Եթե ինձ արդարացնեն, կստացվի՝ «Սասնա ծռեր»-ում նույնպես ապօրինություններ կան․Անդրեաս Ղուկասյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնդրեաս Ղուկասյանի դեմ քրեական հետապնդումը չի դադարեցվել։
Նա ձերբակալվել էր 2016 թվականի հուլիսի 29-ին՝ ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին զանգվածային անկարգություններ հրահրելու համար․ «Ներկայացվել է մեղադրանք, որ մտադրություն ունեի միանալ «Սասնա ծռեր» խմբին և այդ նպատակիս հասնելու համար քաղաքացիներին ուղորդել եմ ՊՊԾ գունդ։ Պիտի ճեղքեին ոստիկանների պատնեշը, որպեսզի ես մտնեմ գնդի տարածք»։
Ղուկասյանի խոսքով, եթե իր նախկին պաշտպանների ասածներով շարժվեր՝ մինչև հիմա բանտում կլիներ․ «Իմ պաշտպանները առաջարկում էին ոչինչ չասել, ցուցմունքներ չտալ, մնալ քաղբանտարկյալի ստատուսում։ Վերջերս իմացա, որ երկու պաշտպաններս էլ աջակցում են նախկին ոստիկանապետին։ Եթե իրենց ասածով շարժվեի, մինչև հիմա երևի կլինեի բանտում»։
Ղուկասյանը շինծու է համարում իրեն առաջադրած մեղադրանքը։ Ասում է գործի նյութերի բոլոր ապացույցներն ունի, սակայն իրեն պաշտպանվելու հնարավորություն ուղղակի չի տրվում․ «Սկզբում երեք հոգու են մեղադրանք ներկայացրել՝ ինձ, Դավիթ Սանասարյանին և Մարտիրոսյան Արմենին։ Սակայն նրանց մասով ոչ արժանահավատ ցուցմունքների ու ոչ բավարար ապացույցների հիման վրա քրեական գործերը փակված են։ Սակայն նույն վկաների ցուցմունքները արժանահավատ են իմ դեպքում»։
Որպես տուժող դատախազության ու քնչական մարմնի կողմից ճանաչվել է 38 անձ՝ գլխավորապես ոստիկաններ, որոնցից 8-ը եղել են ՊՊԾ գնդում։ Նրա խոսքով երկու վկաների ցուցմունքները արժանահավատ համարել չի կարելի, քանզի երկուսն էլ ունեն առողջական խնդիրներ, հաշվառված են, մեկը ռազմական ոստիկանության գնդապետի եղբայր է․ «Դատախազության դիրքորոշումից երևում է, որ ՀՀ-ում հեղափոխություն չի եղել։ Լրատվականների՝ այդ թվում «Ա1+»-ի լրագրողների ցուցմունքներն ու տեսանյութերը ապացուցում են, որ ինձ առաջադրված մեղադրանքները ամենևին իրականությանը չեն համապատասխանում»։
Նրա ներկայիս պաշտպան Կարեն Մեժլումյանն էլ դատարանի նման գործելաոճը համարում է միտումնավոր․ «Սկսել են ձգձգման պրոցես, այնքան ձգձգեցին մինչև ներկայիս դատավորը թոշակի գնա, ուրիշը գա ու այս ամբողջ պրոցեսը նորից սկսվի։ Երեք տարվա ընթացքում մեղադրող կողմը գնաց արձակուրդ, ուրիշը եկավ, սա էլ նիստերին չներկայացավ»։
Ղուկասյանը համոզված է՝ ուզեն թե չուզեն, ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնում է ներկայիս իշխանությունների վրա․ «Եթե ինձ արդարացնեն, կստացվի, որ «Սասնա ծռեր»-ի գործում նույնպես ապօրինություններ կան։ Մասնավորապես դատախազությունը որդեգրել է իր բռնած ուղուց չշեղվելու քաղաքականությունը։ Հակառակ դեպքում կարտացոլվի իր ամբողջ գործունեության շինծույությունը»։

Если меня оправдают, получится, что в «Сасна црер» также есть беззакония: Андреас Гукасян (видео)
Политическое преследование против кандидата в президенты 2013 года Андреаса Гукасяна не прекращается. Он был арестован 29-го июля 2016 года за провоцирование массовых беспорядков: «Уже три года продолжается судебный процесс; предъявлено обвинение, что у меня было намерение присоединиться к группе «Сасна црер» и для достижения этой своей цели я направил граждан к полку ППС. Они должны были прорвать полицейский кордон, чтобы я вступил на территорию полка, - отмечает он, - мы созвали пресс-конференцию, чтобы каким-либо образом суметь оказать давление на прокуратуру и суд». По словам Гукасяна, если б он руководствовался сказанным бывшими адвокатами, до сих пор был бы в тюрьме:   «Мои адвокаты предлагали ничего не говорить, не давать показаний, оставаться в статусе политзаключенного. Недавно я узнал, что оба мои адвоката поддерживают бывшего начальника полиции. Если б я руководствовался сказанным ими, до сих пор был бы в тюрьме». Гукасян считает предъявленное ему обвинение сфабрикованным. Говорит, что у него есть все доказательства материалов дела, но ему просто не дают возможности защищаться: «Сначала предъявили обвинения троим – мне, Давиду Санасаряну и Мартиросяну Армену. Однако по  их части на основании недостоверных показаний и недостаточных доказательств уголовные дела закрыты. Однако показания тех же свидетелей достоверны в моем случае».
Прокуратура и следственный орган признали пострадавшими 38 человек – главным образом полицейские, 8 из которых были в полку ППС. По его словам, показания двух свидетелей нельзя считать достоверными, поскольку  у них обоих есть проблемы со здоровьем, они стоят на учете, другой – брат полковника военной полиции: «Из позиции прокуратуры видно, что в РА не было революции. Показания и видеоматериалы СМИ, в том числе “А1+”, доказывают, что предъявленные мне обвинения абсолютно не соответствуют действительности». Нынешний  адвокат обвиняемого Карен Межлумян считает подобный стиль работы суда преднамеренным: «Они начали процесс затягивания, затягивали столько времени, пока нынешний судья уйдет на пенсию, придет другой и весь этот процесс начнется снова. За три года сторона обвинения ушла в отпуск, пришла другая, эти также не явились на заседание». Гукасян уверен: хотят они того или нет, вся ответственность падает на нынешние власти: «Если меня оправдают, получится, что  и в деле “Сасна црер” есть беззакония. В частности, прокуратура придерживается политики не отклоняться от взятого курса. В противном случае получится, что вся ее деятельность сфабрикована».