Տեսանյութեր Հարցազրույց Քաղաքականություն Տնտեսություն
Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Գագիկ Մինասյանը  «Ա1+»-ի հետ զրուցյում ասաց, որ կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում պետական պարտքի մեծացումը արտառոց բան չէ, և աշխարհի բոլոր երկրներն են գնում այդ քայլին:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունն Ազգային ժողովին առաջարկում է թույլ տալ մեծանել` օրենքով սահմանված պետական պարտք վերցնելու չափը և այն ՀՆԱ-ի 3 տոկոսի փոխարեն հասցնել 5 տոկոսի:
«Խնդիրն այն է, որ կառավարությունը վերաբաշխում է կատարում բյուջեի մասին օրենքում և գերազանցում է օրենքով սահմանված չափը: Այ սա է, որ անթույլատրեի է»,- ասում է նա:
Ինչ վերաբերում է կառավարության այն կանխատեսմանը, թե Հայաստանի տնտեսությունն այս տարի ունենալու է 2 տոկոս անկում, Գ. Մինասյանը գտնում է, որ ճգնաժամի այս պայմաններում որևէ երկիր չի կարող կանխատեսել, թե իր տնտեսությունը որքան անկում կգրանցի: Եվ դատելով ճգնաժամի ազդեցության չափերից ու իր խոսքերով` կառավարության ոչ արդյունավետ գործունեությունից, թույլ տված վրիպումներից, գտնում է, որ ՀՀ տնտեսությունը ավելի մեծ անկում կունենա, քան իշխանություններն են կանխատեսում:
«Շատ երկրներ շատ ավելի մեծ անկում են կանխատեսում իրենց տնտեսությունների համար, Հայաստանը շատ ավելի խոցելի է այդ առումով: Աստված տա, որ մեր երկիրը այնպիսի անկում արձանագրի, ինչն այսօր արձանագրեց ֆինանսների նախարարը: Եթե այդպես լինի, մենք բոլորս գոհ կլինենք: Սակայն և օբյեկտիվ, և սուբյեկտիվ քայլերից դատելով` ես կարծում եմ, անկումը շատ ավելի մեծ կլինի»,- հավելեց Գագիկ Մինասյանը:

Наши власти допустили ряд грубых ошибок: Гагик Минасян (видео)
Член исполнительного органа Республиканской партии, бывший председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян в беседе с «А1+» сказал, что в условиях эпидемии коронавируса увеличение государственного долга не является чем-то исключительным, и все страны мира идут на этот шаг.
Напомним, что правительство предлагает Национальному собранию разрешить увеличить установленный законом размер получения государственного долга и довести его от 3% до 5% ВВП.
«Проблема в том, что правительство производит перераспределение в законе о бюджете и превышает установленный законом размер. Вот это недопустимо», - говорит он.
Касательно прогноза правительства, согласно которому в этом году в экономике Армении будет 2-процентный спад, Г. Минасян считает, что в этих условиях кризиса ни одна страна не может предсказать, какой спад зарегистрирует ее экономика. И судя по размерам влияния кризиса и, по его словам, неэффективной деятельности правительства, допущенным ошибкам, считает, что в экономике РА будет больший спад, нежели прогнозируют власти.
«Многие страны прогнозируют гораздо большее падение для своих экономик, Армения в этом плане гораздо более уязвима. Дай Бог, чтобы наша страна зафиксировала такой спад, который сегодня отметил министр финансов. Если будет так, все мы будем довольно. Однако судя и по объективным, и по субъективным шагам, думаю, что спад будет гораздо больше», - добавил Гагик Минасян.