Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն կստեղծվի․ որոշումն ընդունվեց միաձայն (տեսանյութ)
Կառավարության նիստում չզեկուցվող հարցերի փաթեթն ընդունվեց միաձայն, ինչից հետո Կառավարության անդամներն անցան զեկուցվող հարցերի քննարկմանը։ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը զեկուցեց Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելու մասին Կառավարության որոշման նախագիծը։
«Իսրայելում դեսպանություն ստեղծելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ մերձավոր արևելյան տարածաշրջանում Իսրայելը հանդիսանում է կարևոր աշխարհաքաղաքական դերակատար, որի վարած քաղաքականությունն ուղղակիորեն ազդում է այդ տարածաշրջանի վերաձևավորման և կայունության վրա»,- ընդգծեց արտգործնախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով՝ Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։ Նիկոլ Փաշինյանը նախարարից հետաքրքրվեց, թե ե՞րբ պատրաստ կլինի այն, ինչին ի պատասխան Զոհրաբ Մնացականյանը հստակ ժամանակ չնշեց, միայն նկատեց՝ մտադիր են որքան հնարավոր է արագ բացել։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն բացելու անհրաժեշտությունը մեծ է, ինչի մասին հայ համայնքը միշտ բարձրաձայնել է։ Այնուհետև նախարարը հարց ուղղեց Զոհրաբ Մնացականյանին դեսպանություն բացելու տեղի մասին և թե արդյոք Իսրայելը նույնպե՞ս ցանկանում է Հայաստանում դեսպանություն ունենալ։
Արտգործանախարարը հայտնեց, որ հստակ գիտեն, թե որտեղ է բացվելու դեսպանությունը։ Ինչ վերաբերում է 2-րդ հարցին, ապա ըստ նախարարի՝ այն Հայաստան- Իսրայել երկխուսության օրակարգում է։
«Իսրայելի հետ մենք չենք պայմանավորվել իրենց կողմից դեսպանություն բացման հանգամանքով, բայց սա եղել և մնում է մեր օրակարգում»,- շեշտեց նա։
Որոշումն ընդունվեց միաձայն։
Կառավարությունը միաձայն ընդունեց նաև Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն ստեղծելու մասին նախագիծը։ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով` նախագծի ընդունումը կարևորվում էր հետյալ հանգամանքներով։
«Ադիս Աբեբան աֆրիկյան մայրցամաքի քաղաքական և դիվանագիտական հիմնական կենտրոններից մեկն է։ Այստեղ է տեղակայված Աֆրիկյան միության կենտրոնակայանը, իսկ Աֆրիկյան միությանը անդամակցում են աֆրիկյան մայրցամաքի բոլոր պետությունները։ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը Եթովպիայի Հանրապետությունում հնարավորություն կտա զարգացնել միաժամանակյա գործակցությունը նաև Աֆրիկյան միության հետ»։

Будет создано посольство РА в Израиле: решение принято единогласно (видео)
Правительство Армении одобрило проект создания посольства Республики Армения в Государстве Израиль. Посольство будет в Тель-Авиве. Решение является важным с точки зрения обеспечения устойчивого развития армяно-израильских двусторонних отношений. Посольство планируется открыть как можно скорее (конец 2019 года, начало 2020 года).
«Создание посольства Армении в Израиле, и, следовательно, новый импульс двусторонним отношениям, направлено на более эффективную защиту интересов Армении в регионе. Создание посольства также направлено на сохранение многовекового армянского присутствия на государственном уровне, сохранение его богатого историко-культурного наследия и удержание Армянской Апостольской Церкви в качестве правообладателя святых мест», - говорится в заявлении.
Министр иностранных дел Зохраб Мнацаканян сказал, что открытие посольства займет некоторое время. «Я не буду уточнять время, потому что здесь есть другая сторона», - сказал он.
На вопрос, планирует ли Израиль в свою очередь открыть посольство в Армении, министр иностранных дел ответил. «Это входит в повестку дня нашего диалога. Мы не будем ставить наши шаги в зависимость от открытия Израилем посольства в Армении, но это было и остается в нашей повестке дня. Наше присутствие в Израиле усилит наши аргументы и поставит вопрос о том, чтобы у нас здесь было посольство Израиля».
Дипломатические отношения между Республикой Армения и Государством Израиль были установлены в 1992 году, в апреле.
В последние годы значительно возросла динамика развития армяно-израильского двустороннего сотрудничества, а также контакты на разных уровнях.
С точки зрения развития дипломатических отношений следует отметить, что в 2000-2008 гг. послом Республики Армения в Израиле был Эдвард Налбандян, резиденция в Париже, 2012-2018 гг. посол Армении в Египте Армен Мелконян был назначен по совместительству послом в Израиле, а с марта 2018 года послом Армении в Израиле является Армен Смбатян, резиденция в Ереване.