Մարդկային հիշողությունը շատ կարճ է․ կորոնավիրուսն էլ կմոռացվի․ Էդուարդ Թոփչյան
Ուհանում ունեցած համերգի, գրկախառնությունների, կորոնավիրուսի, Ռոնալդոյի եւ այլ թեմաների մասին․․․ «Ա1+»-ի հեռախոսազրույցը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի հետ:
Եթե ես Ռոնալդոյի պես տարեկան 78 միլիոն եվրո աշխատավարձ ստանայի, աշխատավարձիս 90 տոկոսը բարեգործություն կանեի, մնացած 10 տոկոսը մինչև թոռներս ինձ կբավականացներ
– Պարոն Թոփչյան, ինչպե՞ս եք դիմակայում կորոնավիրուսի մղձավանջին:
– Հանգիստ: Դուրս չեմ գալիս, միայն օրական երկու ժամ հեծանիվ եմ քշում: Գիտեք ինչ, շատ մարդ վախեցած է, շատերն էլ վախեցած չեն: Ես, օրինակ, վախեցած չեմ: Ավելին Ձեզ ասեմ, մայրս արդեն ութսունն անց է, վախենում է վարակվելուց, թե չէ ես բոլորովին չէի մտածի, կարելի է և վարակվել, բուժվել: Կարևորը՝ ուրիշին չվարակելն է, և շատ ճշգրիտ պահպանում եմ բոլոր կանոնները, ինչ որ ասվում է:
– Հիմա շատերն այն կարծիքի են, որ երբ այս արհավիրքը վերջանա, կյանքն այլ կլինի: Դուք ի՞նչ հեռանկար եք տեսնում:
–Եթե շատ կարճ տևի, չեմ կարծում թե շատ բան փոխվի, իսկ եթե շատ երկար տևի, իհարկե, ամեն ինչ կփոխվի: Հազար տեսակ կարծիքներ ու տեսակետներ ենք լսում… Մարդիկ չգիտեն, թե ինչին հավատան: Խուճապի մեջ են, չեն  հասկանում, թե ինչո՞ւ, օրինակ պետք է հեռախոսազանգերը գաղտնալսվեն, կամ, ճի՞շտ է արդյոք, որ ամերիկացիները չիպ են դնում: Այս խոսակցությունները վաղուց էինք լսում, զարմանում, թե ի՞նչպես կարող են մարդկանց մեջ չիպ դնել, բայց հիմա տեսնում ենք, որ շորերը գնում ենք, մեջն արդեն չիպ կա: Չգիտեմ: Ես իհարկե քաղաքականությունից լավ չեմ հասկանում, ճիշտն ասած, չեմ էլ փորձում հասկանալ: Իհարկե, կարծում եմ,  որ կյանքը կփոխվի, միանշանակ կփոխվի: Սակայն, ես անուղղելի լավատես եմ և հույս ունեմ, որ կփոխվի դեպի դրականը, մարդիկ կսկսեն հասկանալ, որ կյանքում շատ բաներ կան, որ իրապես կարևոր չեն:
– Այսինքն, կփոխվի արժեհամակարգը:
– Հուսով եմ այո: Տեսեք,ասում են, Ռոնալդոն ինչ չտեսնված տղա է, իր սեփական հյուրանոցը ժամանակավոր հիվանդանոց է սարքել: Եթե ես Ռոնալդոյի պես տարեկան 78 միլիոն եվրո աշխատավարձ ստանայի, աշխատավարձիս 90 տոկոսը բարեգործություն կանեի, մնացած 10 տոկոսը մինչև թոռներս ինձ կբավականացներ: Ես Ռոնալդոյին չեմ նախանձում, քավ լիցի, նույնիսկ համակրում եմ, որովհետև ֆուտբոլասեր եմ: Բայց միևնույն է չեմ հասկանում, թե ինչու գնդակին ուղիղ խփելու համար կարելի է ստանալ տարեկան 100 միլիոն:
– Իսկ  որքա՞ն է ստանում աշխարհահռչակ դիրիժորը:
– Ամենալավ վարձատրվող դիրիժորը համերգից կարող է ստանալ 50-60 հազար եվրո, որը, կարծում եմ, նույնպես շատ է: Անցյալում այդպես չէր: Մեծանուն Տոսկանինին երբ մահացավ, իր հաշվի վրա ասում են 12 հազար դոլար է ունեցել, որը այսօրվա 120 հազարին է հավասար: Բայց այսօր Տոսկանինիի մակարդակի դիրիժորն իր հաշվին կունենա 100 միլիոն: Ես օրինակ, չեմ պատկերացնում, թե մարդուն ինչի է հարկավոր այսքան գումար:
Օրեկան 8500 երեխա մահանում է սովից, իսկ մեկն ունի, ասենք 10 միլիարդ եվրո: Եվ, եթե հանկարծ նա հանում է 10 հազար և տալիս որպես օգնություն, հրճվում ենք ու ասում՝ «Բրավո, ինչ բարեգործ է այս մարդը»: Ինչու կյանքում պետք է այսպիսի անհավասարություն լինի, ինչու պետք է մարդիկ թույլ տան, որ ինչ-որ մեկը սովից մահանա, ինչու պետք է մենք գնանք ռեստորան, պատվիրենք այնքան, որ կեսը տանենք թափենք ու չմտածենք, որ այս րոպեին ինչ-որ մեկը սովից մահանում է: Ուզում եմ մարդկության մասին ավելի լավ մտածել, չնայած գիտեմ, որ դա այդպես չէ: Ուզում եմ հավատալ, որ եթե կորոնավիրուսը երկար տևի, իհարկե, Աստված մի արասցե, դա գուցե բերի նրան, որ մարդիկ սկսեն իրական արժեքները գնահատել: Հիմա, երբ ոմանք ինչ-որ հումանիստական ճառեր են ասում, բարեգործական հիմնադրամներ են բացում, բարեգործություններ են անում, հաճախ, ցավոք, դա ինքնափիառ է: Ես կուզեմ, որ մարդիկ իրար նկատմամբ անկեղծ լինեն, բաց և կամեցող:
Երբեք ինչ-որ հսկա ունեցվածքների չեմ ձգտել: Ես կարծես թե ամեն ինչ ունեմ շատ հանգիստ ապրելու համար, դրանից ավելիին չեմ ձգտում: Միակ իմ ձգտումը այն է, որ Բեթհովենի սիմֆոնիաները ավելի լավ կարողանամ ղեկավարել:
– Չե՞ք կարծում, որ մի քիչ ուտոպիստական գաղափարներ են:
–Չգիտեմ, միգուցե ուտոպիստական են, բայց եթե մարդը հասկանա, որ ինքը եկել է այս աշխարհ լավագույնը միջինը 80 տարի ապրելու և հետո հեռանալու է, միգուցե իրեն հարց տա, իսկ ինչու՞ բարի գործեր չանի: Միգուցե մարդիկ հասկանան, որ եթե վիրուսը կարող է ողջ աշխարհը պարալիզացնի, երևի ժամանակն է երկրագունդը քիչ ավիրելու:
Կարծում եմ, որ կարելի է ավելի քիչ գրկախառնվել, մանավանդ, որ ոչ բոլոր գրկախառնություններն են անկեղծ:
– Նվագախումբը Չինաստանում էր հենց այն օրերին, երբ սոցցանցերում սկսվեցին պտտվել լուրերը չարաբաստիկ կորոնավիրուսի մասին:
– Մենք Չինաստանում եղել ենք դեկտեմբերի 25-ից հունվարի 9-ը: Համերգներ ենք ունեցել նաև Ուհանում: Հունվարի 9-ին մեր վերջին համերգը Պեկինում էր: Հավատացնում եմ, որ այնտեղ նման լուրեր չկային: Թերևս, միայն Ուհանում մեզ զգուշացրեցին, որ ռեստորանում միս չուտենք: Ես չգիտեմ, դա ինչ էր նշանակում, բայց, ես գնացել եմ և միս եմ կերել: Պեկինի մեր համերգին, որը նաև Հայաստանի և Չինաստանի միջև մշակույթային տարվա պաշտոնական բացումն էր, ներկա էր մեր հիանալի դեսպանը, և մենք այդ համերգից հետո փոքրիկ ընթրիք ունեինք, շատ կարևոր չինացի պաշտոնյաների հետ: Կորոնավիրուսի մասին բացարձակ խոսակցություն չկար: Դժվար թե իրենք իմանային և դրա մասին չխոսեին: Հունվարի վերջին մեր երաժիշտները մեծ տագնապ սկսեցին ապրել՝ տեսնելով, թե Չինաստանում ինչ է կատարվում, հետո հաշվեցինք, տեսանք, որ մեր 14 օրը անցել է և հանգստացանք:
– Կորոնավիրուսով վարակվելու վախը, որ մտավ մարդկանց մեջ, չե՞ք կարծում, որ դեռ երկար կմնա: Մարդիկ կվախենան գրկախառնվել, համբուրվել:
– Ես կարծում եմ, որ ընդհանրապես կարելի է ավելի քիչ գրկախառնվել, մանավանդ, որ ոչ բոլոր գրկախառնություններն են անկեղծ: Ես ինքս շատ էմոցիոնալ, զգացմունքային մարդ եմ, սակայն հաճախ կարող է և ցույց չտամ և իմ վերաբերմունքը մարդը կարող է տեսնել այն պահին, երբ իրոք դրա կարիքը ունի: Հետո, հավատացեք, մարդկային հիշողությունը, կարծում եմ, շատ կարճ է: Այնպես որ սա էլ կմոռացվի:
Այնպիսի սարսափելի բաներ են տեղի ունենում աշխարհում, որի մասին մարդը չի էլ մտահոգվում: Օրինակ այն, որ 8500 մարդ սովից մահանում է : Բայց այդ մասին ընդհանրապես չենք խոսում, իսկ, որ երեք ամսում կորոնավիրուսից 30 հազար մարդ մահացավ, որը իհարկե նույնպես շատ ցավալի է, խոսում են անընդմեջ, քանի որ մարդիկ տագնապի մեջ են:
Ինձ թվում է, որ այս վիրուսը բնական չէ, և սրա ետևում ինչ-որ ուրիշ բաներ են թաքնված, որի մասին գիտեն միայն նրանք, ովքեր ստեղծել են: Կարող է ես սխալ եմ, սակայն դա իմ տեսակետն է: Թող, որ գծողներն իրենց տերիտորիաները շուտ գծեն, այս ամենն էլ շուտ ավարտվի վերջանա:

Человеческая память очень коротка - коронавирус тоже забудется: Эдуард Топчян
О концерте в Ухане, объятьях, коронавирусе, Рональду и других темах…. Телефонный разговор «А1+» с художественным руководителем и главным дирижером Национального филармонического оркестра Армении Эдуардом Топчяном.
Если б я получал 78 миллионов евро в год как Рональду, я бы 90 процентов зарплаты отдал на благотворительность, остальных 10% мне было бы достаточно вплоть до внуков.
– Господин Топчян, как Вы противостоите коронавирусному кошмару?
– Спокойно. Не выхожу, только дважды в день катаюсь на велосипеде. Знаете что, многие напуганы, но многие и не напуганы. Я, к примеру, не напуган. Более того, моей маме уже больше восьмидесяти, я бы вообще не думал, боится она заразиться или нет, можно и заразиться и вылечиться. Главное, не заразить другого, и я очень точно соблюдаю все правила, о которых говорится.
– Сейчас многие придерживаются мнения, что когда закончится эта катастрофа, жизнь изменится. Какие перспективы Вы видите?
– Если это продлится недолго, не думаю, что многое изменится, а если продлится долго, то, конечно, все изменится. Мы слышим тысячи мнений и точек зрения… Люди не знают, чему верить. У них паника, не понимают, почему, к примеру, должны прослушивать телефонные звонки, или, правда ли, что американцы устанавливают чип? Эти разговоры мы слышали давно, удивлялись, как можно в человека установить чип, но сейчас видим, что покупаем одежду, а внутри уже есть чип. Не знаю. Я конечно плохо разбираюсь в политике, по правде говоря, и не пытаюсь понять. Конечно, думаю, что жизнь изменится, однозначно изменится. Однако, я неисправимый оптимизм и надеюсь, что изменится к лучшему, люди начнут понимать, что в жизни есть многое, что действительно неважно.
– То есть изменится система ценностей.
– Надеюсь, что да. Смотрите, говорят, какой замечательный парень Рональдо, он превратил свою собственную гостиницу во временный госпиталь. Если б я получал 78 миллионов евро в год как Рональду, я бы 90 процентов зарплаты отдал на благотворительность, остальных 10% мне было бы достаточно вплоть до внуков. Я не завидую Рональдо, боже упаси, даже симпатизирую ему, потому, что я футбольный болельщик. Но все равно не понимаю, почему за то, чтобы прямо бить по мячу, можно получать 100 миллионов в год.
– А сколько получает всемирно известный дирижер?
– Самый высокооплачиваемый дирижер может получить 50-60 тысяч евро с концерта, что, я думаю, тоже много. Раньше было не так. Когда умер великий Тосканини, говорят, что у него на счету было 12 тысяч долларов, что равно сегодняшним 120 тысячам. А сегодня у дирижера уровня Тосканини на счету будет 100 миллионов. Я, к примеру, не представляю, зачем человеку такие деньги.
8500 детей в день умирают от голода, а у кого-то, к примеру, 10 миллиардов евро. И, если вдруг он достает 10 тысяч и дает в качестве помощи, мы радуемся и говорим: «Браво, какой этот человек благотворитель». Почему в жизни должно быть такое неравенство,  почему люди должны позволять, чтобы кто-то умер от голода, почему мы должны идти  в ресторан, заказывать столько, чтобы половину выбросить и не думать, что в эту минуту кто-то умирает от голода. Хочу лучше думать о человечестве, хотя знаю, что это не так. Хочу верить, что если коронавирус долго продлится, конечно, не дай Бог, может это приведет к тому, что люди начнут ценить настоящие ценности. Сейчас, когда некоторые произносят какие-то гуманистические речи, открывают благотворительные фонды, занимаются благотворительностью, часто, к сожалению, это – самопиар. Я хочу, чтобы люди были искренними, открытыми и доброжелательными по отношению друг к другу.
Я никогда не стремился к большим деньгам. У меня похоже есть все, чтобы очень спокойно жить, к большему я не стремлюсь. Мое единственное стремление в том, чтобы я лучше мог дирижировать симфонии Бетховена.
– Не думаете ли вы, что это немного утопические идеи?
– Не знаю, может и утопические, но если человек поймет, что он пришел в этот мир, чтобы прожить в лучшем случае в среднем 80 лет и потом уйдет, возможно, он задаст себе вопрос, почему не делать добрые дела? Может люди поймут, что если вирус может парализовать весь мир, наверное, настало время для того, чтобы меньше разрушать земной шар.
Думаю, что можно меньше обниматься, тем более, что не все объятья искренни.
– Оркестр был в Китае именно в те дни, когда в соцсетях начали вращаться слухи о злосчастном коронавирусе.
– Мы были в Китае с 25-го декабря по 9-е января. У нас были концерты и в Ухане. 9-го января был наш последний концерт в Пекине. Заверяю, что там не было подобных слухов. Пожалуй, только в Ухане нас предупредили, чтобы мы не ели мяса в ресторане. Я не знаю, что это значило, но я пошел и съел мясо. На нашем концерте в Пекине, который также был официальным открытием культурного года между Арменией и Китаем, присутствовал наш великолепный посол, и мы после этого концерта немного поужинали с очень важными китайскими чиновниками. О коронавирусе разговоров вообще не было. Вряд ли они знали бы и не говорили бы об этом. В конце января у наших музыкантов началась большая паника, когда они увидели, что происходит в Китае, потом мы посчитали, увидели, что наши 14 дней прошли и успокоились.
–Вы не думаете, что страх заразиться коронавирусом, который вошел в людей, останется еще надолго? Люди будут бояться обниматься, целоваться.
– Я думаю, что вообще можно меньше обниматься, тем более, что не все объятья искренни. Я сам очень эмоциональный, чувственный человек, однако часто могу и не показать, и человек может увидеть мое отношение в тот момент, когда действительно нуждается в этом. Потом, поверьте, человеческая память, думаю, очень коротка. Так что и это забудется.
В мире происходят такие ужасные вещи, о которых человек не беспокоится. К примеру, то, что 8500 человек умирают от голода. Но об этом мы вообще не говорим, а о том, что за три месяца 30 тысяч человек умерли от коронавируса, что, конечно, тоже очень больно, говорят постоянно, так как люди в панике.
Мне кажется, что этот вирус – не природный, и за этим спрятано что-то другое, о чем знают только те, кто создал. Может я и ошибаюсь, однако такова моя точка зрения. Пусть те, кто расчерчивает свои территории, расчертят их быстрее, и все это быстро закончится.