Մասիս Մայիլյանն իր հայտարարությունով համագործակցության բոլոր ճանապարհները փակել է․ Սամվել Բաբայան (տեսանյութ)
Մարտի 31-ին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) Հանրապետությունում տեղի ունեցան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ։ Ապրիլի 14-ին կանցկացվի նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը։ Երեկ Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվածության առաջին դեպքը։
Այս և այլ հարցերի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Բաբայանի հետ։
«Ես չգիտեմ հետաձգելու են, թե չեն հետաձգելու կորոնավիրուսի հարցով, բայց հարցն այն է, որ բժշկական ծառայություններ գոյություն ունեն, պարտավոր են ստուգել ու ասել՝ ինչքանով է վտանգավոր և ներկայացնեն իշխանություններին։ Ես չեմ տեսնում, որ որոշում են կայացնելու, տեսնում եմ, որ ընտրություններն, այնուամենայնիվ, լինելու են»,- ասաց Բաբայանն՝ անդրադառնալով նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին։
Հարցին, հնարավո՞ր է որպես ընդդիմություն համագործակցությունը Վիտալի Բալասանյանի գլխավորած «Արդարություն» կուսակցության կամ մյուս խմբակցությունների հետ, կամ հնարավո՞ր է կոալիցիա կազմեն իշխանության հետ՝ պատասխանեց, որ ամեն ինչ հնարավոր է, և որևէ մեկի հետ հնարավոր չէ բացառել համագործակցությունը
«Բոլորի հետ ունեմ նորմալ, մարդկային հարաբերություններ»։
Բաբայանը կարիք չի տեսնում մասնակցել ընտրությունների արդյունքները չեղարկելու ակցիաների, և եթե դրա կարիքը լիներ, ապա դատական կարգով կվիճարկեին արդյունքները։ Բայց գիտակցելով, որ եթե բողոքն անգամ դատարանը բավարարի, ապա ևս վեց ամսով պետք է հետաձգվեն ընտրությունները, քաղխորհուրդը որոշել է փորձել երկխոսության ճանապարհով գնալ։
Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ համագործակցության հնարավորության մասով ասաց «Մասիս Մայիլյանն իր հայտարարությունով  համագործակցության բոլոր ճանապարհները փակել է, դրա համար անիմաստ եմ համարում այդ հարցի շուրջ շարունակել խոսել»:
Ըստ Պաշտպանության բանակի նախկի հրամանատարի՝ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներին անդրադառանալու կարիք կա, պետք է ճշտել-հասկանալ՝ որտեղ են խնդիրները եղել։
Անդրադառնալով առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հոդվածին, որում վերջինս կորոնավիրուսով պայմանավորված վիճակը համեմատել էր պատերազմականի հետ՝ Բաբայանն ասաց, որ համաճարակը պատերազմի հետ համեմատելը մի քիչ չափազանցված է։
«Ընդհանրապես կան երևույթներ, որոնք կարելի է մեկնաբանել  յուրովի, և ամեն մեկն իր ձևով է փորձում դա ներկայացնել դա է խնդիրը»,- եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք, որ  Արցախի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ է են անցել ԱՀ նախկին պետնախարար/վարչապետ, «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը (36,076 ձայն կամ 49,2 տոկոս) և ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը (19,360 ձայն կամ 26,4 տոկոս)։
Խորհրդարան անցել է 5 քաղաքական ուժ, Ազգային ժողովի պատգամավորական մանդատները բաշխվել են հետևյալ կերպ. «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք՝ տասնվեց մանդատ, «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն` ինը մանդատ, Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն` երեք մանդատ, «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցություն` երեք մանդատ, Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն` երկու մանդատ:

Масис Маилян своими заявлениями перекрыл все пути к сотрудничеству: Самвел Бабаян (видео)
31-го марта в Арцахской (Нагорно-Карабахской) Республике прошли президентские и парламентские выборы. 14-го апреля пройдет 2-й тур президентских выборов. Вчера в Арцахе был зарегистрирован первый случай заражения коронавирусом.
По этим и другим вопросам «А1+» побеседовал с бывшим командующим Армении обороны, председателем партии «Единая родина», генералом-лейтенантом Самвелом Бабаяном.
«Не знаю, перенесут или не перенесут из-за коронавируса, но вопрос в том, что существуют медицинские службы, они обязаны проверить и сказать, насколько опасно и представить властям. Я не вижу, что примут решение, вижу, что выборы, тем не менее, состоятся», - сказал Бабаян, обратившись ко второму туру президентских выборов.
На вопрос, возможно ли сотрудничество оппозиции с возглавляемой Виталием Баласаняном партией «Справедливость» или с другими фракциями, или могут ли составить коалицию с властью, ответил, что все возможно, и нельзя исключать сотрудничества ни с кем:
«У меня со всеми нормальные, человеческие отношения».
Бабаян не видит необходимости в участии в акциях по отмене результатов выборов, и если б была такая необходимость, то результаты обжаловали бы в судебном порядке. Но осознавая, что если даже жалобу удовлетворит суд, выборы должны перенести еще на шесть месяцев, политсовет решил попытаться пойти по пути диалога.
По части возможности сотрудничества с министром иностранных дел Арцаха Масисом Маиляном сказал: «Масис Маилян своим заявлением перекрыл все пути  к сотрудничеству, поэтому считаю бессмысленным продолжение разговора на эту тему».
По словам бывшего командующего Армией обороны, есть необходимость обращения к обстоятельствам Апрельской войны, нужно уточнить – понять, куда зашли проблемы.
Обращаясь к статье первого президента Левона Тер-Петросяна, в которой последний сравнил ситуацию, обусловленную коронавирусом, с военной, Бабаян  сказал, что сравнивать пандемию с войной – это немного преувеличенно.
«Вообще есть явления, которые можно толковать по-своему, и каждый пытается представить это по-своему, в этом проблема», - заключил он.
Напомним, что во второй тур президентских выборов в Арцахе прошел бывший государственный министр/премьер-министр АР, председатель партии «Свободная родина» Араик Арутюнян (36.076 голосов или 49,2%) и министр иностранных дел АР Масис Маилян (19.360 голосов или 26.4%).
В парламент прошли 5 политических сил, депутатские мандаты Национального собрания были распределены следующим образом: альянс партий «Свободная Родина – КМД» - шестнадцать мандатов, партия «Единая родина» - девять мандатов, арцахская партия «Справедливость» - три мандата, «Армянская Революционная Партия Дашнакцутюн» - три мандата, Демократическая партия Арцаха – два мандата.