Կարծում եմ, վարչապետը ցանկալին ներկայացնում է որպես իրականություն. Խոսրով Հարությունյան./Մաս 2 (տեսանյութ)
ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը զարմացած է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն լավատեսությամբ, թե նոր կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով սպասվող գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի արդյունքում աշխարհը կունենա սպառման դեֆիցիտ, կառաջանա առաջարկի մեծ հնարավորություն, և Հայաստանը կարող է լցնել այդ շուկաները:
«Ես կարծում եմ, որ վարչապետը ցանկալին ներկայացնում է որպես իրականություն, կամ ինչ-որ մեկը նրան ճիշտ չի հուշել»,- ասում է նա:
Խ.Հարությունյանի ներկայացմամբ վարչապետի ակնկալիքները կարդարանային, եթե կառավարությունը լուծած լիներ մի շատ կարևոր խնդիր` տնտեսության պոտենցյալի խնդիրը:
«Բայց մենք, ցավոք սրտի, վերջին երկու տարիների ընթացքում չենք ավելացրել մեր տնտեսական պոտենցյալը: Եվ դրանով էր պայմանավորված այն հանգամանքը, որ մենք 2019 թվականը փակեցինք 7-7,5  տոկոս ՀՆԱ աճով, բայց 2020թ. պլանավորեցինք 4,9 աճ: Ինչու: Որովհետև մենք շատ լավ գիտակցում էինք, որ անցած մեկ-երկու տարիների ընթացքում չենք ներգրավել այն ներդրումներ, որոնք կարող էին գեներացնել նոր տնտեսական կարողությունները»,- նշում է նախկին վարչապետը:
Խ.Հարությունյանը նաև հավելում է, թե ճգնաժամային այս պայմաններում, երբ բոլոր երկրները փակել են իրենց սահմանները և արտահանում-ներկրումը նվազագույնի են հասցրել, ՀՀ կառավարությունը պետք է մտածի Գյուղատնտեսության նախարարությունը բացելու մասին: Այս պայմաններում սննդամթերքի պաշարները ապահովելու համար պետք է ավելացնել գյուղատնտեսական ապրանքների մշակումը, արտադրությունը և վերամշակումը: Իսկ դա համակարգելու համար այդ գերատեսչության գոյությունն անհրաժեշտ է:

Думаю, что премьер-министр принимает желаемое за действительное: Хосров Арутюнян/ part 2 (видео)
Поддержи А1+!Бывший премьер-министр РА Хосров Арутюнян удивлен оптимизмом премьер-министра Никола Пашиняна, что в результате глобального экономического кризиса, ожидаемого из-за вспышки нового коронавируса в мире будет потребительский дефицит, возникнет большая возможность предложения, и Армения может заполнить эти рынки.
«Думаю, что премьер-министр принимает желаемое за действительное или кто-то ему неправильно подсказал»,- говорит он.
Как представляет Х. Арутюнян, ожидания премьер-министра оправдались бы, если б правительство решило очень важную задачу: задачу потенциала экономики.
«Но мы, к сожалению, за последние два года не увеличили экономический потенциал. И этим обусловлено то обстоятельство, что мы закрыли 2019 год с 7-7,5%-м ростом ВВП, о в 2020г. запланировали 4,9%-й рост. Почему? Потому что мы прекрасно осознаем, что за прошедшие год-два мы не привлекли те инвестиции, которые могли бы сгенерировать новые экономические возможности»,- отмечает бывший премьер.
Х. Арутюнян также добавляет, что в этих кризисных условиях, когда все страны закрыли свои границы и свели к минимуму экспорт и импорт, правительство РА должно подумать о том, чтобы открыть Министерство экономики. Для обеспечения продовольственных запасов в этих условиях нужно увеличить разработку, производство и перепроизводство сельскохозяйственных товаров. А для координации этого необходимо существование этого ведомства.