Համաճարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքներն ավելի ավերիչ կլինեն. Խոսրով Հարությունյան / մաս 1 (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը տեսակապի միջոցով «Ա1+»-ի հետ զրույցում համոզմունք հայտնեց, որ եթե իշխանությունները հենց սկզբից` մինչև մարտի 1-ը մեկուսացնեին ու ստուգեին վարակի տեսակետից վտանգավոր երկրներից Հայաստան ժամանողներին, նոր կորոնավիրուսի տարածման ծավալները մեզ մոտ այսքան չէին լինի: Այնուամենայնիվ, նա գտնում է, որ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում անելիք ունի ոչ միայն կառավարությունը` որպես իրավիճակի հիմնական պատասխանատու, այլև մենք` քաղաքացիներս, մեր վարքագծով: Այնպես որ ինքնամեկուսացումը պետք է լինի վարակի կանխարգելման հիմնական տարբերակը: «Այնուամենայնիվ համոզված եմ, որ իշխանություններին ու մեզ կհաջողվի հաղթահարել»,- ասում է նա:
Խ. Հարությունյանը նաև նշեց, որ նոր կորոնավիրուսի համաճարակի առաջացրած սոցիալական արհավիրքներն անհամեմատելի են՝ առողջապահական խնդիրների համեմատ: Եվ որ համաշխարհային տնտեսության ստացած հարվածների հետևանքներն անհամեմատ ավերիչ կլինեն:
«Բոլորն են փաստում, որ մարդկությունը կանգնած է այնպիսի ճգնաժամի առաջ, որը անհամեմատելի է 2008-2010թթ. ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ: Այդ պատճառով համարժեք քայլեր, գուցե ոչ ստանդարտ քայլեր են պետք, քանի որ իրավիճակը ստանդարտ չէ»,- հավելեց նա:

Социально-экономические последствия эпидемии будут более сокрушительными: Хосров Арутюнян/part 1 (видео)
Бывший премьер-министр РА Хосров Арутюнян в беседе с «А1+» посредством видеосвязи выразил убеждение, что если б власти с самого начала, до 1-го марта, изолировали и проверяли прибывающих в Армению из стран, опасных с точки зрении инфекции, у нас не было бы таких масштабов распространения нового коронавируса. Тем не менее, он считает, что  в создавшейся кризисной ситуации отвечает не только правительство, как основной ответственный за ситуацию, но и мы, граждане, своим поведением. Так что самоизоляция должна быть основным вариантом предотвращения инфекции. «Тем не менее, я уверен, что властям и нам удастся преодолеть», - говорит он.
Х. Арутюнян также отметил, что социальные потрясения, вызванные новой коронавирусной инфекцией, несоизмеримы с здравоохранительными проблемами. И что последствия ударов по мировой экономике будут несравненно более сокрушительными.
«Все говорят о том, что человечество стоит перед таким кризисом, который нельзя сравнить с финансово-экономическим кризисом 2008-2010гг. Поэтому нужны адекватные шаги, возможно нестандартные шаги, поскольку ситуация нестандартная»,- добавил он.