Իրավական կազուս է առաջացել․ պատգամավորը՝ Քոչարյանի գործի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձավ այսօր ՍԴ-ում տեղի ունեցող Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդության քննությանը։
Հարցին՝ եթե ՍԴ-ն դրական որոշում ընդունի, արդյոք պետք չէ՞ քրեական հետապնդումը դադարեցնել, պատասխանեց:
«Մինչև Սահմանադրական դատարանի որոշումը չլինի, որևէ ենթադրություն այս հարցի վերաբերյալ չեմ կարող անել»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ ՍԴ-ն այսօր չի քննարկում Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելը։
Հարցին, թե քանի դեռ Վենետիկի հանձնաժողովը խորհրդատվական կարծիք չի հայտնել, կարո՞ղ է Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քննել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, Վլադիմիր Վարդանյանն ասաց, որ իրավական կազուս է առաջացել, որի պատասխանը չունի:
«Վերադաս ատյանը չեղարկել է դատարանի որոշումը, և իմ ընկալմամբ՝ դիմում չկա, և այս պարագայում պետք է գործի քննությունը շարունակվեր։ Բայց զուգահեռ սրան՝ ՍԴ-ն որոշում է կայացրել և շարունակում է գործի քննությունը՝ մեկնաբանելով օրենքը այնպես, որ քանի դեռ տվյալ դատավորը դիմումը հետ չի կանչել, ապա գործի քննությունը շարունակվում է։ Սա որոշակի կազուս է առաջացրել այն առումով, որ ենթադրվում է, որ եթե գործը ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, ապա գործի քննությունը կասեցվում է մինչև ՍԴ-ի որոշման կայացումը։ Բայց ՍԴ-ն էլ իր հերթին կասեցրել է գործը և ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով և ՄԻԵԴ։ Թեև իմ համոզմամբ՝ գործը պետք է շարունակվեր քննվել»,- ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը։

69631798_2388256914560649_1745374357183528960_n
В беседе с журналистами в Национальном собрании депутат от фракции «Мой шаг» Владимир Варданян обратился к расследованию ходатайства адвокатов Роберта Кочаряна, которое сегодня проходит в КС.
На вопрос, если КС примет положительное решение, нужно ли прекратить уголовное преследование, ответил.
«Пока не будет решения Конституционного суда, я не могу сделать никакого предположения относительно этого вопроса», - сказал депутат, добавив, что КС сегодня не обсуждает определение вопроса соответствия 300.1-й статьи Уголовного кодекса Конституции.
На вопрос, пока Венецианская комиссия не выразила консультационного мнения, может ли дело Роберта Кочаряна расследовать Ереванский суд общей юрисдикции, Владимир Варданян сказал, что возник правовой казус, у которого нет ответа.
«Вышестоящая инстанция отменила решение суда, и по моему восприятию, нет заявления, и в этом случае должно было продолжиться расследование дела. Но параллельно с этим, КС принял решение и продолжает расследование дела, истолковывая закон так, что пока данный судья не отозвал заявление, то расследование дела продолжается. Это вызвало некоторый казус в том плане, что предполагается, что если дело направлено в Конституционный суд, то расследование дела приостанавливается до вынесения решения КС. Но КС также в свою очередь приостановил дело и  направил в Венецианскую комиссию и ЕСПЧ.  Хотя по моему убеждению, дело нужно было продолжать расследовать», - сказал депутат от фракции «Мой шаг».