Մարտի 1-ի իրադարձություններին Ռ․Քոչարյանի գործողությունները բխել են իր կարգավիճակից․ Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Դաշնակցություն» կուսակցության ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը գտնում է, որ Մարտի 1-ի գործով գլխավոր մեղադրյալ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործողություններն այդ իրադարձությունների ժամանակ բխել են իր կարգավիճակից։ «Սահմանադրական դատարանի երեկվա որոշման եզրափակիչ մասով ընդամենը վերականգնվել է իրավական պետության սահմանադրական նորմը։
Թե 2005թ․, թե 2015թ․ Սահմանադրությունների փոփոխություններով հստակ ամրագրված նորմ կա, որ հանրապետության նախագահը չի կարող ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, եթե գործողությունները բխել են իր կարգավիճակից։ Եվ սահմանադրական նորմը այնքան հստակ է ասում, որ առնվազն տարակուսելի է այլ կարծիք հայտնելը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ա․Մինասյանը։
Վերջինս, հիշեցնենք, եղել է Մարտի 1-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ։ Արդյոք այդ հանձնաժողովի գործունեության ժամանակ իրենց հայտնի են եղել այսօր հրապարակված այսպիսի մանրամասները՝ որ ԼՂՀ-ից բերված զինվորներից 60-ը եղել են նախագահականի նկուղում, որ նրանցից 20-ը համաձայնել է կրակել ժողովրդի վրա, որ նրանց ամեն օր գումար ու սննունդ են տվել Գագիկ Ծառուկյանը, Սամվել Ալեքսանյանը և այլն։
Ա․Մինասյանն ասում է, որ իրենք այդ մասին տեղյակ չեն եղել։
Բնապահպանության և էկոնոմիկայի նախկին նախարարն անդրադարձավ նաև Ամուլսարի ոսկու հանքավայրին և ասաց, որ պետք է լուրջ հետազոտություն արնել, հետո նոր շահագործման որոշում կայացնել։
Նա համաձայն է «Էլարդ» ընկերության եզրակացությանը, որ 2016թ․ հաստատված ՇՄԱԳ-ը թերի և այն լրացնելու անհրաժեշտություն կա, սակայն գտնում է, որ այդ ընկերությունը նույնպես լիարժեք հետազոտություն չի կատարել։
Ինչ վերաբերում է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը հանքի շահագործման թույլտվությունից զրկելուն, ապա Ա․Մինասյանը գտնում է, որ դա պետք է անել հիմնավոր պատճառ նշելու դեպքում։ Իսկ հիմնավոր պատճառ, ըստ նրա, չի կարելի բացառել։
Ի դեպ Ա․Մինասյանը հավելեց, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունն իր աշխատակիցների համար Ջերմուկ քաղաքում վարձակալել է մի ամբողջական հյուրանոց, որի համար վճարում է 50․000 դոլար։
Բացի այդ ընկերությունն իր վարչական աշխատողներին շատ բարձր աշխատավարձ է վճարում։ Ա․Մինասյանը գտնում է, որ այդ վճարները չպետք է համարվեն ներդրումներ։

Действия Р. Кочаряна при событиях 1-го Марта вытекали из его статуса: Арцвик Минасян (видео)
Поддержи А1+!Член ГО партии “Дашакцутюн” Арцвик Минасян считает, что действия главного обвиняемого по делу 1-го Марта, второго президента РА Роберта Кочааряна во время этих событий вытекали из его статуса. “Заключительной частью вчерашнего решения Конституционного суда всего лишь была восстановлена конституционная норма правового государства.
Конституционными поправками и 2005г., 2015г. есть четко закрепленная норма, что президент республики не может быть привлечен к уголовной ответственности, если действия вытекали из его статуса. И конституционная норма так четко говорит, что высказывание иного мнения, как минимум, вызывает недоумение»,- в беседе с “А1+” сказал А. Минасян.
Последний, напомним, был членом временной комиссии НС, изучающей события 1-го Марта. Были ли во время действия этой комиссии им известны такие опубликованные сегодня подробности, что 60 из приведенных из НКР солдатов были в подвали президентской резиденции, что 20 из них согласились стрелять в народ, что им ежедневно давали деньги и питание Гагик Царукян, Самвел Алексанян и др.
А. Минасян говорит, что они этого не знали.
Бывший министр экологии и экономики обратился также к Амулсарскому золотому руднику и сказал, что нужно провести серьезное исследование, только потом принимать решение об эксплуатации.
Он согласен с заключением компании “Элард”, что утвержденный в 2016г. ОВОС неполный и нуждается в дополнении, однако считает, что компания также не провела полноценного исследования.
Что касается лишения компании “Лидиан Армения” разрешения на эксплуатацию рудника, А. Минасян находит, что это нужно делать в случае, если указана обоснованная причина. А обоснованную причину, по его словам, нельзя исключать.
Кстати, А. Минасян добавил, что компания “Лидиан Армения” арендовала для своих сотрудников целую гостиницу в городе Джермук, за которую платит 50.000 долларов.
Кроме того, компания платит очень высокую зарплату своим административным сотрудникам. А. Минасян считает, что эти выплаты не следует считать инвестициями.