91084367_1248693275300881_7137758092833325056_n
Ազգային ժողովը, «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից 20 րոպե ընդմիջում վերցնելուց հետո, քվեարկության դրեց արտահերթ նիստի ընթացքում քննարկված նախագծերը։
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ՝ 57 կողմ, 24 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Կառավարության ներկայացրած «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրության ժամանակ միջամտություն իրականացնել անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին։
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը քվեարկությունից առաջ ասաց, որ այս նախագիծը բովանդակային վերահսկողություն չի ենթադրում։ Նա նշեց, որ խմբակցությունը առաջին ընթերցմամբ կողմ կքվեարկի նախագծերի փաթեթին, բայց առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ առաջարկություններ կանի, ապա քննարկումների արդյունքում վերջնական որոշում կկայացնի։

91084367_1248693275300881_7137758092833325056_n
Национальное собрание, после 20-минутного перерыва, который взяла фракция «Мой шаг», вынесло на голосование проекты, рассмотренные во время внеочередного заседания.
В первом чтении парламент 57 голосами за, 24 против, 1 воздержавшийся принял пакет представленных Правительством проектов о внесении дополнений в закон «О правовом режиме чрезвычайного положения» и о внесении дополнения в закон «Об электронной коммуникации», которым предлагается во время обусловленного эпидемией чрезвычайного положения осуществлять вмешательство в права на защиту персональных данных, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу и конфиденциальность коммуникации.
Глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц сказала перед голосованием, что этот проект не предполагает содержательного контроля. Она отметила, что фракция в первом чтении проголосует за пакет проектов, но между первым и вторым чтением сделает предложения, затем во время обсуждений примет окончательное решение.