«Ես էլ եմ Անժելա Թովմասյան»․ Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սա քաղաքական ակտ է` ուղղված ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ, քանի որ Անժելա Թովմասյանը Հրայր Թովմասյանի քույրն է, և այս ամեն ինչով պետք է դիտարկել խնդիրը»,- անդրադառնալով «Հայելի» մամուլի ակումբի հետ կապված միջադեպին՝ նշեց Ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը։
Նրա խոսքով՝ ատելության խոսքն այժմ հասել է վտանգավորության աստիճանի և, ըստ նրա, մեդիայի ներկայացուցիչները պետք է պատրաստ լինեն, որ նմանատիպ դեպքեր կարող են պատահել նաև այլ լրատվամիջոցների հետ։
«Ցավոք սրտի՝ մենք տեսնում ենք, որ ընտրովի արդարադատություն է տեղի ունենում նաև այս հարցում։ Եթե դատավորին հարցեր տվողները կալանավորվեցին, այս դեպքում բավարարվելու են ընդամենը աշխատավարձի 150-ապատիկի չափով տուգանքով»,- Սաթիկ Սեյրանյանը։
«Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանն անդրադարձավ հարցին, թե ինչ վերնագրերով ինչ նյութեր են հրապարակվում կայքում․
«Ինչ անում է, լավ է անում։ Դա լրագրողի, խմբագրի իրավունքն է։ Խմբագիրն է որոշում՝ ինչ վերնագիր դնի, ինչ նյութեր դնի և ինչպես լուսաբանի տվյալ թեման»։
Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը պաշտպանեց Անժելա Թովմասյանին նման դեպքերի համար աշխարհում արդեն ընդունված տարբերակով՝ «Ես էլ եմ Անժելա Թովմասյան, ով ինչ ունի ասելու, թող գա և ասի»,- ասաց Ալավերդյանը։
Նրա խոսքով՝ նման քայլերը ոչ թե պատահականություն են այլ հստակ ռազմավարություն, որ կատարվում են իշխանության լռության ներքո և նրանց աչքի առաջ կամ պարզապես խրախուսվում են վերջիններիս կողմից։

«Я – тоже Анжела Товмасян»: Лариса Алавердян (видео)
«Это – политический акт, направленный против председателя КС Грайра Товмасяна, поскольку Анжела Товмасян – сестра Грайра Товмасяна, и проблему нужно рассматривать со всем этим», - обратившись к инциденту, связанному с клубом «Зеркало», отметила Председатель союза журналистов Сатик Сейранян.
По ее словам, речь ненависти сейчас достигла опасной степени и, по ее словам, представители медиа должны быть готовы, что подобные случаи могут произойти и с другими СМИ.
«К сожалению, мы видим, что имеет место избирательное правосудие и в этом вопросе. Если те, кто задавал вопросы судье, были арестованы, в этом случае удовлетворятся всего лишь штрафом в 150-кратном размере зарплаты», - сказала Сатик Сейранян.
Главный редактор ежедневной газеты «Грапарак» Армине Оганян обратилась к вопросу, с какими заголовками публикуются материалы на сайте:
«Все что делает, хорошо делает. Это – право журналиста, редактора. Редактор решает, какое заглавие поставить, какие материалы размещать и как освещать данную тему».
Первый Омбудсмен Лариса Алавердян защитила Анжелу Товмасян уже принятым во всем мире для подобных случаев способом: «Я – тоже Анжела Товмасян, кому что есть сказать, пусть приходят и говорят», - сказала Алавердян.
По ее словам, подобные шаги – не случайность, а четкая стратегия, которая совершается при молчании властей и перед их глазами или просто поощряется последними.