«Ոչ խաչ ենք համբուրում, ոչ աջ ենք համբուրում, ոչ էլ սապոգ ենք լիզում». ցույց Կառավարության դիմաց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Եվրոպական կուսակցության մի քանի ներկայացուցիչ Կառավարության շենքի դիմաց ցույց էին իրականացնում։ Կառավարությանը հիշեցնում են 1921թ․-ի ռուս-թուրքական պայմանագրի մասին ու պահանջում Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակել Առաջին Հանրապետության իրավահաջորդ։
«99 տարի առաջ այս օրը Մոսկվայում ստորագրվեց Լենին-Քեմալ ակտը, այսպես կոչված եղբայրության և բարեկամության մասին պայմանագիրը, որը հանցավոր ու ապօրինի է։ Ոչ միայն այն պատճառով, որ դրա ստորագրությանը չէր մասնակցել Հայաստանի Հանրապետության կողմից գեթ մեկ ներկայացուցիչ, այլև այն, որ այդ պահին Հայաստանը վերականգնել էր իր անկախությունը»,- ընդգծեց կուսակցության համանախագահ Տիգրան Խզմալյանը։
Ռուս- թուրքական պայմանգրի կնքումից ամսիներ անց կնքվեց նաև Կարսի պայմանագիրը՝ 1921թ․-ի հոկտեմբերի 13-ին։
Ըստ Տիրգան Խզմալյանի՝ դա նույնպես ապօրինի է, քանի որ ոչ մի միջազագային օրենք չի ընդունի որևէ ստորագրություն, որը կորզված էր այլ պետությունից։ Տիգրան Խզմալյանի խոսքով՝ 1991թ․-ին անկախության հռչակագրով Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը վերանվանվել է Հայաստանի Հանրապետություն, և ոչ թե հռչակվեց անկախ պետություն, որը իրավահաջորդն է Առաջին Հանրապետությանը։
«Ցույցով Կառավարությանը հիշեցնում ենք, որ անհրաժեշտ է Կարսի պայմանագրի կետը վերացնել և նոր Սահմանադրությունում փոխել այդ խայտառակ կետը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակելով ոչ միայն Առաջին Հանրապետության իրավահաջորդ, մենք չունեինք Երկրորդ, Երրորդ Հանրապետություններ, դա կեղծ է, դա օկուպացված, զավթված, գաղութացված տարածք էր։ Մենք ունենք ընդամենը մեկ Հանրապետություն, որի իրավահաջորդն ու քաղաքացին ենք»,- ասաց նա։
Ցույցի մասնակիցները քայլերթով կշարժվեն Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն, փոխանցելու իրենց բողոքն ու պահանջը։
«Չեղյալ հայտարարել ու դատապարտել 1921թ․-ի ռուս-թուրքական պայմանագիրը»,- նշեց Տիգրան Խզմալյանը։
Հայաստանի եվրոպական կուսակցության համանախագահից հետաքրքրվեցինք նաև, թե ինչո՞ւ չեն չեղարկել ցույցը, քանի որ կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված՝ իշխանությունները հորդորում են ինքնամեկուսանալ։
Տիգրան Խզմալյանը նշեց, որ իրենց տարեց համակիրներին հորդորել են չգալ։
«Մենք պահպանում ենք հիգիենիայի կանոնները, հնարավորինս հեռու ենք կանգնած միմյանցից։ Սա բացօթյա գործողություն է, եկեղեցական պատարագ չէ, մենք ո՛չ խաչ ենք համբուրում, ո՛չ աջ ենք համբուրում, ո՛չ էլ սապոգ ենք լիզում»,- նկատեց նա։

«Мы не целуем крест, не целуем правую руку, не лижем сапоги»: демонстрация напротив Правительства (видео)
Поддержи А1+!Несколько представителей Европейской партии Армении проводят демонстрацию напротив здания Правительства. Они напоминают Правительству о российско-турецком договоре 1921г. и требуют провозгласить Республику Армения правопреемницей Первой Республики.
«99 лет назад в этот день в Москве был подписан акт Ленин-Кемаль, так называемый договор о братстве и дружбе, который был преступным и незаконным. Не только потому, что в его подписании не участвовал ни один представитель Республики Армения, но потому, что в данный момент Армения восстановила свою независимость»,- подчеркнул сопредседатель партии Тигран Хзмалян.
Спустя несколько месяцев после подписания российско-турецкого договора был также заключен Карский договор – 13-го октября 1921г.
По словам Тиграна Хзмаляна, это также является незаконным. Он считает, что в 1991г. по декларации независимости Советская Социалистическая Республика Армения была переименована в Республику Армения, а не провозглашена независимым государством, которое является правопреемником Первой Республики.
«Этой демонстрацией мы напоминаем Правительству, что необходимо убрать пункт из Карского договора и новой Конституцией изменить этот позорный пункт, провозгласив Республику Армения не только правопреемницей Первой Республики, у нас не было Второй, Третьей Республики, это – ложь, это была оккупированная, захваченная, колонизированная территория. У нас есть всего лишь одна Республика, правопреемниками и гражданами которой мы являемся», - сказал он.
Участники акции двинутся шествием к посольству России в Армении, чтобы передать свою жалобу и требование.
«Объявить недействительным и осудить российско-турецкий договор 1921г.», - отметил Тигран Хзмалян.
Мы также поинтересовались у сопредседателя Европейской партии Армении, почему они не отменили демонстрацию, поскольку в связи с распространением коронавируса власти призывают к самоизоляции.
Тигран Хзмалян отметил, что они призвали своих пожилых сторонников не приходить.
«Мы соблюдаем правила гигиены, стоим по возможности далеко друг от друга. Это – акция на открытом воздухе, не церковная литургия, мы не целуем крест, не целуем правую руку, не лижем сапоги», - отметил он.