ՔԿ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է Ամուլսարի գործի նախաքննությանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդեն նախկին ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանի հրաժարականը չի զարմացրել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանին։
Հարցին՝ սպասելի՞ էր Օսիպյանի ազատումը՝ Այվազյանը պատասխանեց․ «Ինչ–որ փուլում, իհարկե, սպասելի էր»։
Ի պատասխան հարցին, թե արդյոք Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի կամ ոստիկանապետի փոփոխությունը չի՞ ազդում համակարգի աշխատանքի վրա՝ նա ասաց.
«Հաշվի առնելով, որ երկար տարիներ աշխատել եմ ոստիկանության համակարգում եւ քննչական մարմիններում, վստահաբար կասեմ, որ կան պրոֆեսիոնալ կադրեր, որոնք իրենց գործն են անում՝ անկախ նրանից, թե ով է իրենց ղեկավարը»։
Արսեն Այվազյանն անդրադարձավ նաև Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ քրեական գործին։ Ասաց՝ նախաքննությունը դեռ շարունակվում է։
«Վերջին շրջանում նախաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել նոր տվյալներ, որոնցով պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել նախաքննությունը շարունակելու»։
Այվազյանը նաև նշեց, որ Ամուլսարի գործով նոր հարցաքննվածներ արդեն կան և դեռ կինեն։ Անուններ, սակայն, չնշեց։

Заместитель председателя СК обратился к предварительному расследованию Амулсарского дела (видео)
Отставка уже бывшего начальника полиции Валерия Осипяна не удивила заместителя председателя следственного комитета РА Арсена Айвазяна.
На вопрос, ожидаемо ли было увольнение Осипяна, Айвазян ответил: «На каком-то этапе, конечно, было ожидаемо».
В ответ на вопрос, не влияет ли изменение директора Службы национальной безопасности или начальника полиции на работу системы, он сказал:
«Учитывая, что я долгие годы работал в полицейской системе и в следственных органах, уверенно скажу, что есть профессиональные кадры, делающие свое дело, независимо от того, кто их руководитель».
Арсен Айвазян обратился к уголовному делу относительно эксплуатации Амулсарского рудника. Сказал: предварительное расследование пока продолжается.
«В последнее время во время предварительного расследования возникли новые данные, в связи с которыми, возникла необходимость продолжить предварительное расследование».
Айвазян также отметил, что уже есть и еще будут  новые допрошенные по Амулсарскому делу. Имен, однако, не назвал.