Արցախի ժողովուրդը իր մանդատը տվեց նորընտիր իշխանությանը՝ ներկայացնելու ժողովրդին խաղաղ գործընթացում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանն արտգործնախարարից հետաքրքրվեց, թե Արցախում տեղի ունեցած ընտրությունները ինչպե՞ս են ազդում բանակցային գործընթացի վրա։ Ի պատասխան՝ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասաց․
«Արցախի ժողովուրդը իր մանդատը տվեց նորընտիր իշխանություններին՝ շարունակելու ապահովել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և ներկայացնել Արցախի ժողովրդին խաղաղ գործնթացում»։
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտեց, որ Հայաստանի իշխանությունները Արցախի ժողովրդի մանդատը չունեն, որպեսզի իրենց ներկայացնեն բանակցային գործընթացում։
«ՀՀ իշխանությունները եղել և մնում են երաշխավորը՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության և շարունակելու են կառուցողական ներգրավածությունը բերել խաղաղ գործընթացի մեջ, սակայն այդ գործընթացն առնչվում է այնպիսի հարցերի, որոնք կենսական առաջնային նշանակություն ունեն Արցախի ժողովրդի համար»,- նկատեց նա։

Народ Арцаха передал мандат новоизбранным властям, чтобы представлять народ в мирном процессе (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подчеркнул, что проведенные в Арцахе общенациональные выборы имеют важное значение с точки зрения прав человека, региональной безопасности и мирного процесса. Мнацаканян сказал об этом во время правительственного часа в Национальном Собрании Армении, отвечая на вопрос депутата фракции «Мой шаг» Татевик Айрапетян.
«Выборы в Арцахе в контексте прав человека были реализацией прав человека, народа Арцаха управлять общественной жизнью. Посредством выборов народ Арцаха передал мандат новоизбранным властям, чтобы продолжать обеспечивать безопасность народа Арцаха и представлять народ Арцаха в мирном процессе. В этом смысле выборы были значительными с точки зрения прав человека, региональной безопасности и мирного процесса», - сказал он.
Мнацаканян отметил, что власти Армении были и остаются гарантом безопасности народа Арцаха и будут и впредь вносить конструктивный вклад в мирный процесс.