Գործն իսկապես լուրջ է, պետք է վկաների պաշտպանության մասին մտածել․ Լևոն Զուրաբյանը՝ «Մարտի 1»-ի գործի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը, անդրադառնալով նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանությանանը, նշեց․
«Գործն իսկապես լուրջ է, պետք է վկաների պաշտպանության մասին մտածել։ Պետությունը լուրջ ջանքեր պետք է գործադրի, որպեսզի «Մարտի 1-ի» գործի բացահայտումը հասնի այն ավարտին, որը կապահովի մեր պետության ամրությունը»։
Նա չշտապեց, որևէ մեկնաբանություն անել, թե կասկածներ ունի՞ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության վերաբերյալ։ Լևոն Զուրաբյանը վերապահումով է մոտենում այն հրապարակումներին, որ Հայկ Հարությունյանի նկատմամբ ճնշում է գործադրվել։
«Դրանք հիմնականում նպատակ են հետապնդում զբաղվել մանիպուլիացիաներով»,- ընդգծեց նա։
Անդրադառնալով նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքին՝ Լևոն Զուրաբյանը շեշտեց, որ պարզ դարձավ, թե փորձ է արվել թաքցնել բանակի ներգրավումը։
«Ըստ էության՝ արդարադատության ինստիտուտները լրիվ ոչնչացված էին, մարդիկ որոշել էին, որ պետք է ապացուցվի, որ իրենց ասածը ճիշտ է, որ իբր ցուցարարները կրակել են, ցուցարարները բռնություն գործելու պլան են ունեցել, իսկ մեր բարեպաշտ ոստիկանները գնացել և փորձել են զննել և դիմադրություն են ցույց տվել։ Բացահայտվեց, որ իրենք փորձել են թաքցնել բանակի ներգրավումը, Քոչարյանի պաշտպանները պնդում են, որ բանակը կարող է ներգրավվել, բա այն ժամանակ ինչո՞ւ էին փորձում թաքցնել, որ բանակը ներգրավվել է, դա ապացուցում է, որ այն ժամանակ իշխանությունը իմացել է, որ հանցավոր գործով է զբաղված։ Կատարվել է կեղծարարություն, և այն մարդիկ են զբաղվել դրանով, որոնց պարտականությունն է ճշմարտությունը բացահայտելը»,- ընդգծեց Լևոն Զուրաբյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ-ն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել Ալիկ Սարգսյանի դեմ առաջադրած մեղադրանքի վերաբերյալ, որտեղ այլ մանրամասներ էր ներկայացրել։
Լևոն Զուրաբյանից հետաքրքրվեցինք նաև ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռակա բանավեճից։ Ըստ նրա՝ եթե Արթուր Վանեցյանը սպայի պատվից է խոսում, ապա ինքն առաջինն է այդ պատվի դեմ գնացել։
«Վանեցյանը պետք է շատ ավելի զուսպ լիներ։ Միայն այդ հայտարարությունը, ցույց է տալիս, որ նա սխալ տեղում էր հայտնվել»,- նկատեց Լևոն Զուրաբյանը։

image_750x_5d4a763814f08
Дело действительно серьезное, нужно подумать о защите свидетелей: Левон Зурабян – о деле «1 Марта» (видео)
Вице-председатель АНК Левон Зурабян, обратившись к самоубийству бывшего начальника полиции Айка Арутюняна, отметил:
«Дело, действительно, серьезное, нужно подумать о защите свидетелей. Государство должно приложить серьезные усилия, чтобы раскрытие дела «1-го Марта» достигло того завершения, которое обеспечить прочность нашего государства».
Он не спешил давать комментарии, есть ли у него подозрения относительно самоубийства Айка Арутюняна. Левон Зурабян с оговоркой подходит к публикациям, что на Айка Арутюняна было оказано давление.
«Они в основном преследуют цель заниматься манипуляциями», - подчеркнул он.
Обратившись к обвинению, выдвинутому бывшему начальнику полиции Алику Саркисяну, Левон Зурабян подчеркнул, что стало ясно, что была сделана попытка скрыть привлечение армии.
«По сути, институты правосудия были полностью уничтожены, люди решили, что нужно доказать, что сказанное ими верно, что якобы демонстранты стреляли, у демонстрантов был план применения насилия, а наши благочестивые полицейские пошли и ппытались осмотреть и оказали сопротивление.
Было выявлено, что они пытались скрыть привлечение армии, адвокаты Кочаряна утверждали, что армия может быть привлечена, то почему тогда пытались скрыть, что армия привлечена? Это доказывает, что тогда власти знали, что заняты преступным делом. Была совершена фальсификация, и этим занимались те люди, чья обязанность – выявление истины», - подчеркнул Левон Зурабян.
Напомним, что ранее АНК распространил заявление об обвинении, выдвинутом против Алика Саркисяна, где представил другие подробности.
У Левона Зурабяна также поинтересовались заочным спором бывшго директора СНБ Артура Ванецяна и Никола Пашиняна. По его словам, если Артур Ванецян говорит о чести офицера, то он первым пошел против этой чести.
«Ванецян должен был быть гораздо сдержаннее. Одно только это заявление показывает, что он оказался в неверном месте», - заметил Левон Зурабян.
Кстати, по убеждению вице-председателя АНК, должности директора СНБ и начальника полиции должны быть политическими.