Մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանը կկառուցվի Հրազդան գետի վրա. էսքիզային առաջարկ կա
«Երեւանի մետրոպոլիտենի Աջափնյակ (անվանումը պայմանական է) կայարանի էսքիզային առաջարկ է: Այն նախատեսում է կայարանը տեղակայել Հրազդան գետի վրա կառուցվելիք կամրջի վրա, ինչը հնարավորություն կտա մետրո մուտք գործել/դուրս գալ ձորի աջ եւ ձախ կողմերից էլ՝ Հալաբյանից (Թումոյի մոտ) ու Կիեւյանի հատվածից (Բարբյուս փ.):
Այս տարբերակը ենթադրում է նաեւ մետրոպոլիտենի զարգացումը Աջափնյակ-Դավթաշեն ուղղությամբ՝ ավելի երկարաժամկետ հեռանկարով:
Նախագիծն իրագործելու համար ինտենսիվ բանակցություններ են ընթանում ներդրողների հետ, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ»:

Станция метро «Ачапняк» будет построена на реке Раздан: есть эскизное предложение
«Это эскизный проект станции Ереванского метрополитена Ачапняк (наименование условное). Он предусматривает разместить станцию на мосту, строящемуся на реке Раздан, что даст возможность входить в метро и выходить из него и с правой и с левой сторон ущелья – Алабяна (около Тумо) и с участка Киевян (ул. Барбюса).
Этот вариант также предусматривает развитие метро в направлении Ачапняк-Давташен с более долгосрочной перспективой.
Для реализации проекта с инвесторами проходят интенсивные переговоры, о достигнутых договоренностях сообщим дополнительно».