционного суда, внести поправки в закон “О референдуме” и провести референдум доверия”, - говорит секретарь фракции Виктор Даллакян.