Պատիվ չի բերում երկուսին էլ. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ Վանեցյանի և Փաշինյանի հեռակա բանավեճի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդի նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և վարչության նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանն անդրադարձան Հայաստանի քաղաքական իրադարձություններին։
Կուսակցության նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանն, անդրադառնալով կուսակցության գործունեությանը, ասաց, որ մշտապես հանդես են եկել հայտարարություններով և իշխանությունների նկատմամբ քննադարտություններով։
Խոսելով Ամուլսարի մասին «Ժառանգության» տարածած հայտարարության մասին՝ կուսակցության ղեկավարն ընդգծեց, որ իրենք ուղղակի մտահոգված են եղել Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակով։
Նրա խոսքով՝ իրենք մտահոգված են եղել նաև Հայաստանի տնտեսական վիճակով, սակայն դա չի նշանակում, որ բնապահպան-ակտիվիստները պետք է ինքնաբացարկ հայտնեն Ամուլսարի հարցում։
«Մարտի 1»-ի գործի վերաբերյալ հարցին անդրադառնալով՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասաց, որ բոլոր նրանք, ովքեր առնչվել են մարտիմեկյան իրադարձություններին, պետք է ցուցմունք տան։
«Մենք գիտենք, որ երկրորդ նախագահը կալանքի տակ է, բայց տեսնում ենք, որ անդրադարձ չկա 10 սպանություններին», - ընդգծեց Հովհաննիսյանը։ Երեք նախագահների եռանկյունի ներքո, ըստ քաղաքական գործչի, պատասխանատվության ոլորտները պետք է ասպարեզ ելնեն։
Ճշտող հարցին, թե գործն իրավակա՞ն ճանապարհով է գնում, թե՞ քաղաքական, Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ չգիտի։ Նա նաև հավելեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի, Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի մասնակցությամբ տարածված գաղտնալսումները լուրջ կիքսեր էին։
«Ժառանգության» հիմնադիրը լուրջ փոփոխություններ է տեսնում նոր իշխանությունների օրոք։ «Այս պայքարը պատկանում է բոլոր սերունդներին»,- նշեց նա՝ անդրադառնալով ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններից ի վեր տեղի ունեցող գործընթացներին։
Արթուր Վանեցյանի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած խոսքային փոխհրաձգությունը, ըստ Հովհաննիսյանի, պատիվ չի բերում երկուսին էլ։
Անդրադառնալով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նկատմամբ տեղի ունեցածին՝ Անդրանիկ Գրիգորյանն ասաց, որ իրենց համար ընդունելի չեն դատական իշխանության նկատմամբ ճնշումները՝ հաշվի առնելով թե՛ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դատարանները շրջափակելու կոչը, թե՛ Քոչարյանի աջակիցների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպը։
«Եթե չլիներ «սև ու սպիտակը» Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքական գործոն չէր լինի», - ներքաղաքական գործընթացների մասին ասաց կուսակցության նախագահը՝ հիշեցնելով «Ժառանգության»՝ որպես քաղաքական երրորդ բևեռ հայտ ներկայացնելը։

Не делает чести обоим: Раффи Ованнисян о заочном споре Ванецяна и Пашиняна (видео)
Председатель совета партии «Наследие» Раффи Ованнисян и председатель правления Андраник Григорян обратились к политическим событиям в Армении. Председатель партии Андраник Григорян, обратившись к деятельности партии, сказал, что постоянно выступал с заявлениями и критикой властей.
Говоря о заявлении, распространенном «Наследием» об Амулсаре, глава партии подчеркнул, что они просто обеспокоены ситуацией, создавшейся вокруг Амулсара.
По его словам, они обеспекоены также экономической ситуацией в Армении, однако это не значит, что экологи-активисты должны обьявить самоотвод в вопросе Амулсара.
Обратившись к вопросу о деле «1 Марта», Раффи Ованнисян сказал, что все те, кто сталкивался с первомартовскими событиями, должны дать показание.
«Мы знаем, что второй президент под арестом, однако видим, что нет обращения к 10 убийствам», - подчеркнул Ованнисян. Внутри треугольника трех президентов, по мнению политического деятеля, сферы ответственности должны выйти наружу.
На уточняющий ворпос, идет ли дело по правовому пути или политическому, Ованнисян ответил, что не знает. Он также добавил, что распространившиеся прослушки при участии премьер-министра Никола Пашиняна, бывшего директора Службы национальной безопасности Артура Ванецяна, начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна – это серьезные проколы.
Учредитель «Наслеия» видит изменения при новых властях. «Эта борьба принадлежит всем поколениям», - отметил он, обратившись к процессам, происходящим после апрельско-майских событий.
Словесная перепалка между Артуром Ванецяном и Николом Пашиняном, по мнению Ованнисяна, не делает чести обоим.
Обратившись к происшедшему в отношении судьи Анны Данибекян, Андраник Григорян сказал, что для них неприемлемы давления на судебную власть, учитывая и призывы премьер-министра Никола Пашиняна о блокаде судов, и инцидент, происшедший при участии сторонников Кочаряна.
«Если б не было «черного и белого», политического фактора Роберта Кочаряна не было бы», - сказал о внутриполитических процессах председатель партии, напомнив заявку «Наследия» на то, чтобы представлять политический третий полюс.