Չեմ կարծում, որ ՀԴՄ-ով կարելի է նայել ընդհանուր տնտեսության պատկերը․ ԲՀԿ պատգամավորը՝ վարչապետին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտյոմ Ծառուկյանը համաձայն չէ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարակմանը, թե մեր երկրում տնտեսական ճգնաժամ չկա․
«Չեմ կարծում, որ ՀԴՄ-ով կարելի է նայել ընդհանուր տնտեսության պատկերը, այդ պատկերը բազմաթիվ կոմպոնենտներից է կախված։ Ես նայում եմ ամենօրյա շփումներով՝ մարդիկ ինչ են խոսում, ինչ վիճակի մեջ են, ինչ է կատարվում մարդկանց սառնարանում»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց Ծառուկյանը։
«Մենք հանդիպել ենք տարբեր ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, օրինակ տուրիզմի ոլորտի փոխադրումների ճյուղով զբաղվող ընկերությունները կանգնած են սնանկացման եզրին»,-ասում է պատգամավորն ու հավելում, որ հանդիպել են նաև տարբեր վարկեր ունեցող քաղաքացիների հետ, օրինակ ՝ կան մարդիկ, ովքեր մարտի 11-ից կորցրել են աշխատանքը, բայց մինչ այդ պարտաճանաչ վարկառու են եղել, այսօր ոչ միայն չեն կարողանում վճարել վարկերը, այլ նաև հանապազօրյա հացի խնդիր ունեն։
Ինչ վերաբերում է Կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումներին, Ծառուկյանն ասում է՝ դրանց էֆեկտիվությունը միանշանակ չէ․
«Օրինակ՝ Կառավարությունն առաջարկում է արտոնյալ պայմաններով գյուղվարկեր, դրանք տրամադրվել են այն մարդկանց, ովքեր ունեցել են դրական վարկային պատմություն, բայց այսօր գյուղացիների շատ չնչին տոկոսն է, որ չունի վատ վարկային պատմություն, մենք ունենք գյուղեր, որոնց սեփականությունների մի մասն արդեն անցել է բանկի տիրապետման տակ։ Կառավարությունն առաջարկում էր վատ վարկային պատմություն ունեցողներին միավորվել, ստեղծել կոոպերատիվներ և դրանց միջոցով այդ վարկերը ստանալ, ես գրավոր հարցումով դիմել եմ, որպեսզի իմանամ՝ քանի գյուղատնտեսական կոպերատիվներ են ստեղծվել, որոնք օգտվել են այդ արտոնությունից, պատասխանը բանավոր ստացել եմ, որ այդ թիվը հավասար է զրոյի»։
Ծառուկյանի խոսքով՝ մեր տնտեսության վիճակը ամեն օր վատանում է, վատանում է նաև քաղաքացիների վիճակը, մինչդեռ իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ համարժեք քայլեր չեն արվում։
Հիշեցնենք՝ Կառավարության երեկվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ 2019 թվականի օգոստոսի համեմատ, այս տարվա օգոստոսին ՀԴՄ շրջանառությունը նվազել է ընդամենը 2,5 տոկոսով, որը վերաբերում է առևտրի բոլոր կենտրոններին՝ խանութներից մինչև ռեստորաններ։ Փաշինյանը պնդել է, որ երկրում տնտեսական կոլափս չկա։
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի առաջիկա հանրահավաքին, պատգամավորն ասաց՝ տարածքային կառույցներում հանդիպումներ են ունենում, այդ հանդիպումները ամփոփելուց հետո կխոսեն հանրահավաքի օրակարգի մասին։
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին անվստահություն հայտնելու ԼՀԿ-ի նախաձեռնությունը ԲՀԿ-ն դեռ չի քննարկել, բայց պատգամավորը հիշեցնում է, որ բազմիցս նշել են՝ բազմաթիվ կետերում դժգոհ են Արայիկ Հարությունյանի աշխատանքից։

Не думаю, что по кассовым чекам можно увидеть общую картину экономики: депутат от ППА – премьер-министру (видео)
Поддержи А1+!Депутат Национального собрания от ППА Артем Царукян не согласен с наблюдением премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в нашей стране нет экономического кризиса:
«Не думаю, что по кассовым чекам можно увидеть общую картину экономики, эта картина зависит от многочисленных компонентов. Я смотрю по каждодневному общению: о чем говорят люди, в каком они состоянии, что происходит у людей в холодильника», - отметил Царукян в беседе с «А1+».
«Мы встречались с представителями различных отраслей, например, компании, занимающихся перевозками в сфере туризма, стоят на грани банкротства», - говорит депутат и добавляет, что встречались также с гражданами, у которых есть разные кредиты, например, есть люди, которые с 11-го марта потеряли работу, но до этого были добросовестными кредитоплательщиками, сегодня не только не могут платить по кредитам, но и столкнулись с проблемой хлеба насущного.
Касательно антикризисным мер правительства, Царукян говорит, что их эффективность неоднозначна:
«Например, правительство предлагает сельскохозяйственные кредиты на льготных условиях, ни были предоставлены людям с положительной кредитной историей, но сегодня у незначительного процента сельчан нет плохой кредитной истории, у нас есть села, часть собственности которых уже перешли в распоряжение банка. Правительство предлагает имеющим плохую кредитную историю объединиться, создать кооперативы и с их помощью получить кредиты, я обратился с письменным запросом, чтобы узнать, сколько сельскохозяйственных кооперативов было создано, которые воспользовались этой льготой, получил устный ответ, что это число равно нулю».
По словам Царукяна, состояние нашей экономики с каждым днем ухудшается, ухудшается и состояние граждан, между тем не совершаются адекватные шаги в направлении исправления ситуации.
Напомним, что на вчерашнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что по сравнению с августом 2019 года, в августе сего года оборот кассовых чеков снизился всего на 2,5%, что касается всех торговых центров – от магазинов до ресторанов. Пашинян утверждал, что в стране нет экономического коллапса.
Касательно предстоящего митинга ППА, депутат сказал: они проводят встречи в региональных структурах, после подытоживания этих встреч они скажут о повестке митинга.
ППА пока не обсудила инициативу ПСА об объявлении недоверия министру ОНКС Араику Арутюняну, но депутат напоминает, что они неоднократно отмечали, что по многим пунктам недовольны работой Араика Арутюняна.