«Ժամացույցի զարկերը»՝ տարբեր բեմերում, տարբեր թատերախմբերով (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեւանի տարբեր թատրոններից ընդգրկված ավագ և նոր սերնդի դերասաններ տարբեր բեմերում տարբեր արտիստական խմբերով կներկայացնեն Օսվալդ Զագրադնիկի «Ժամացույցի զարկերը» պիեսը։ Ներկայացումը կայացել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
«Սա, կարելի է ասել շրջիկ թատրոնի ձևաչափ է, «թատերական միգրացիա»։ Այսօր, երբ «վերանում» են սահմանները, մասնավորապես մշակութային, թատերական «աղանդավորական սահմանները» ևս պետք է վերանան», - ասում է գաղափարի հեղինակ, Հովհաննես Թումանյանի տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը և հավելում, որ ստեղծագործողի համար ամենասարսափելին կայուն վիճակն է, որը «ոչ այլ ինչ է, քան լճացում»։
Ռուբեն Բաբայանը նշեց նաև, որ Թատրոնի միջազգային օրվան ընդառաջ բեմադրված այս ներկայացումը, ինչու ոչ, նաև հարգանքի տուրք է մեր ավագ սերնդի դերասաններին կենդանության օրոք։
«Ճիշտն ասած չեմ հասկանում, ինչ է նշանակում ավագ սերունդ, ջահել սերունդ։ Այնպիսի տպավորություն է, որ մինչ այդ մենք բիձեքով էինք միայն խաղում, ջահելներն էլ առանձին են խաղում։ Միշտ էլ խաղացել ենք։ Դա չէ կարևորը, կարևորն այն է, որ սա նման է նրան, որ տարբեր ընտանիքներ հավաքվում են, քեֆ անում, ինչու չէ, վիճում են, ծիծաղում, մի խոսքով, ապրում իրար հետ»,- ասում է Դավիթ Հակոբյանը և հավելում, որ համաձայն է Ռուբեն Բաբայանի այն կարծիքի հետ, որ պետք է վերացնել «աղանդավորական» մոտեցումը թատրոնին և դառնալ «բաց քրիստոնյա»։
«Ժամացույցի զարկերը» ներկայացման պրեմիերան կկայանա մարտի 3-ին և 4-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում, մարտի վերջին՝ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում, իսկ ապրիլի սկզբին՝ Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնում։ Ամենայն հավանականությամբ, ներկայացումը կտանեն նաև մարզեր։

«Соло для часов с боем» на различных сценах, в различных труппах (видео)
Поддержи А1+!Актеры старшего и нового поколения из различных ереванских театров на различных сценах в составе разных трупп представят пьесу Освальца Заградника «Соло для часов с боем». Представление состоялось при содействии Министерства ОНКС РА.
«Это, можно сказать, формат бродячего театра, “театральная миграция”. Сегодня, когда “исчезают” границы, в частности культурные, театральные “сектантские границы” также должны быть устранены», - говорит автор идеи, художественный руководитель кукольного театра Ованнеса Туманяна Рубен Бабаян и добавляет, что самое ужасное для творческого человека – это стабильное состояние, что является «ничем иным, как застоем».
Рубен Бабаян также отметил, что это представление, поставленное в канун Международного дня театра, почему бы нет, является также прижизненной данью уважения нашим актерам старшего поколения.
«По правде говоря, не понимаю, что значит старшее поколение, младшее поколение. Такое впечатление, что до этого мы играли стариками, молодежь играет отдельно. Мы всегда играли. Не это важно, важно то, что это похоже на то, когда разные семьи собираются, пируют, почему бы и нет, спорят, смеются, одним словом, живут друг с другом»,- говорит Давид Акопян и добавляет, что согласен с мнением Рубена Бабаяна, что нужно устранить «сектантский» подход к театру и стать «открытым христианином».
Премьера представления «Соло для часов с боем» состоится 3-го и 4-го марта в Государственном кукольном театре имени Ованнеса Туманяна, в конце марта – в Национальном академическом театре имени Сундукяна, а в начале апреля – в Общенациональном театре имени Соса Саркисяна. По всей вероятности, представление повезут и в регионы.