Սիրիական հակամարտությանը մեծապես բախվել են հենց մեր հայրենակիցները․ արաբագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրևելագիտության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ «Սիրիացի փախստականների ճգնաժամը․ Տարածաշրջանայինից մինչև գլոբալ մարտահրավերներ» թեմայով Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունենում քննարկում։
Քննարկման վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, արաբագետ Արաքս Փաշայանի հետ։
«Այս տարիներին մենք բազմաթիվ գիտական ուսումնասիրություններ ենք իրականացրել, բազմաթիվ քննարկումներ ենք կազմակերպել սիրիական հակամարտության մասին, քանի որ այս հարցն ուղղակիորեն առնչվում է Հայաստանի Հանրապետությանը»,- նշեց նա։
Արաբագետի խոսքով՝ Հայաստանը փաստացի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանի մի մասն է, և սիրիական հակամարտությանը մեծապես բախվել են հենց մեր հայրենակիցները։ Իսկ պատերազմի տարիներին, հիշեցնում է Փաշայանը, Հայաստանը նույնպես ընդունեց մեծ թվով սիրիաբնակների։
Չնայած սիրիահայերի հարցով ռազմավարության բացակայությանը, նա նշեց, որ կառավարությունը մշտապես փորձել է լուծում տալ նրանց խնդիրներին։
«Բազմաբնույթ խնդիրներ են՝ սկսած տան վարձակալությունից, առողջապահական խնդիրներից, կրթական խնդիրներից և այլն»։
Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանն ասել էր, թե գետոների ստեղծումը խոչընդոտում է ՀՀ հասարակության մեջ ինտեգրվելուն։ Ղազարյանի դիտարկման շուրջ արաբագետն ասաց, որ հասկանալի իրավաիճակ է․ սիրահայերը ձգտում են միմյանց մեջ շփումներին, ինչը պայմանավորված է նոր միջավայրով, խոսվածքով և այլն։

С сирийским конфликтом во многом столкнулись именно наши соотечественники: арабовед (видео)
По инициативе Института востоковедения в Национальной академии наук проходит обсуждение на тему «Кризис сирийских беженцев: От региональных до глобальных кризисов».
Относительно обсуждения «А1+» побеседовал с ведущим научным сотрудником Института востоковедения, арабоведом Аракс Пашян.
«В эти годы мы провели многочисленные научные исследовнаия, организовали многочисленные обсуждения о сирийском конфликте, поскольку этот вопрос прямым образом относится к Республике Армения»,  - отметила она.
По словам востоковеда, Армения фактически является частью ближневосточного региона, и с сирийским конфликтом во многом столкнулись именно наши соотечественники. А в годы войны, вспоминает Пашян, Армения также приняла большое число сирийцев.
Несмотря на отсутствие стратегии по вопросу сирийских армян, она отметила, что парвительство всегда пыталось решить их проблемы.
«Проблемы различного рода, начиная с аренды дома, проблем здравоохранения, образовательных проблем и др.».
Начальник миграционной службы Армен Казарян сказал, что создание гетто препятствует интеграции в общество РА. Относительно наблюдения Казаряна арабовед сказала, что понятная ситуация: сирийские армяне стремятся общаться друг с другом, что обусловлено новой средой, говором и др.