Եթե կա կասկածի գեթ նշույլ, ապա քննիչ հանձնաժողով պարտադիր պետք է ստեղծեն. Սոֆյա Հովսեփյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով կորոնավիրուսի տարածման հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման ԲՀԿ-ի նախաձեռնությանը, ասում է՝ եթե կա կասկածի գեթ նշույլ, ապա քննիչ հանձնաժողովը պարտադիր պետք է ստեղծեն.
«Պետք է նախ հասկանանք՝ որտեղ են սխալվել, ինչ խնդիրներ կան, կան խնդիրներ, թե չկան։ Եվ եթե չկան, ապա փարատվի այն կասկածները, որոնք ամիսներ շարունակ շրջանառվում են: Ես կարծում եմ՝ ինչ-որ տեղ նաև անհրաժեշտություն է դա»:
Առողջապահության նախարարության գործունեության հետ կապված, օրինակ, պատգամավորը կարծում է, որ որոշակի ճկունության բացակայություն կա:
«Եթե քաղաքական առումով ենք գնահատում, ապա իհարկե կային բացթողումներ, ինչին հետևեց պարոն նախարարի ելույթը, ներողություն խնդրելը և այլն: Բայց կարծում եմ, որ դրանից հետո այդ խնդիրները պետք է վերացվեն»:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ այս օրերին կատարվող իրադարձություններին, պատգամավորն ասում է՝ համընկնումների խնդիր կա, բայց իրավապահ մարմինների գործողությունների մեջ որևէ մեկը դեր չունի, մինչդեռ այսօր Հայաստանում յուրաքանչյուր օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ գործընթացի տրվում է քաղաքական պիտակ:
Անդրադառնալով այս օրերին ոստիկանության գործողություններին և ԱԱԾ շենքի մոտ լրագրողների մասնագիտական գործունեության ընթացքում ստեղծված խոչընդոտներին և նրանց ստացած վնասվածքներին՝ պատգամավորն ասաց, թեև կադրերը չի տեսել, բայց կարծում է,որ սա բավականին լուրջ խնդիր է, և իրավապահ մարմիններին պետք է կոչ անել այս առումով գործել բացարձակ օրենքի շրջանակներում:

Если есть хоть толика сомнения, обязательно должны создать следственную комиссию: Софья Овсепян (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции «Мой шаг» Софья Овсепян в беседе с «А1+» обратившись к инициативе ППА по созданию комиссии, изучающей обстоятельства распространения коронавируса, говорит: если есть хоть толика сомнения, комиссию обязательно должны создать:
«Нужно прежде всего понять, в чем они ошиблись, какие имеются проблемы, есть проблемы или их нет. И если нет, то пусть развеются те подозрения, которые вращаются месяцами. И думаю, это где-то также является необходимостью».
В связи с деятельностью Министерства здравоохранения, к примеру, депутат считает, что имеется некоторое отсутствие гибкости.
«Если мы оцениваем в политическом плане, конечно, были упущения, за которыми последовало выступление господина министра, принесение извинений и прочее. Но думаю, что после этого эти проблемы должны были быть устранены».
Касательно событий вокруг главы ППА Гагика Царукяна, депутат говорит: есть проблема совпадений, но никто не играет роли в действиях правоохранительных органов, между тем сегодня в Армении на каждый объективный или субъективный процесс навешивают политический ярлык.
Обратившись к действиям полицейских в эти дни и в воспрепятствовании профессиональной деятельности журналистов у здания СНБ и полученным ими травмам, депутат сказала, что хоть она и не видела кадры, но считает, что это – довольно серьезная проблема, и правоохранительные органы нужно в этом плане призвать действовать исключительно в рамках закона.