Վերջին օրերին աննախադեպ ավելացել են հրդեհները․ Ֆելիքս Ցոլակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿառավարության նիստին Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը հայտարարեց, որ վերջին օրերին աննախադեպ ավելացել են հդեհները։
«Օրական մինչև 100 հրդեհ ենք ունենում, որն այս սեզոնին շատ բաձր ցուցանիշ է, և դժվարություն է առաջանում մի տեղից մյուսը գնալու, հրդեհները մարելու հետ կապված։ Կարծում եմ, որ տարածքային կառավարման մարմիննները պետք է սրանով շատ լուրջ զբաղվեն։ Գյուղացիները իրենց այգիների ավելցուկը հավաքում ու այրում են, ինչից հետո չեն կարողանում հետևել, ու կրակը տարածվում է։ Կրակի տարածման հիմնական աղբյուրը սա է»,- ընդգծեց նախարարը։
Ըստ Ֆելիքս Ցոլակյանի՝ անտառներում նույնպես հրդեհներ են լինում, որն այս սեզոնին հատուկ չէ։
«Կոնկրետ երեկ ունեցել ենք 95 հրդեհ։ Իմ խնդրանքն է, որ բոլոր մարմինները ուշադիր լինեն, հիմնականում՝ համայնքների ղեկավարները հետևեն, որ նման դեպքեր չլինեն»,- ասաց նա։
Նախարարը խնդրեց, որ հանձանարականներ տրվեն, որպեսզի ուշադրություն դարձնեն նման դեպքերին։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանին հորդորեց մանրամասն զրուցել Արտակարագ իրավիճակների նախարարի հետ, հասկանալու, թե ի՞նչ միջոցառումների անհրաժեշտություն կա և կապվել համապատասխան մարմինների հետ։

За последние дни в Армении зафиксирован беспрецедентный рост пожаров (видео)
В последние дни в Армении наблюдается беспрецедентный рост количества пожаров. Об этом на заседании правительства заявил министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян. “Ежедневно у нас около 100 пожаров, что является очень высоким показателем для этого сезона. И уже возникают трудности, связанные с тем, чтобы ехать из одного места в другое и тушить пожары. Моя просьба заключается в том, чтобы территориальные органы управления должны  очень серьезно заниматься этим. Сельчане сжигают листья в своих садах, а после не прослеживают за этим, и огонь распространяется. Это основной источник распространения огня”, - сказал министр, добавив, что пожары регистрируются также и на лесных территориях, что не характерно для этого сезона.
По его словам, 11 марта было зафиксировано 95 пожаров. “Моя просьба в том, чтобы в общинах были внимательнее, также и руководители общин. В связи с этим мы уже оказались в неудобном положении, должны быть даны поручения на местах”, - отметил министр.