Արևելքը և հայ արվեստը․ Նոր ցուցադրություն ազգային պատկերասրահում (տեսանյութ)
Ազգային պատկերասրահում բացվել է «Արևելքը և հայ արվեստը» խորագրով ծավալուն և բազմաշերտ ցուցահանդես։ Ներկայացված են ամենատարբեր ոճերի, ժանրերի և ազգությունների հեղինակների ավելի քան 200 կտավ, որոնց մեծ մասը ֆոնդային պահոցներից է, նաև Մարտիրոս Սարյանի, Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարաններից և Ժամանակակից արվեստի թանգարանից ։ Ամենավաղ նմուշներից՝ 14-17-րդ դարերի մանրանկարների և որմնանկարների ընդօրինակություններից, մինչև մեր օրերի՝ իրանցի չին, ճապոնացի ու հայ վարպետների, մասնավորապես՝ Սուրենյանցի, Սարյանի, Կոջոյանի, Յակուլովի, Մինասի, Քոչարի, Բաժբեուկ-Մելիքյանի, Փարաջանովի՝ արևելքի թեմաներին առնչվող գործեր:
«Արևելքը միշտ էլ գերել է խորհրդավորությամբ, իրեն բնորոշ գեղեցիկի էսթետիկայով։ Ընգծեմ, որ սա գեղեցիկ ցուցադրություն է։ Ցուցադրությունը հնարավորություն է նախ զուգահեռներ անցկացնելու գեղարվեստական տարբեր դպրոցների միջև, նաև վկայում է Արևելքի և հայ մշակույթի փոխազդեցության մասին։ Հայաստանը պատմականորեն, մշակույթով կապված լինելով Արևելքի հետ՝ յուրովի է փոխարկում նրա պատմական և գեղագիտական հարուստ ժառանգությունը»,- ասում է ցուցահանդեսի համադրող Իրինա Բագդանյանը։
Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը մանրամասնում է, որ դեռ երկու տարի առաջ էր Իրինա Ռուբենովնան սկսել նախապատրաստվել ցուցահանդեսին, ընտրել հեղինակներին։
«Ասեմ, որ կոնցեպցիայի առումով բուռն քննարկումներ են եղել, դեմ և կողմ կարծիքներ։ Դե, արվեստում սուբյեկտիվ կարծիք հնարավոր չէ չունենալ։ Սակայն, հետո հասկացանք և ընդունեցինք տիկին Իրինայի տեսակետը, այն է՝ համադրել անհամադրելին։ Միգուցե այս կտավները միահունչ չեն, սակայն միասին չշնչելով իսկ, առանձնահատուկ են միմյանց հետ «շնչում»։

Восток и армянское искусство: Новая выставка в национальной галерее (видео)
В Национальной картинной галерее открылась масштабная и многослойная выставка «Восток и армянское искусство». Представлены свыше 200 полотен авторов самых различных стилей, жанров и национальностей, большинство из которых из фондовых хранилищ, а также из домов-музеев Мартироса Сарьяна, Сергея Параджанова и Музея современного искусства. От самых ранних образцов – копий миниатюр и фресок XIV – XVII веков, до наших дней – произведения иранских, китайских, японских и армянских мастеров, в частности Суренянца, Сарьяна, Коджояна, Якулова, Минаса, Кочара, Бажбеук-Меликяна, Параджанова, связанные с восточными темами.
«Восток всегда пленил таинственностью, характерной для него эстетикой прекрасного. Подчеркну, что это – красивая выставка. Выставка дает возможность прежде всего провести параллели между различными художественными школами, также свидетельствует от взаимовлиянии Востока и армянской культуры. Армения исторически, культурно будучи связанной с Востоком, по-своему видоизменяет его богатое историческое и эстетическое наследие»,- говорит координатор выставки Ирина Багданян.
Директор Национальной картинной галереи Арман Цатурян детализирует, что еще два года назад Ирина Рубеновна начала готовиться к выставке, выбирать авторов.
«Скажу, что в плане концепции были бурные обсуждения, мнения против и за. Ну, в искусстве невозможно не иметь субъективного мнения. Однако, потом мы поняли и приняли точку зрения госпожи Ирины, а именно сопоставить несопоставимое. Возможно эти полотна несозвучны, однако не дыша вместе, они по-особенному «дышат» вместе.