«Առաջին անգամ Հայաստանում պետականորեն նշվում է Հայ կինոյի օրը»
Երկար տարիներ հայ կինեմատոգրաֆիստները ցանկություն են ունեցել որպես տոն արձանագրել այն պատմական օրը, երբ հեռավոր 1923 թվականին, դժվարին իրավիճակում Հայաստանն, այնուամենայնիվ, ջանք գործադրեց ստեղծել հայ կինո՝ միանալու համար կինոարվեստի համաշխարհային զարգացումներին:
Չնայած մեր ցանկություններին, միայն անցյալ տարի հնարավոր դարձավ ապրիլի 16-ը հռչակել որպես Հայ կինոյի օր, որի համար շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր գիտակցեցին հայ կինոն արժևորելու, հայ կինոյի նվիրյալներին մեծարելու, հայ կինոն հանրայնացնելու, հայ կինոն տոն դարձնելու այս կարևոր ուղերձը:
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը ևս մեծ ջանքեր գործադրեց, որպեսզի կարողանանք ապրիլի 16-ը նշել որպես մեր ստեղծագործական տոն:
Բազմաթիվ ծրագրեր, որ նախաձեռնել էինք իրականացնել այսօր, ցավոք հնարավոր չեն դառնա այս պահին՝ թելադրված տանը մնալու, առողջությունը պահպանելու հրամայականով, բայց դրանից չի խամրում Հայ կինոյի այս երկար սպասված տոնը, որովհետև կինոն ինքնին տոն է՝ մեծ, լուսավոր, անբացատրելի, հրաշալի տոն, որը միշտ մեզ հետ է:
Մենք երախտապարտ ենք մեր կինոյի մեծերին՝ Համո Բեկնազարյան մեծ ու փառավոր երևույթից սկսած, որոնք համարձակություն ունեցան հայ ժողովրդին նվիրելու կինոյի մեծ տոն, ստեղծելու այն ֆիլմերը, որոնք թանկ ու նվիրական են մեզ համար, որոնք փոխանցվել են մեզ սերունդներով ու շարունակում են մեզ հայ պահելու իրենց առաքելությունը:
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների անունից մեր խոնարհումն ենք բերում մեր կինոյի բոլոր հրաշալի անուններին, մեր մեծարանքի խոսքն ենք ասում մեր բոլոր գործընկերներին, որ ապրում են կինոյով, բոլոր երիտասարդ ստեղծագործողներին, որ շարունակում են ստեղծել հայ կինո:

«Впервые в Армении на государственном уровне отмечается День армянского кино»
“Дорогие коллеги, дорогие любители армянского кино, сегодня впервые в Армении на государственном уровне отмечается День армянского кино!
Долгие годы армянские кинематографисты хотели в качестве праздника отмечать тот исторический день, когда в далеком 1923 году, в труднейшей ситуации, Армения приложила все усилия для создания армянского кино, чтобы присоединиться к мировому киноискусству.
Несмотря на наши желания, лишь в прошлом году стало возможным провозгласить 16 апреля днем армянского кино, за что мы благодарны всем тем, кто осознал это важное послание ценить армянское кино, чествовать преданных деятелей армянского кино, популяризировать армянское кино, превратить армянское кино в праздник.
Союз кинематографистов Армении также приложил большие усилия, чтобы создать возможность отмечать 16 апреля как наш творческий праздник.
Многочисленные программы, которые мы готовили к сегодняшнему дню, к сожалению, не  возможны на данный момент, необходимо остаться дома, сохранить здоровье, но от этого этот долгожданный праздник армянского кино не потускнеет, потому что кино само по себе праздник -большой, светлый, необъяснимый, прекрасный праздник, который всегда с нами.
Мы признательны всем великим деятелям нашего кино, начиная с великого и славного явления Амо Бекназаряна, который осмелился подарить армянскому народу большой праздник кино, создать те фильмы, которые дороги и заветны для нас, которые передаются по поколениям и продолжают свою миссию по сохранению армянства.
От имени кинематографистов Армении мы отдаем дань уважения всем замечательным именам нашего кино, говорим слова нашего почитания всем нашим коллегам, которые живут кино, всем молодым творцам, которые продолжают создавать армянское кино.