Տրդատ Ա-ի 2000-ամյակը նշելը կօգնի մեզ հասկանալ մեր պետականության դերը մեր կյանքում․ Վալերի Պողոսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ֆրանսիական հեղափոխությունից հետո հարցերն ուզում էին լուծել գիլիոտինի միջոցով, բոլշևիկյան հեղափոխությունից հետո՝ կարմիր տեռորի միջոցով, բայց դրանից ոչ մեկն արդյունքի չբերեցին վերջիվերջո»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային անվտանգության պետական վարչության պետ, Ներքին գործերի նախկին նախարար, Սահմանադրական դատարանի նախկին անդամ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վալերի Պողոսյանը։
Ըստ Պողոսյանի՝ հեղափոխություններից հետո գալիս է մի վիճակ, որ հասարակութունը հայտնվում է շրջապտույտի մեջ, որը կարող է տանել գահավիժման, իսկ քաղաքական էլիտայի խնդիրն է այդ շրջապտույտից դուրս գալու ճանապարհը։
«Վերջին երեք տասնամյակում դժբախտաբար շատ հպանցիկ է մեր վերաբերմունքը մշակույթի վերաբերյալ»,- ընդգծեց Պողոսյանը՝ հավելելով, որ քաղաքակրթական մակարդակի առումով ոչինչ չենք ասում։
ԱԱՊՎ նախկին պետն ասաց, որ Տրդատ Ա-ին անդրադարձել է , քանի որ վերջինս մեծ ներդրում ունի հայոց պետականության հարցում, և դասագրքերը նայելուց ակնհայտ է դարձել, որ Տրդատին ցույց չի տրվում այն ուշադրությունը, որին արժանի է։
«Տրդատի կենսագրության հետ կապված փաստերին ծանոթանալով՝ ինձ համար մի բան է ակնհայտ դառնում․ որ Մեծ Հայքը՝ Մեծ Հայքի թագավորությունը, եղել է ինքնուրույն գործոն։ Եղել է իր տարածաշրջանի հզորագույն պետություններից մեկը»,- նշեց փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածուն։
Տրդատ Առաջինի 2000-ամյակը նշելը, ըստ նրա` «կօգնի մեզ հասկանալ մեր պետականության դերը մեր կյանքում»։
«Մեր պատմության ամենամեծ թերությունը համարում եմ այն, որ ժամանակին մենք չկարողացանք Ադրբեջանին պարտադրել հաշտության պայմանագիր։ Այն ինչ Տրդատը դա արեց․ նա, հաղթելով Հռանդեայի ճակատամարտում, դա վերածեց հաշտության պայմանագրի»,- ընդգծեց Պողոսյանը։
Հռանդեայի ճակատամարտը տեղի է ունեցել 62 թվականին պարթևական և հռոմեական զորքերի միջև։ 64 թվականին կնքվում է Հռանդեայի հաշտության պայմանագիրը, որից հետո հռոմեական կայսր Ներոնը Տրդատին հրավիրում է Հռոմ՝ թագադրելու, այնուհետև արհեստավորներ է տրամադրում ավերված Արտաշատը վերականգնելու համար։ Տրդատը Հռոմից վերադառնում է որպես հայոց թագավոր։

Празднование 2000-летия Трдата I-го поможет нам понять роль нашей государственности в нашей жизни: Валерий Погосян (видео)
«После Французской революции вопросы пытались решать посредством гильотины, после большевистской революции – посредством красного террора, но в конечно итоге ничто из этого не привело к результату», - в беседе с «А1+» сказал начальник Государственного управления национальной безопасности, бывший министр внутренних дел, бывший член Конституционного суда, кандидат философских наук Валерий Погосян.
По мнению Погосяна, после революции наступает ситуация, когда общество оказывается в круговороте, который может привести к свержению, а задача политической элиты – путь выхода из этого круговорота.
«За последние три десятилетия к сожалению очень поверхностно наше отношение к культуре», - подчеркнул Погосян, добавив, что в плане цивилизационного уровня мы ничего не говорим.
По его словам, он обратился к Трдату I, поскольку последний внес большой вклад в армянскую государственность, и из просмотра учебников стало очевидным, что Трдату не  уделяют того внимания, которого он достоин.
«Когда я ознакомился с фактами, связанными с биографией Трдата, для меня стало очевидным одном, что Большой Айк – царство Большого Айка – было самостоятельным фактором. Было одним из древнейших государств в своем регионе», - отметил кандидат философских наук.
Празднование 2000-летия Трдата Первого, по его словам, «поможет нам понять роль нашей государственности в нашей жизни».
«Самым большим недостатком нашей истории считаю то, что в свое время мы не смогли навязать Азербайджану договор о мире. Тогда как Трдат это сделал: он, победив в битве при Рандее, превратил это в договор о перемирии», - подчеркнул Погосян.
Битва при Рандее состоялась в 62 году между партевскими и римскими войсками. В 64 году заключается мирный договор Рандеи, после чего римский император Нерон приглашает Трдата в Рим на коронацию, затем предоставляет ремесленников для восстановления разрушенного Арташата. Трдат возвращается из Рима как армянский царь.