Մաքսիմ Վենգերով. «Ուրախ եմ լինել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ արտիստ»
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 14-ին մեկնարկում է Խաչատրյանի 7-րդ միջազգային փառատոնը։ Այն անցկացվում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմակերպմամբ։
Փառատոնի մեկնարկի կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը‚ խոսելով խաչատրյանական փառատոնի մասին‚ ընդգծել է‚ որ այն ամենը‚ ինչ կապվում է մեր երաժշտության գագաթի՝ Արամ Խաչատրյանի անվան հետ‚ յուրաքանչյուրիս անձնական նվաճումն է‚ և բոլոր այն նախաձեռնությունները‚ որոնք ուղղված են Արամ Խաչատրյանի անվան հանրայնացմանը‚ միջազգայնացմանը‚ չափազանց կարևոր են նաև պետական մշակութային քաղաքականության տեսակետից։ «Արամ Խաչատրյանն այն գործիչն է‚ ում արվեստը գալիս է վերահաստատելու այն ճշմարտությունը‚ որ ազգային մշակույթը նաև միջազգային է: Ե՜վ Խաչատրյանի փառատոնը‚ և՜ Խաչատրյանի միջազգային մրցույթը շատ անելիքներ ունեն՝ ի նպաստ մեր երկրի միջազգային հեղինակության ու վարկանիշի բարձրացման»,- նշել է նախարարի տեղակալը և շնորհակալություն հայտնել Սերգեյ Սմբատյանին կարևոր նախաձեռնության համար:
Աշխարհահռչակ ջութակահար‚ «Գրեմմի» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Մաքսիմ Վենգերովը լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է‚ որ ուրախ է 2019-2020թթ. համերգաշրջանի ընթացքում լինել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ արտիստ: «Մենք մաեստրո Սմբատյանի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես ենք գալու ոչ միայն այստեղ՝ Երևանում‚ այլև 2020թ. հունվարին եվրոպական շրջագայության շրջանակում։ 2020 թվականը շատ հիշարժան է լինելու ինձ համար. սերտորեն համագործակցելու եմ այս հիասքանչ կոլեկտիվի հետ։ Ես մեծ հարգանք ունեմ մաեստրո Սմբատյանի‚ նրա վարպետության և մարդկային որակների նկատմամբ‚ ինչն արտահայտվում է նաև բեմում։ Ես շատ սիրում եմ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը. հրաշալի երաժիշտներ են‚ այնտեղ միշտ ջերմ մթնոլորտ է‚ և այդ գեղեցիկ մթնոլորտը մղում է ստեղծագործելու։ Շատ եմ սպասում նաև հանդիսատեսի հետ հանդիպմանը»‚- ասել է Վենգերովը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե իր համար ինչով է առանձնանում Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը, ջութակահարը պատասխանեց. «Այդ երաժշտությունը գունեղ է, արևային, հուզականությունն ուղղակի ցնցում է»:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է‚ որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնի շրջանակում դեկտեմբերի 14-ին ներկայացվելիք համերգային ծրագիրը՝ Մաքս Բրուխի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը‚ Մորիս Ռավելի «Գնչուհի» կոնցերտ-ռապսոդիան ջութակի և նվագախմբի համար‚ Ջոն (Ջիվան) Տեր-Թադևոսյանի Թիվ 2 սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը»‚ հնչելու է նաև հունվարին Եվրոպայի տարբեր քաղաքներում՝ Մյունխենում‚ Զալցբուրգում‚ Շտուտգարտում‚ Բեռլինում‚ Լոնդոնում‚ Վիեննայում‚ Պրահայում‚ Մոսկվայում։ Սերգեյ Սմբատյանն ընթացիկ համերգաշրջանի կարևորագույն ձեռքբերումներից համարել է այն‚ որ Մաքսիմ Վենգերովը հանդես է գալու որպես նվագախմբի ռեզիդենտ արտիստ։ Սմբատյանը կարևորել է նաև այն փաստը‚ որ եվրոպական շրջագայության ընթացքում կատարելու են Ջոն Տեր-Թադևոսյանի սիմֆոնիան։ «Մենք պետք է աշխարհին ներկայացնենք մեր սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները‚ և դա մեր առաքելությունն է»‚- ասել է դիրիժոր Սմբատյանը։
Ասուլիսի ընթացքում Մաքսիմ Վենգերովի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի միջև ստորագրվել է հուշագիր՝ 2019-2020թթ. համերգաշրջանի ընթացքում կողմերի համագործակցության և Վենգերովի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ռեզիդենտ արտիստ լինելու մասին։
Հիշեցնենք‚ որ դեկտեմբերի 14-21-ը Երևանում կանցկացվի Խաչատրյանի 7-րդ միջազգային փառատոնը։ Այն ընդգրկում է 5 համերգ. 3-ը՝ սիմֆոնիկ‚ 2-ը՝ կամերային։
7-րդ անգամ Երևանում անցկացվող Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը‚ ինչպես ամեն տարի‚ այս անգամ ևս երաժշտասերներին կներկայանա պրեմիերաներով‚ հետաքրքիր ծրագրերով և անվանի մենակատարներով։
Անցած տարիների ընթացքում խաչատրյանական փառատոնը հյուրընկալել է համաշխարհային աստղերի‚ ներկայացրել է համաշխարհային ու հայաստանյան բազմաթիվ պրեմիերաներ‚ համերգային նոր ձևաչափեր‚ նոր ծրագրեր‚ համագործակցել է հայաստանյան բազմաթիվ կոլեկտիվների հետ։

Максим Венгеров: «Я рад быть артистом-резидентом Государственного симфонического оркестра Армении»
14-го декабря стартует 7-й международный фестиваль Хачатуряна. Он проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, при организации Государственного симфонического оркестра Армении.
На пресс-конференции, созванной в  связи с началом фестиваля, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Араик Хзмалян, говоря о хачатуряновском фестивале, подчеркнул, что все, что связывается с именем вершины нашей музыки Арама Хачатуряна, является личным достижением каждого из нас, и все инициативы, направленные на популяризацию, интернационализацию имени Арама Хачатуряна чрезвычайно важны и с точки зрения государственной культурной политики.       «Арам Хачатурян – это тот деятель, искусство которого призвано подтвердить истину о том, что национальная культура также является международной. И Хачатуряновский фестиваль, и Международный конкурс Хачатуряна должны сделать многое во имя повышения международного авторитета и рейтинга нашей страны», - отметил замминистра и поблагодарил Сергея Смбатяна за важную инициативу.
Всемирно известный скрипач, дважды лауреат премии «Грэмми» Максим Венгеров на встрече с журналистами отметил, что он рад быть артистом-резидентом Государственного симфонического оркестра Армении во время концертного сезона 2019-2020гг. «Мы с маэстро Смбатяном и Государственным симфоническим оркестром будем выступать не только здесь, в Ереване, но и в январе 2020г. – в рамках европейского турне. 2020 год будет очень памятным для меня, я буду тесно сотрудничать с этим великолепным коллективом. И у меня есть большое уважение к маэстро Смбатяну, его мастерству и человеческим качествам, что отражается и на сцене. Я очень люблю Государственный симфонический оркестр Армении, это – великолепные музыканты, здесь всегда теплая атмосфера, и эта прекрасная атмосфера настраивает на творчество. Я очень жду и встречи со зрителями», - сказал Венгеров.
Отвечая на вопрос журналистов, чем для него отличается музыка Арама Хачатуряна, скрипач ответил: «Эта музыка колоритна, солнечна, эмоциональность просто потрясает».
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что в рамках Международного фестиваля Хачатуряна 14-го декабря будет представлена концертная программа: Скрипичный концерт № 1 Макса Бруха, концерт-рапсодия для скрипки с оркестром Мориса Равеля «Цыганка», Симфония Джона (Дживана) Тер-Тадевосяна № 2 «Судьба человека», которая также прозвучит в Мюнхене, Зальцбурге, Штутгарте, Берлине, Лондоне, Вене, Праге, Москве. Сергей Смбатян счел важнейшим достижением текущего сезона то, что Максим Венгеров выступит в качестве резидента-артиста оркестра.
Смбатян также отметил важность того факта, что во время европейских гастролях они исполнят симфонию Джона Тер-Тадевосяна. «Мы должны представить миру наши симфонические произведения, и это – наша миссия», - сказал дирижер Смбатян.
Во время пресс-конференции между Максимом Венгеровым и Государственным симфоническим оркестром Армении был подписан меморандум о сотрудничестве сторон во время цикла концертов 2019-2020гг. и о том, что Венгеров является артистом-резидентом Государственного симфонического оркестра Армении.
Напомним, что 14-21-го декабря в Ереване пройдет 7-й международный фестиваль Хачатуряна. Он включает 5 концертов: 3 симфонические, 2 камерных.
Международный фестиваль Хачатуряна, который проводится в Ереване в 7-й раз, как и каждый год, в этом году также предстанет перед любителями музыки премьерами, интересными программами и именитыми солистами.
За прошлые годы хачатуряновский фестиваль принял мировых звезд, представил многочисленные мировые и армянские премьеры, новые концертные форматы, новые программы, сотрудничал с многочисленными армянскими коллективами.