«Այս օրենքը ընդունելով՝ իզգոյ ենք դառնում, երեւի թե կմղվենք գլոբուսից դուրս». Կարինե Աճեմյան (տեսանյութ)
Վարկաբեկվում է ոչ միայն  նախագահի ինստիտուտը, վարկաբեկվում է Սահմանադրական դատարանը, առհասարակ, կորում է ՍԴ ունենալու իմաստը,- ասում է  ՀՀԿ-ական,  նախկին պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ի ընդունած սահմանադրական փոփոխություններին։
Ըստ այդմ՝  կասեցվում է Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումն  իբրեւ ՍԴ նախագահ, նա դառնում է  ՍԴ անդամ, իսկ երեք դատավոր պետք է գնան թոշակի, քանի որ  լրացել է նրանց պաշտոնավարման 12 տարին։
«Ասեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը երկիրը կառավարում է ոչ թե օրենքներով, տրամաբանությամբ,  այլ պարզապես  մեդիահիստերիայով։ Եւ ամեն օր իրենով զբաղեցնում է իր կոնտինգենտին, այս պարագայում փնտրել տրամաբանություն, դժվար է»,- նշեց նա։
Նրա համոզմամբ՝ երազում անգամ չի կարող պատկերացնել, որ որեւէ ուժ ՝ առանց ընդդիմության, կարող է նստել, կոճակները սեղմել:
«Լուսավոր Հայաստանն» ու ԲՀԿ-ն բոյկոտել էին  երեկվա նիստը։  Ըստ նրա՝  այս ամենն «վկայում է այն մասին, որ սա օրենք չէ, պարզապես մեկ մարդու կապրիզ, այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանն  այդպես է ուզում, այդպես են անում»։
«Շատ տարիներ են պետք եղել, որ այս համակարգերի  ինստիտուտները  կայացվեն եւ մի շտրիխով ոչնչացնել, միայն այս մարդը կարող էր անել։ Ասեմ, որ վեց ու կես տարի լինելով պարլամենտում, հասկանալի է, որ  որեւէ օրինաստեղծ գործունեությամբ չի զբաղվել, օրենքի իմաստը չի հասկացել, եւ զբաղվել է այն շանտաժներով, որի մասին բոլորը խոսում են»,- հայտարարեց ՀՀԿ նախկին պատգամավորը։

«Принимая этот закон, мы становимся изгоями, нас наверное вытеснят за пределы глобуса»: Карине Ачемян (видео)
Компрометируется не только институт президента, компрометируется Конституционный суд в целом, пропадает смысл КС», - говорит член РПА, бывший депутат Карине Ачемян, обратившись к конституционным поправкам, принятым НС.
Согласно этим поправкам, приостанавливается пребывание Грайра Товмасяна в должности председателя КС, он становится членом КС, а трое судей должны выйти на пенсию, так как истекли 12 лет их пребывания в должности.
«Скажу, что Никол Пашинян управляет страной не по законам, не по логике, а просто по медиаистерии. И каждый день занимает собой свой контингент, в этом случае искать логику трудно», - отметила она.
По ее убеждению, она и во сне не может представить, что какая-то сила, без оппозиции, может сесть, нажимать на кнопки.
«Светлая Армения» и ППА бойкотировали вчерашнее заседание. По ее словам, все это «свидетельствует о том, что это – не закон, это – просто каприз одного человека, т.е. Никол Пашинян хочет так, они делают так».
«Потребовалось много лет, чтобы институты этих систем состоялись и уничтожить одним штрихом, только этот человек мог это сделать. Скажу, что будучи в парламенте шесть с половиной лет, понятно, что он не занимался никакой законотворческой деятельностью, не понял смысл закона и занимался теми шантажами, о которых все говорят», - заявила бывший депутат от РПА.