Հիմա նա իրեն շատ էլ ձիգ չի պահում, վերջին ելույթներում խեղճացած էր․ Արամ Մանուկյանը Ռոբերտ Քոչարյանի մասին (տեսանյութ)
«Պիցայի մեծ սեղան, թիմ փոխողների թիմ»։ ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանն այսպես բնութագրեց Վազգեն Մանուկյանի գլխավորությամբ ստեղծված Վերնատուն հասարակական-քաղաքական ակումբի անդամներին։
«Ինչ ուզում եք, ասեք, բայց նրանք քաղաքական թիմ չեն և չեն կարող ընդդիմադիր լինել, որովհետև ընդդիմությունը քաղաքացու աջակցությունը վայելող, այլընտրանքային ծրագրեր ներկայացնող ազնիվ, պայքարող մարդկանց խումբ է։ Այստեղ դրանցից ոչ մեկը չկար։ Եվ բացառվում է, որ նրանք ունենան հասարակական աջակցություն»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արամ Մանուկյանը
Անդրադառնալով գործող իշխանությունների հետ հարաբերություններին՝ ՀԱԿ փոխնախագահն ասաց, թե իրենք աջակցում են բարեփոխումների վերաբերյալ նրանց տված խոստումների իրականացմանը։ Բայց գտնում է, որ դատաիրավական ոլորտի, ՍԴ-ի հարցում կա վախվորած մոտեցում՝ թեև իրավական բարեփոխումների մասին հայտարարություն են արել, բայց դեռ իրականացման սկիզբը չի երևում։ «Այս վախվորածությունը, դանդաղկոտությունը, կաշկանդվածությունը գցում է հեղափոխության տեմպը։ Կարծում եմ հեղափոխությունը դեռ ընթացքում է, դատաիրավական ոլորտում այն դանդաղում է, ինչն էլ իր հերթին դանդաղեցնում է տնտեսական հեղափոխությունը»,- հավելում է ՀԱԿ փոխնախագահը։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական դաշտում ՀԱԿ-ի դիրքորոշմանն ընդհանրապես, ապա  Արամ Մանուկյանի խոսքերով կուսակցությանն ամբողջությանբ չես կարող ընդդիմադիր անվանել, քանի որ այս պահին իշխանություն վերցնելու հայտ չի ներկայացրել։ «Համաձայն ենք, որ այս իշխանությունը լինի, եթե բարեփոխումներն արագ է կատարում։ Բայց եթե արագ չկատարեց, և մնացին սեղանին, մենք շատ արագ ռադիկալ կեցվածք կընդունենք»,- զգուշացնում է նա։
Արամ Մանուկյանը նաև չի բացառում, որ կարող են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունենալ։ Եվ համոզված է, որ եթե իշխանությունները ցանկանում են պինդ մնալ, սահմանադրական փոփոխություններից հետո պետք է ԱԺ արտահերթ ընտրություններ անցկացնեն։ «Որքան էլ հեղափոխությունը լավ արդյունք տվեց, այնուամենայնիվ, խորհրդարանական մեծամասնությունը միասնական չէ, թույլ է, գաղափարական չէ և կարող է պառակտվել։ Անցել է 1,5 տարի, և 88-ից ընդամենը 20-ը կարող է պատգամավոր դառնալ։ Մեզ հետաքրքրում է նրանց հաջողությունն իրենց կադրերով»,- ասում է նա։
Արամ Մանուկյանը անդրադարձավ նաև նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը, որին հետևում ու երբեմն էլ մասնակցել է։ «Մի քանի անգամ փորձել եմ Քոչարյանին նայել, հայացքը փախցնում է։ Հիմա նա իրեն շատ էլ ձիգ չի պահում, վերջին ելույթներում խեղճացած էր և հերոս կոչվածի կերպարին հեչ նման չէ»,- ասաց նա։

Сейчас он не держится очень статно, в последних выступлениях он был жалким: Арам Манукян о Роберте Кочаряне (видео)
«Большой стол для пиццы, команда меняющих команду». Так вице-председатель АНК Арам Манукян охарактеризовал членов общественно-политического клуба Вернатун, созданного во главе с Вазгеном Манукяном.
«Говорите что хотите, но они – не политическая команда и не могут быть оппозиционерами, потому что оппозиция – это группа честных, борющихся людей, пользующихся поддержкой граждан, представляющая альтернативные программы. Здесь ничего из этого не было. И исключено, что у них будет общественная поддержка»,- в беседе с «А1+» сказал Арам Манукян.
Обратившись к отношениям с действующими властями, вице-председатель АНК сказал, что они поддерживают реализацию их обещаний относительно реформ. Но считает, что в судебно-правовой сфере, в вопросе КС имеется пугливый подход: хоть они и сделали заявление о правовых реформах, но пока не видно начало осуществления. «Эта пугливость, медлительность, скованность замедляет темп революции. Думаю, что революция еще в процессе, в судебно-правовой сфере она медлит, что в свою очередь замедляет экономическую революцию»,- добавляет вице-председатель АНК.
Касательно позиции АНК на политической арене в целом, по словам Арама Манукяна, партию в целом нельзя назвать оппозиционной, поскольку на данный момент она не предъявляла заявки о взятии власти. «Мы согласны, чтобы были эти власти, если они быстро будут проводить реформы. Но если не будут быстро проводить реформы, останутся на столе, мы очень быстро займем радикальную позицию»,- предупреждает он.
Арам Манукян также не исключает, что могут иметь место внеочередные парламентские выборы. И уверен, что если власти хотят закрепиться, после конституционных реформ должны провести внеочередные выборы в НС. «Какой бы хороший результат ни дала революция, тем не менее, парламентское большинство не едино, слабо, не идейно и может быть расколото. Прошло 1,5 года, и из 88 всего 20 могут стать депутатами. Нас интересует их успех с их кадрами»,- говорит он.
Арам Манукян также обратился к судебному процессу над бывшим президентом Робертом Кочаряном, за которым следит и иногда участвовал. «Несколько раз я пытался посмотреть на Кочаряна, он отводит взгляд. Сейчас он не держится очень статно, в последних выступления был жалким и совсем не похожим на образ так называемого героя»,- сказал он.