Մենք նոր զոհերի ո'չ ռեսուրս ունենք, ո'չ ցանկություն․ ակցիա կառավարության դիմաց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարության դիմաց այսօր մի խումբ քաղաքացիներ իրենց դժգոհությունն էին հայտնում բանակում վերջին շրջանում տեղի ունեցող մահվան դեպքերի առնչությամբ։
«Մենք չենք կարող անտարբեր մնալ, որվհետև խոսքը գնում է մեր անվտանգության մասին։ Ինչ-որ տարօրինակ բաներ են կատարվում, և խոսքը մեր երեխաների մասին է, ովքեր, չես հասկանում, թե ինչ պայմաններում զոհ են դառնում ներսում և ոչ թե թշնամու գնդակից»,- հայտարեց իրավապաշտպան, «Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Նինա Կարապետյանցը։
Վերջինս հայտարարություն ներկայացրեց, որով հավաքվածները պահանջում են առաջիկա կառավարության նիստից անմիջապես հետո հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ուժային կառույցների ղեկավարների հետ։
«Պահանջում ենք՝ այս բոլոր պաշտոնյաները բացատրություն տան՝ որն է պատճառը, որ որևէ հանցագործություն մինչև այսօր չի բացահայտվել։ Տեղի ունեցողը պետք է բացատրություն ունենա, որևէ մեկը չի կարող մնալ առանց պատասխանատվության»,-ընդգծեց Կարապետյանցը։
Նա նշեց, որ դատապարտում են բանակում սպանությունների և ինքնասպանությունների դեպքերը, դատապարտում են դրանց վերաբերյալ քաղաաքական և իրավական գնահատականների բացակայությունը, ՀՀ լեգիտիմ իշխանության կրավորական կեցվածքը, անտարբերությունը, գործի թերի բացահայտումը և կոծկումը։
«Ո՞ւր են բոլոր պաշտոնյաները, ինչո՞ւ մինչև հիմա պատասխանատվության չեն ենթարկվել այս մահերի կապակցությամբ ։ Ինչո՞ւ որևէ մեկի հեռացման, քրեական պատասխանատվության մասին խոսք չկա»,-նշեց իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ քանի դեռ կառույցը չի ընդունում իր մեղքը, մենք ունենալու ենք նոր զոհեր․
«Իսկ մենք նոր զոհերի ոչ ռեսուրս ունենք, ոչ էլ ցանկություն, թույլ չենք տալու, որ ինչ- որ մեկի քմահաճույքի կամ պագոնի վրայի զվյոզդչկայի համար մեր երեխեքին մատաղ անեն։ Մի ստիպեք, որ փողոցներ դուրս գան պոտենցիալ զորակոչիկների ծնողները»,-հայտարարեց Կարապետյանցը։
Նրա պնդմամբ՝ կան զորամասեր, որոնց մասին մենք երբեք չենք լսել, որովհետև այդ զորամասերում չեն լինում նման խնդիրներ․
«Զորամասեր կան, որ եթե սպանություններ են լինում, առաջինը մտքովդ անցնումա, որ այդ զորամասնա, ու պարզվումա, որ հենց այդ զորամասերից մեկնա։ Չի կարելի մեր երեխաների կյանքի հաշվին որոշ սպաների պագոնների բարձրացում անել»։
Նրանք կառավարության անցագրային բաժին հանձնեցին իրենց ստորագրություններով հայտարարությունը՝ ակնկալիքով, որ հանդիպելու են հայտարության մեջ նշված անձանց հետ առաջիկա հինգշաբթի օրը։

У нас нет ни ресурса, ни желания новых жертв: акция напротиви правительства (видео)
Поддержи А1+!Напротив правительства сегодня группа граждан выражают свое недовольство в связи со случаями смерти в армии в последнее время.
«Мы не можем оставаться безразличными, поскольку речь идет о нашей безопасности. Происходят какие-то странные вещи, и речь идет о наших детях, которые при непонятных условиях становятся жертвами внутри, а не от вражеской пули», - заявила правозащитник, председатель НПО «Хельсинская ассоциация» Нина Карапетянц.
Последняя представила заявление, по которому собравшиеся требуют сразу после предстоящего заседания правительства встретиться с премьер-министром РА Николом Пашиняном, руководителями силовых структур.
«Требуем, чтобы все эти чиновники дали разьяснения, в чем причина того, что это преступление до сих пор не раскрыто. Происходящее должно иметь обьяснения, никто не может оставаться без ответственности», - подчеркнула Карапетянц.
Она отметила, что осуждают случаи убийств и самоубийств в армии, осуждают отсутствие политических и правовых оценок, подчиненную позицию легитимной власти РА, безразличие, неполное раскрытие и сокрытие дела.
«Где все те чиновники? Почему до сих пор не привлечены к ответственности в связи с этими смертями? Почему нет речи о чьем-либо увольнении, уголовной ответственности», - отметила правозащитник.
По ее словам, пока институт не признает своей вины, у нас будут новые жертвы:
«А у нас нет ни ресурса, ни желания новых жертв, не позволим, чтобы из-за чьего-либо произвола или звездочки на погоне жертвовали нашими детьми. Не заставляйте, чтобы на улицы вышли родители потенциальных призывников», - заявила Карапетянц.
По ее убеждению, есть воинские части, о которых мы никогда не слышали, потому что в этих воинских частях не бывает подобных проблелм:
«Есть воинские части, когда если бывают, первыми думаешь, что это там, и оказывается, что это – одна из этих воинских частей. Нельзя за счет наших детей повышать погоны некоторых офицеров».
Они передали в паспортный отдел правительства заявление с их подписями, с ожиданием, что встретятся с лицами, указанными в заявлении в предстоящий четверг.