«Ամեն փակ դուռ լքված պոստ է» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյունիքի մարզի Տավրուս գյուղի վարչական ղեկավար Սլավիկ Կարապետյանը չի հիշում թե վերջին անգամ երբ է Տավրուսում հարսանիք եղել, ասում է՝ շատ վաղուց էր։ Փոխարենը հիշում է, որ ժամանակին գյուղը մարդաշատ էր, հարսանիքներ էին լինում, երեխաներ էին ծնվում։ Հիմա 12 ծուխ է մնացել։
«Յուրաքանչյուր փակ դուռը հավասարազոր է պոստի լքմանը»,- ասում է Սլավիկ Կարապետյանը։
Փակ դռները գնալով շատանում են նաև հարևան Անտառաշատում։ Վարչական ղեկավար Արայիկ Սարգսյանի խոսքով հիմա գյուղը համեմատաբար մարդաշատ է՝ շատերը որպես ամառանոց են գալիս։ Ձմռանը Անտառաշատը 91 մշտական բնակիչ ունի։
«Ցուցակով գրանցված 30 հոգի այս պահին Ռուսաստանում է»,- ասում է Արայիկ Սարգսյանը։ Միաժամանակ հիշում է՝ գյուղն ամենաշատ բնակիչն 80-ականներին է ունեցել, երբ ինքը դեռ փոքր էր։
«Այստեղ դաշտ ունենք։ Երբ գնում էինք ֆուտբոլ խաղալու՝ երեխա ժամանակս՝ 10-12 տարեկան, երևի մի 50 հոգի երեխա կար, որ ամռանը գալիս էին։ Հնարավոր է՝ ավելի շատ։ Կապանից, դե մեր գյուղացիների, իհարկե, թոռները, երեխաները գալիս էին»։
Գյուղում դպրոց չկա, 3 աշակերտները հարևան Ուխտավայրի դպրոցն են գնում՝ 3 կմ կտրել-անցնելով։ Նաև մանկապարտեզ ու աշխատանք չլինելու պատճառով էլ հենց երիտասարդները արտագաղթում են։ Գյուղի բնակիչ Տիկին Արևհատի (Արևհատ Հակոբյան) զավակներն էլ լքել են հայրենի գյուղը։
«Օրինակ իմ տղան, աղջիկս գնացել են Ռուսաստան․ ամուսնացել են ընտանիքով գնացել։ Բայց մի թոռս Մոսկվայում էր, եկել է արդեն 9 ամիս է այստեղ է ապրում։ Գյուղում պայմաններ չկան, գնացել է քաղաք, որ երեխաները մանկապարտեզ գնան, կինը՝ աշխատի»։
Անտառաշատում երկու շաբաթ առաջ կարկուտը լուրջ վնասներ էր հասցրել։ Բայց օգնությունն այս անգամ չի ուշացել։
«Ես առաջին դեպքն եմ տեսնում, որ հենց հաջորդ օրը երեք մեխանիզմ են ուղարկել՝ ճանապարհները փակվել էր։ Հենց հաջորդ օրվանից մեր համայնքապետը տրակտորներն ուղարկել է և մաքրել են՝ բացել»,- նշում է Արայիկ Սարգսյանը։
Ասում է նաև՝ գյուղում մի անսարք տրակտոր կար այժմ վերանորոգել են, ավտոբուսն էլ մի քանի ամիս դադարից հետո կրկին աշխատում է։ Հիմա սպասում են փողոցների լուսավորությանը։ Իսկ թե երբ դատարկ տները կլուսավորվեն՝ դժվարանում են ասել։

«Каждая закрытая дверь – это покинутый пост» (видео)
Поддержи А1+!Административный руководитель села Таврус Сюникской области Славик Карапетян не помнит, когда в последний раз в Таврусе была свадьба, говорит: очень давно это было. Вместо этого, помнит, что в свое время село было многолюдным, были свадьбы, рождались дети. Сейчас осталось 12 домов.
«Каждая закрытая дверь равносильна покинутому посту»,- говорит Славик Карапетян.
Количество закрытых дверей увеличивается и в соседнем Антарашате. По словам административного руководителя Араика Саркисяна, сейчас в селе сравнительно много людей: многие приезжают как на дачу. Зимой в Антарашате 91 постоянный житель.
«По списку зарегистрированные 30 человек сейчас в России»,- говорит Араик Саркисян. В то же время вспоминает: больше всего жителей в селе было в 80-е годы, когда он был еще маленьким.
«Здесь у нас было поле. Когда шли играть в футбол, когда я был ребенком 10-12 лет, наверное было человек 50 детей, которые приезжали летом. Может и больше. Из Капана, конечно, внуки, дети наших сельчан приезжали».
В селе нет школы, 3 учеников посещают школу соседнего Ухтавайра, пересекая 3 км. Из-за отсутствия детского сада и работы уезжает именно молодежь. Дети жительницы села Аревхат Акопян тоже покинули родное село.
«К примеру, мой сын, моя дочь уехали в Россию, вступили в брак, с семьей уехали. Но один из моих внуков был в Москве, приехал, уже 9 месяцев здесь живет. В селе нет условий, уехал в город, чтобы дети пошли в детский сад, жена работала бы».
Две недели назад град в Антарашате нанес серьезный ущерб. Но помощь на этот раз не запоздала.
«Впервые вижу, чтобы на следующий же день отправили три механизма: дорога закрылась. Но со следующего же дня наш глава администрации отправил тракторы и убрал, открыл»,- отмечает Араик Саркисян.
Также говорит: в селе был один неисправный трактор, сейчас отремонтировали, автобус тоже работает после перерыва в несколько месяцев. Сейчас ждут освещения улиц. А когда зажжется свет в пустых домах – затрудняется ответить.