Ապրիլյան պատերազմի իրականության վերհանումը ինչո՞ւ պետք է գրգռի հասարակությանը․ Ստյոպա Սաֆարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ հոդվածում առաջ քաշած որոշ մտահոգությունները կիսում է։
Մասնավորապես՝ Ստյոպա Սաֆարյանն ընդգծում է՝ իրենց ընդդիմություն հռչակած նախկին իշխանություններն, օգտվելով այս իրավիճակից, փորձում են ներքաղաքական խնդիրներ լուծել՝ ապատեղեկատվություն տարածելով և իշխանությանը տարբեր թեմաներով հարվածելով։
Սակայն, Հանրային խորհրդի նախագահը ոչ միայն համաձայն չէ, այլև զարմանալի է համարում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջարկությունը, որը վերաբերում է Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների հետաքննության խորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքը սառեցնելուն, քանի որ, ըստ առաջին նախագահի, այն ավելորդ գրգռություն է առաջացնում երկրի առանց այդ էլ գերլարված մթնոլորտում։
«Անկեղծ ասած՝ ես չեմ տեսել, որ այդ հանձնաժողովի գործունեությունը գրգռի հասարակությանը, ճիշտ հակառակը՝ հասարակությունը անպատասխան մնացած հարցեր ունի, թե ինչպե՞ս հնարավոր եղավ Ապրիլյան պատերազմը, ինչո՞ւ մենք ունեցանք պաշտոնապես հայտարարված մարդկային և տարածքային կորուստներ։ Այս կտրվածքով հասարակության պահանջը ներկայացնել ճիշտ հակառակ կտրվածքով, և ասել, որ ապրիլյան պատերազմի հանգամանքերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը գրգռում է հասարակությանը, ներեցեք, բայց ինձ այդպիսի փաստեր հայտնի չեն»,- ընդգծեց նա։
Ստյոպա Սաֆարյանը տարօրինակ է համարում նաև այն, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունն արվեց այն ժամանակ, երբ նույն օրը ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից հայտնեցին, որ Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 16-ին պատրաստ է ներկայանալ քննիչ հանձնաժողով։
«Սա զարմանալի ու հետաքրքիր է, թե Ապրիլյան պատերազմի իրականության վերհանումը ինչո՞ւ պետք է գրգռի հասարակությանը, և ինչո՞ւ պետք է ճշմարտության չբացահայտման հաշվին կայանա որևէ ներքաղաքական ստատուս քվո, առավել ևս նախկին նախագահների միջև, սա վերին աստիճանի մտահոգիչ հայտարարություն է»,- շեշտեց ՀԽ նախագահը։
Առաջին նախագահը նաև անդրադարձել էր Արցախում տեղի ունեցած ընտրություններին և առաջարկել վերջ տալ Արցախի ընտրությունների շուրջ ընթացող խժդժություններին և իշխանության նոր մարմինների շուտափույթ ձեւավորմամբ ապահովել հանրապետության լիակատար կառավարելիությունը։
Ստյոպա Սաֆարյանը հետաքրքրվում է՝ իսկ ի՞նչն է խժդժություն, ընտրակեղծիքների փա՞ստը, թե՞ հետընտրական բողոքները։ Ըստ նրա՝ Արցախում տեղի ունեցողը ժողովրդավարական պրոցեսներ են, խժդժություն չկա, որովհետև Արցախում առաջին անգամ ընտրություններից հետո բազմաթիվ մարդիկ փողոց են դուրս եկել, պահանջում են նշանակել նոր ընտրություններ՝ արձանագրված խախտումների պատճառով։
«Զարմացած եմ, որ 2008թ․-ի հետընտրական պրոցեսներին, երբ ազատ և արդար ընտրություններ պահանջող նախագահը, ում կողքին մենք կանգանծ ենք եղել այդ պահանջի օրինակության փաստով, հետընտրական զարգացումները անվանում է խժդժություն»,-նկատեց նա։
Ստյոպա Սաֆարյանը՝ Հանրային խորհուրդը վարչապետին ենթակա կառույց դառնալու և ֆինանսավորվելու մասին
«168 ժամ» կայքի հրապարակումը, թե Հանրային խորհուրդը կդառնա վարչապետին ենթակա կառույց ու կֆինանսավորվի, Ստյոպա Սաֆարյանը համարում է ապատեղեկատվություն։
Նշենք, որ իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական e-draft.am կայքում տեղադրված ՀՀ Հանրային խորհրդի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծով առաջարկվում է փոփոխություն իրականացնել «Հանրային խորհրդի մասին» օրենքի 11-րդ հոդվածով սահմանված քարտուղարության կարգավիճակում։ Մասնավորապես սահմանել, որ քարտուղարությունը այսուհետ վարչապետի աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանում է և պետք է ապահովի «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» օրենքի դրույթներով սահմանված աշխատակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանմանը վերաբերող դրույթների իրականացումը:
Ըստ Ստյոպա Սաֆարյանի՝ «Կառավարչական հիմնարկների մասին» օրենքն ու «Հանրային խորհրդի մասին» օրենքները հակասություն ունեն։
«Հակասությունն այն է, որ ՀԽ մասին օրենքով աշխատակազմը, որը 5 մարդուց է բաղկացած, դե յուրե համարվում է վարչապետի աշխատակազմի ստորաբաժանում, ՀԽ օրենքով այն ունի գրասնեյակի ստատուս, իսկ «Կառավարչական հիմնարկների մասին» օրենքում այդպիսի ստատուս ունեցող հիմնարկներ գոնե վարչապետի աշխատակազմում չկան»,- ասաց ՀԽ նախագահը ու հավելեց․
«Իրականության մեջ դա տեխնիկական խնդիր է, այն ինչին անդրադարձել է լրատվամիջոցը՝ խեղաթյուրելով դրա բովանդակությունը, և փորձելով ներկայացնել, որ իբր ՀԽ-ն մինչև հիմա պետական ֆինանսավորում չունի, և հիմա պետական ֆինանսավորման են դարձնում և փորձ արվեց ներկայացնել, որ դա ազդելու է կախվածության վրա։ Այն դեպքում, երբ Հանրային խորհուրդի 45 անդամները ձևավորվում են օրենքով սահմանված կարգով, իսկ ՀԽ աշխատակամզի աշխատակիցները մշտապես դե յուրե համարվել են վարչապետի աշխատակազմի մաս, ստացել են աշխատավարձ, որովհետև նրանք ամեն օր աշխատանքի են գալիս, համակարգում են խորհուրդի աշխատանքները, այնպես որ որևէ նոր բան չկա»։
Ստյոպա Սաֆարյանը ապատեղեկատվության հերքման պահանջ է ներկայացրել իր ֆեյսբուքյան էջում։ Կայքը հերքում չի տարածել։ Հանրային խորհրդի նախագահն ասաց, որ եթե չհերքեն, ապա ինքը դատարան հայց կներկայացնի։
«Ա1+»-ը կապ հաստատեց նաև «168 ժամ» կայքի գլխավոր խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանի հետ։ Վերջինս մեզ ասաց, որ չեն պատրաստվում հերքել այդ լուրը և պատրաստ են մտնել դատարան։

Почему раскрытие реальности Апрельской войны должно взбудоражить общество? Степа Сафарян (видео)
Председатель Общественного совета Степа Сафарян разделяет некоторые опасения, выдвинутые в статье первого президента РА Левона Петросяна.
В частности, Степа Сафарян подчеркивает: провозгласившие себя оппозицией бывшие власти, пользуясь этой ситуацией, пытаются решать внутриполитические задачи, распространяя дезинформацию и нанося удары по власти по различным темам.
Однако, председатель Общественного совета не только не согласен, но и считает удивительным предложение Левона Тер-Петросяна, которое относится к замораживанию работы парламентской комиссии по расследованию обстоятельств Апрельской войны, поскольку, по мнению первого президента, она вызывает излишнюю взбудораженность в и без этого сверхнапряженной атмосфере страны.
«По правде говоря,  я не видел, чтобы деятельность этой комиссии будоражила общество, напротив, у общества есть вопросы, оставшиеся без ответа: как стала возможна Апрельская война? Почему у нас случились официально объявленные человеческие и территориальные потери? В этом разрезе представить общественный запрос в прямо противоположном разрезе, и говорить, что следственная комиссия, изучающая обстоятельства апрельской войны, будоражит общественность, простите, но мне такие факты неизвестны», - подчеркнул он.
Степа Сафарян считает странным и то, что заявление Левона Тер-Петросяна было сделано тогда, когда в тот же день из офиса третьего президента РА сообщили, что Серж Саркисян готов 16-го апреля явиться в следственную комиссию.
«Это удивительно и интересно, почему раскрытие действительности Апрельской войны должно взбудоражить общество, и почему за счет нераскрытия истины должен состояться какой-либо внутриполитический статус-кво, тем более, между бывшими президентами, это – заявление, в высшей степени вызывающее беспокойство», - подчеркнул председатель ОС.
Первый президент также обратился к выборам в Арцахе, и предложил покончить со скандалами вокруг арцахских выборов и посредством скорейшего формирования новых органов власти обеспечить полноценную управляемость республики.
Степа Сафарян интересуется: а что является скандалом: факт фальсификаций выборов или поствыборные жалобы? По его словам, происходящее в Арцахе – это демократические процессы, скандалов нет, потому что в Арцахе впервые после выборов многочисленные люди вышли на улицы, требуют назначить новые выборы из-за зарегистрированных нарушений.
«Я удивляюсь, что президент, требовавший свободные и справедливые выборы в поствыборных процессах 2008г., рядом с которым мы стояли по факту законности этого требования, называет поствыборные процессы скандалом», - отметил он.
Степа Сафарян о том, что Общественный совет стал подчиненным премьер-министру институтом и о финансировании
Публикацию сайта «168 часов» о том, что Общественный совет станет подчиненным премьер-министру институтом и будет финансироваться Степа Сафарян считает дезинформацией.
Отметим, что законопроектом РА о внесении поправок в Закон об Общественном совете РА, размещенным  на едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am, предлагается внести изменения в статус секретариата, установленный 11-й статей закона «Об Общественном совете». В частности установить, что секретариат отныне является структурным подразделением аппарата премьер-министра и должен обеспечить реализацию положений, относящихся к структурному подразделению аппарата, установленных положениями Закона «О регулировании управленческих правоотношений».
По мнению Степы Сафаряна, закон «Об управленческих учреждениях» и законы «Об Общественном совете» содержат противоречие.
«Противоречие в том, что по закону об ОС аппарат, состоящий из 5 человек, де-юре считается подразделением аппарата премьер-министра, по закону ОС он обладает статусом офиса, а в законе «Об управленческих учреждениях» учреждений с таким статусом хотя бы в аппарате премьер-министра нет», - сказал председатель ОС и добавил:
«В действительности это – техническая проблема, то, к чему обратилось СМИ, искажая его содержание и пытаясь представить, что якобы у ОС до сих пор нет финансирования, и сейчас переводят на государственное финансирование, и была сделана попытка представить, что это будет влиять на зависимость. Тогда как 45 членов Общественного совета формируются в установленном законом порядке, а сотрудники аппарата ОС всегда де-юре считались частью аппарата премьер-министра, получали зарплату, потому что они ежедневно идут на работу, координируют работу совета, здесь нет ничего нового».
Степа Сафарян представил требование об опровержении дезинформации на своей странице в фейсбук. Сайт не распространил опровержения. Председатель Общественного совета сказал, что если не опровергнут, он подаст иск в суд.
«А1+» также установил связь с главным редактором сайта «168 часов» Сатик Сейранян. Последняя сказала, что они не собираются опровергать эту информацию и готовы войти в суд.