Արցախում մեկնարկել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը․ ուղիղ (տեսանյութ)
Համաձայն ԱՀ ոստիկանության տրամադրած տվյալների` քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունի 103 637 ընտրող:
Հիշեցնենք, որ մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցան համապետական ընտրություններ։ ԱՀ նախագահի 14 թեկնածուներից առավելագույն ձայներ էին հավաքել Արայիկ Հարությունյանը, որը ստացել էր ընտրության մասնակիցների քվեների 49,26 տոկոսը, եւ ԱՀ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը (26,4 տոկոս)․ նրանց անցան երկրորդ փուլ։
Նշենք նաեւ, որ ապրիլի 12-ին, կորոնավիրուսով պայմանավորված, Արցախում մեկ ամսով հայտարարվեց արտակարգ իրավիճակ։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը, սակայն, արտակարգ իրավիճակով պայմանավորված՝ չհետաձգվեց։

Untitled collagfgfgge
В Республике Арцах начался второй тур президентских выборов.  По положению на 08:00 14-го апреля открылись 282 избирательных участка, 1 из которых находится в Ереване, в здании постоянного представительства Республики Арцах в Республике Армения, один участок открылся в Шушинском уголовно-исполнительном учреждении.
По итогам состоявшихся 31 марта президентских выборов, в борьбе за пост президента Арцаха во второй тур вышли председатель партии “Свободная Родина” Араик Арутюнян с 49,26%  голосов  и министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян с 26,4% голосов.
В Степанакерте и в 7 районах Арцаха работают 8 избирательных комиссий.
Согласно данным Полиции Республики Арцах от 13 апреля 2020 года, общее число избирателей в Республике Арцах составляет 103 637 человек, 832 из которых примут участие в выборах на избирательном участке, сформированном в Ереване, 1 270 - включены в дополнительные списки.